Sisukord
Kultuur
Tänane leht
30.04.2020
Eesti Pikemad ravijärjekorrad? Eks see sinnapoole liigub (1) President saatis kobarseaduse riigikokku tagasi Saaremaa hakkab mainet lappima (3) Eesti lühiuudised Ülemiste keskuse juht: Surm on traagiline, aga mitte ühiskondlikult (8) Farmijuhatajale sadas sülle 17-kordne õnn Majandus Majanduse lühiuudised Euroopa Keskpank hoiab eluasemelaenude intressimäärad vaos (4) Lennupiletite hinnad võivad nii tõusta kui ka langeda Välismaa Eesti eesistumine ÜRO julgeolekunõukogus algab koroonakriisi tähe all Putin paneb säästudeta venelaste närvid proovile Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: aeg strateegiliseks muutuseks (131) Olesja Lagašina: Kodumaa kutsub, hurraa! (29) Urmas Reinsalu: Eesti suur vastutus Martin Mölder: kõikidest erakondade reitingutest korraga (2) Martin Oja: ametnike laiutamine hävitab usaldusväärsuse (12) Tarmo Pikner: pahupidi rohepööre (5) Peeter Volkonski: Armas Maarja! Lugesin Su artiklit (7) Lugejakiri: lihtsureliku tudengi mõtteid (1) Kultuur Kultuuriakadeemia on äge, aga peidus (1) Kõige armastusväärsem tegelaskuju Igav film huvitaval teemal Sport Jalgpalliklubi kui sadu miljoneid eurosid nõudev PR-relv Kalev/Cramo pahapoiss: Eestis oli raske Spordi lühiuudised Reis Elu nagu (katastroofi)filmis Reisi lühiuudised Maa Elu Kriis ja kevad tõstavad maamaju huviorbiiti Põllumehed kardavad põuast suve Veisemüük on stopi peal Metsa istutamisele tuleb mõelda juba raiudes Suurinvestorid kompavad biometaani tootmise võimalusi (2) Hea käsitöölant teab, mida kala tahab Agentuur hindab eelmise aasta raiemahtu varasemast väiksemaks (2) Õige toiduvalik annab tugevad luud Ilmajutt: kuidas öökülma eemal hoida Nõuandeid uue peenra rajamiseks Eesti perekond toob Kreekast ehedat talukaupa Tartu Andrus Punt: et võim ei jääks vaid sümboolseks Heljo Pikhof: mida Juku ei õpi ehk Alusharidus priiks Kaja Tarto: veel volikogu kaugistungi probleemidest Ainult oma hoovis võib kitsamas ringis mõistlikult koguneda (7) Kohus jättis võimaluse Tartu Lidli ehitust alustada (7) Tartu lühiuudised Kuradisild sai paari kuuga tagasi esialgse väljanägemise Võrtsjärve kasvav angerjavaru kalurite saagis ei kajastu Valitsuse uus korraldus võib anda võimaluse välijõusaalide avamiseks Tartus Homme algab virtuaalne maastikumaraton Uus kord paneb nuputama Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kõige armastusväärsem tegelaskuju

3 min lugemist
Naiivne advokaat Jimmy McGill või küüniline kuldsuu Saul Goodman? Sarja «Better Call Saul» peaosa mängib Bob Odenkirk. FOTO: Kaader sarjast

Äsja eesti keeles ilmunud poola kirjaniku Witold Gombrowiczi romaan «Ferdydurke» vastandab keskse teemana küpsust ja ebaküpsust. Kuna tegemist on ringliikuva modernistliku romaaniga, ei saagi täpselt aru, kumb siis on parem, kas küpsus ja ebaküpsus, kuid poleks vast mõtet tervet romaani kirjutatagi, kui selle ühe lausega paika võiks panna. Mõlemal on ehk omad võlud. «Täiskasvanud ei jälesta midagi nii palju kui ebaküpsust, miski ei ole nende jaoks jälestusväärsem,» kirjutatakse seal. Küpsus seostub Gombrowiczil fikseeritu, meisterliku, professionaalse, auväärse ja muu sellisega. Küpsel inimesel või kunstnikul on nägu ees, kuid see nägu võib olla tardunud nagu pärast iluoperatsiooni. Gombrowiczi eelistus kipub pigem kalduma sinna ebaküpse, metsiku ja väljaarendamatu poole. Ka seriaali «Better Call Saul» puhul on põhjust rääkida küpsusest/ebaküpsusest.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kuid alustame algusest. Kõigepealt oli «Breaking Bad» – kõigist telesarjadest üks tunnustatuimaid ja parimaid. See rääkis Walter White’ist, keskkooli keemiaõpetajast, kes sai neljanda staadiumi kopsuvähi diagnoosi ning hakkas raviks raha teenimise eesmärgil metamfetamiini valmistama. Narkokuninga staatusega kaasnenud võim tõstis Walter White’i lahti tema algsest õilsast kavatsusest ning sarja jooksul muutus peategelane kangelasest antikangelaseks. Kuna Walteri maailm muutus järjest kahtlasemaks, viis see ta kokku ka Saul Goodmani (Bob Odenkirk) nimelise nurgaadvokaadiga, kes tegutses kusagil legaalse ja ebalegaalse maailma vahepeal, nii et tema kohta võiks kasutada ka populaarset sõna «trikster».

«Breaking Badi» draama ja komöödia vahekord pidi olema 75 protsenti draamat ja 25 protsenti komöödiat, on öelnud sarja looja Vince Gilligan. Saul Goodman hammustas sellest 25 protsendist tubli osa. Algul pidi ta mängima vaid kolmes osas ja olema Gilligani sõnul selline 2,5-mõõtmeline koomiline tegelane, aga asi muutus. Saul Goodmani hoogsa ja mustalt humoorika aktiivsuse ja küünilise enesestmõistetavuse taga vilksatas aeg-ajalt midagi muud. Midagi segasemat ja traagilisemat. Goodmanist sai keskne tegelane, sest temas oli mahtu.

Karakter jäi Gilliganil ja co-l sedavõrd kummitama, et talle otsustati anda eraldi sari, mis mängiti välja kui «Breaking Badi» eellugu. Esialgsete kavatsuste järgi plaaniti sellest pigem komöödiat ja mainitud protsentuaalne koosseis pidi sedakorda olema 75 protsenti komöödiat ja 25 protsenti draamat.

29.04.2020 02.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto