Sisukord
AK
Tänane leht
02.05.2020
Eesti Palgatabelit juhivad kohtunikud (4) Eesti lühiuudised Sarimõrvari stiilinäide: Juri Ustimenko sai tapmisjuhised vangla kanalisatsiooni kaudu (8) Ministeerium tahab skandaalsest koolimajast vabaneda Palgatabelit juhivad kohtunikud Majandus Koroonaviirus nurjas maailma ägedaima aktsionäride koosoleku Investor Mari: esmapilgul hiilgavana näiv kasv jääb veidi nadiks Välismaa Välismaa lühiuudised KOHALIK VAADE ⟩ Itaaliat kummitab hirm raisata kaks juba ohverdatud kuud Diktaatori õde on Kimide dünastia tagavaraplaan (4) Püssimehed tungisid Michigani parlamendihoonesse Arvamus Juhtkiri: vaja on täpset kärpimist (15) Janno Zõbin: keskmängu peataolek (13) Nädala nägu ⟩ Kompromissituse kunstnik (2) Anonüümne põetaja (4) Saaremaa streigijuht (4) Põhja-Korea kaanetüdruk Urmas Nemvalts: päeva karikatuur Sport Jaak Salumets: treener peab olema ka hea pedagoog ja psühholoog, oskama lapsi õigesti suunata Jaanus Kriiski kolumn: doping Eesti sporditelevisioonis! (3) Merendus Paadimüük liigub kriisiolukorras tõusulainel Merenduse lühiuudised AK Garri Raagmaa: pärast koroonakriisi ei saa regionaalpoliitikast enam mööda vaadata (11) Hannes Palang: potipõllunduse ja kaugtöö õppus Tiiu Kuurme: hariduse taandamine (7) Iljitši meenutades (9) Astronoom: universum tunneb viirusi kauem kui inimest (13) EKI keelekool: üks väega sõna (3) Marju Lauristin: kriisiaeg testib haridusuuendust (4) Kunst sinu ümber. Bita Razavi – kunstnik mitme koduga Vikerkaar loeb. Elu võimalikkusest kosmoses Kas 21. sajandil Venemaa tükeldumine jätkub? (32) Neli uurijat on ikka parem kui kaks Mungad, baleriinid, terroristid ja teised impeeriumi hauakaevajad Lugu lämmatavast emaarmastusest Kas on vaja jätkata suhet, mida poleks alustamagi pidanud? NÄDALA PLAAT: Pimeduse kroonimine kuningaks Aja auk. Külmus, julmus, glamuur Juurikas. Kõik, mis kunagi oli (2) Arter Saaremaa vallavanem Madis Kallas: Nii kui kriis rahunes, asuti taas mind ründama (55) Telekomide juhid silmitsi ennenägematu katsumusega (2) Poolakad Eesti põllumajandust päästmas (15) Karantiiniunelmad (2) Vanausuliste puhtusekombestik meenutab tänapäevast viirusetõrjet (4) Tehke järele: üle saja kilomeetri jalgsi noolsirgelt läbi Eesti (3) Karbike tuunikalakonservi teeb köögis imet Rikastame pärismaailma. Mis imet saab näha liitreaalsuse äppidega? Subaru leidis värvid. Sõiduproov uuendatud Subaru XVga Piilu kulisside taha: kuidas valmis virtuaalne Tallinn Fashion Week? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mungad, baleriinid, terroristid ja teised impeeriumi hauakaevajad

3 min lugemist
Peterburi tänav täpselt 103 aastat tagasi. Üks demonstratsioon vaheldus teisega üsna sageli. FOTO: Shutterstock

Miks hukkus Vene impeerium XX sajandi hakul, kui ometi just seda perioodi peetakse kõige õnnelikumaks ajaks Vene impeeriumi ajaloo jooksul? Kust tuli see olemise talumatu surve, milleks toonane superriik valmis polnud?

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Olen alati aukartusega vaadanud inimeste poole, kes söandavad ette võtta midagi nii kapitaalset kui mõne impeeriumi ajaloo lahtiseletamine ja -mõtestamine. Auhinnatud ajakirjanik Mihhail Zõgar märgib oma teosele siiski igaks juhuks saateks, et ta ei püüdnudki päriselt kirjutada Vene riigi täielikku ajalugu 1900.–1917. aastani, vaid pigem Vene ühiskonna ajalugu.

Ajalugu on inimeste nägu

Kuidas seda aga teha? Zõgar on valinud selleks kirju ning mahuka galerii persoone erinevatelt elualadelt. Intervjueerida pole neid enam võimalik, nii tulebki usaldada järele jäänud päevikuid, kirju ja memuaare, ent samuti ülekuulamistel antud tunnistusi. Paraku on selle kraamiga nii, et kahjuks on paljud neist valetanud, seda mitte ainult ülekuulamistel, vaid eriti memuaarides. Zõgar ei kahtle samas selles, et paljud valetasid täiesti siiralt, üldsegi kahtlemata selles, et räägivad tegelikult tõtt. Kirjuta siis!

Õnneks ei ole ta teemale lähenenud läbi akadeemilise tolmukihi, kuid on samas jäänud allikakriitiliseks. Muidugi lööb ajakirjaniku veri vahel siiski natuke välja ning autor annab järele kiusatusele oma hoolikalt liigendatud peatükkides keskenduda skandaalihõngulistele väidetele ja nende rõhutamisele alapealkirjades, neid küll enamasti siiski ümber lükates.

See oli muidugi väga põnev periood. Tegutseb täiesti omas kuldses ja läbipaistmatus rojalistlikus mullis hõljuv tsaar ­Nikolai II koos oma sugu- ja õukonnaga. Suur kirjanik krahv Tolstoi on pandud kirikuvande alla. Raja taga peavad mastaapseid, kuid segaseid plaane Lenin ja Trotski. Otse impeeriumi südames maurab Rasputin. Revolutsionäär pole mitte enam kutsumus, vaid kosmopoliitne elukutse. Tegutsevad äärmuslikud terroristid. Uuele siseministri kandidaadile võib peaminister põhimõtteliselt südamerahus kõike lubada, siseministri keskmine eluiga on niikuinii umbes paar aastat ja lubatud hüvedeni nad välja ei vea. Esseeride partei juht Jevno Asef korraldab Lääne-Euroopast Venemaal toimuvaid julmi terroriakte, kuid on ühtlasi Vene keisririigi salapolitsei agent ning põhimõtteliselt paljastab vasaku käega seda, mida paremaga teeb.

30.04.2020 04.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto