Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
30.04.2020
Eesti Pikemad ravijärjekorrad? Eks see sinnapoole liigub (1) President saatis kobarseaduse riigikokku tagasi Saaremaa hakkab mainet lappima (3) Eesti lühiuudised Ülemiste keskuse juht: Surm on traagiline, aga mitte ühiskondlikult (8) Farmijuhatajale sadas sülle 17-kordne õnn Majandus Majanduse lühiuudised Euroopa Keskpank hoiab eluasemelaenude intressimäärad vaos (4) Lennupiletite hinnad võivad nii tõusta kui ka langeda Välismaa Eesti eesistumine ÜRO julgeolekunõukogus algab koroonakriisi tähe all Putin paneb säästudeta venelaste närvid proovile Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: aeg strateegiliseks muutuseks (131) Olesja Lagašina: Kodumaa kutsub, hurraa! (29) Urmas Reinsalu: Eesti suur vastutus Martin Mölder: kõikidest erakondade reitingutest korraga (2) Martin Oja: ametnike laiutamine hävitab usaldusväärsuse (12) Tarmo Pikner: pahupidi rohepööre (5) Peeter Volkonski: Armas Maarja! Lugesin Su artiklit (7) Lugejakiri: lihtsureliku tudengi mõtteid (1) Kultuur Kultuuriakadeemia on äge, aga peidus (1) Kõige armastusväärsem tegelaskuju Igav film huvitaval teemal Sport Jalgpalliklubi kui sadu miljoneid eurosid nõudev PR-relv Kalev/Cramo pahapoiss: Eestis oli raske Spordi lühiuudised Reis Elu nagu (katastroofi)filmis Reisi lühiuudised Maa Elu Kriis ja kevad tõstavad maamaju huviorbiiti Põllumehed kardavad põuast suve Veisemüük on stopi peal Metsa istutamisele tuleb mõelda juba raiudes Suurinvestorid kompavad biometaani tootmise võimalusi (2) Hea käsitöölant teab, mida kala tahab Agentuur hindab eelmise aasta raiemahtu varasemast väiksemaks (2) Õige toiduvalik annab tugevad luud Ilmajutt: kuidas öökülma eemal hoida Nõuandeid uue peenra rajamiseks Eesti perekond toob Kreekast ehedat talukaupa Tartu Andrus Punt: et võim ei jääks vaid sümboolseks Heljo Pikhof: mida Juku ei õpi ehk Alusharidus priiks Kaja Tarto: veel volikogu kaugistungi probleemidest Ainult oma hoovis võib kitsamas ringis mõistlikult koguneda (7) Kohus jättis võimaluse Tartu Lidli ehitust alustada (7) Tartu lühiuudised Kuradisild sai paari kuuga tagasi esialgse väljanägemise Võrtsjärve kasvav angerjavaru kalurite saagis ei kajastu Valitsuse uus korraldus võib anda võimaluse välijõusaalide avamiseks Tartus Homme algab virtuaalne maastikumaraton Uus kord paneb nuputama Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nõuandeid uue peenra rajamiseks

4 min lugemist
Järjest populaarsemad kastpeenrad sobituvad hästi ka linnaaeda. Ent kastide puhul peab arvestama, et mida vähem mulda neisse mahub, seda sagedamini peab kastekannuga käima. FOTO: Shutterstock

Sel kevadel on inimesed nakatunud aianduspisikuga ja nii ollakse paljudes kodudes praegu küsimuse ees, kuhu seemned ja istikud maha panna. Võimalusi on mitu, kuid alustuseks tuleb kaaluda, kas ollakse valmis tegema kõvasti eeltööd või siis hiljem rohkem hooldusesse panustama.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Maasikuarhitekt Kati Niibo rääkis, et kui tegu pole eesaiaga ja ei aeta taga viimase peal viisakat väljanägemist, võib istutusala teha nii: tood peenrale palgist servad ja täidad nendevahelise ala kõikvõimaliku aias ülejääva orgaanilise materjaliga. Tõsi, kõige lihtsam oleks sel viisil uut peenart rajada sügisel, mil puulehti ja püsikute varsi hulgi käes.

Säärase peenra võib teha otse murule, aga võib ka alla panna paksu kihi pappi või muud makulatuuri. Sellele siis sõnnikut, põhku ja taimset materjali ning kõige peale mulda ja komposti. Kogu kokkukuhjatud materjal hakkab järk-järgult lagunema ja annab taimedele sooja. Kui taime juured sõnnikuni jõuavad, saavad sealt rammu lisaks. „See on väga lihtne peenra tegemise moodus, mis päästab kaevamisest ka,” nimetas Niibo.

Labidas kätte

Kui aga puulehti, taimejäänuseid, põhku ja sõnnikut saada pole, tuleb minna ikka klassikalist teed ja alustada peenra rajamist murukamara eemaldamisega.

Mõistlik on teha nii, et mõõta peenraks sobilik koht välja, keerata seal labidaga murumätas tagurpidi ja lasta sel umbes nädala seista. Kui on soodne ilm, kuivab kamar ilusasti ära ja nüüd on seda palju lihtsam mullast puhtaks sopsutada. „Ka kaevata on siis lihtsam ja mulda jääb rohkem peenrasse alles. Kui mätta märjalt ära viid, viid päris palju mulda minema,” seletas Niibo.

Tulevase istutusala ettevalmistamise juures on ülioluline kaevamise käigus kõik umbrohujuured välja noppida. See on raske töö, aga kui see korra ära teha, on kõik järgnevad aastad oluliselt vähem tüütut rohimist.

29.04.2020 02.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto