Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
30.04.2020
Eesti Pikemad ravijärjekorrad? Eks see sinnapoole liigub (1) President saatis kobarseaduse riigikokku tagasi Saaremaa hakkab mainet lappima (3) Eesti lühiuudised Ülemiste keskuse juht: Surm on traagiline, aga mitte ühiskondlikult (8) Farmijuhatajale sadas sülle 17-kordne õnn Majandus Majanduse lühiuudised Euroopa Keskpank hoiab eluasemelaenude intressimäärad vaos (4) Lennupiletite hinnad võivad nii tõusta kui ka langeda Välismaa Eesti eesistumine ÜRO julgeolekunõukogus algab koroonakriisi tähe all Putin paneb säästudeta venelaste närvid proovile Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: aeg strateegiliseks muutuseks (131) Olesja Lagašina: Kodumaa kutsub, hurraa! (29) Urmas Reinsalu: Eesti suur vastutus Martin Mölder: kõikidest erakondade reitingutest korraga (2) Martin Oja: ametnike laiutamine hävitab usaldusväärsuse (12) Tarmo Pikner: pahupidi rohepööre (5) Peeter Volkonski: Armas Maarja! Lugesin Su artiklit (7) Lugejakiri: lihtsureliku tudengi mõtteid (1) Kultuur Kultuuriakadeemia on äge, aga peidus (1) Kõige armastusväärsem tegelaskuju Igav film huvitaval teemal Sport Jalgpalliklubi kui sadu miljoneid eurosid nõudev PR-relv Kalev/Cramo pahapoiss: Eestis oli raske Spordi lühiuudised Reis Elu nagu (katastroofi)filmis Reisi lühiuudised Maa Elu Kriis ja kevad tõstavad maamaju huviorbiiti Põllumehed kardavad põuast suve Veisemüük on stopi peal Metsa istutamisele tuleb mõelda juba raiudes Suurinvestorid kompavad biometaani tootmise võimalusi (2) Hea käsitöölant teab, mida kala tahab Agentuur hindab eelmise aasta raiemahtu varasemast väiksemaks (2) Õige toiduvalik annab tugevad luud Ilmajutt: kuidas öökülma eemal hoida Nõuandeid uue peenra rajamiseks Eesti perekond toob Kreekast ehedat talukaupa Tartu Andrus Punt: et võim ei jääks vaid sümboolseks Heljo Pikhof: mida Juku ei õpi ehk Alusharidus priiks Kaja Tarto: veel volikogu kaugistungi probleemidest Ainult oma hoovis võib kitsamas ringis mõistlikult koguneda (7) Kohus jättis võimaluse Tartu Lidli ehitust alustada (7) Tartu lühiuudised Kuradisild sai paari kuuga tagasi esialgse väljanägemise Võrtsjärve kasvav angerjavaru kalurite saagis ei kajastu Valitsuse uus korraldus võib anda võimaluse välijõusaalide avamiseks Tartus Homme algab virtuaalne maastikumaraton Uus kord paneb nuputama Meelelahutus Koomiks Sudoku

Metsa istutamisele tuleb mõelda juba raiudes

4 min lugemist
Lääne-Viru­maa Ubja külas asuval raielangil tegi istutust Alvar Ristna, kes muidu on harvesterijuht. Päevas suudab ta istutada ligi tuhat taime. FOTO: Teele Üprus

Käes on hoogne metsaistutamisaeg. Ent need, kes plaanivad nüüd endagi langi noori puid täis istutada, on hiljaks jäänud. Istutamisele tuleb mõtlema hakata juba metsa raiudes. Ka taimed tasub aasta varem ära tellida.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kohe ei pruugi taimi lihtsalt saada olla, tõdes OÜ Artiston metsameister Taavi Saar. Aga sügiselgi annab edukalt metsa istutada, nii et praegu saab veel ettevalmistusi teha.

Istutatakse nii paljasjuurseid- kui ka potitaimi. Viimased on nooremad, väiksemad ja neid saab mugavamalt istutustoru abil istutada. Paljasjuursed istikud on 3–4aastased, on tugevamad, ent neid tuleb istutada labidaga. Kui istutustoruga suudab kogenud istutaja mulda panna ligi tuhat taime päevas, siis labidameetodil jääb see 700 ringi. Hektarile mahub ligi 2000 taime.

Maa Elu käis Taavi Saare juhitavat istutamist kaemas Lääne-Virumaal Ubja küla kandis, kus istutamist ootas ligi viiehektariline maa-ala, kus mullu raiet tehti. Esimesel päeval toimetas langil üks istutaja, järgmisel päeval lisandus veel mõni paar töökäsi. Ka metsaomanik soovis oma panuse anda.

„Mõistagi oleks tahtnud kogu metsa ise istutada, aga lihtsalt ei ole aega,” sõnas metsaomanik Epp Salmistu. Esialgu võeti plaani koos mehega istutada kaheksa kasti ehk 688 kuusetaime. Taimed tulid sügavkülmutatuna Soomest, olles seal Eesti seemnest kasvatatud.

29.04.2020 02.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto