Sisukord
Arter
Tänane leht
02.05.2020
Eesti Palgatabelit juhivad kohtunikud (4) Eesti lühiuudised Sarimõrvari stiilinäide: Juri Ustimenko sai tapmisjuhised vangla kanalisatsiooni kaudu (8) Ministeerium tahab skandaalsest koolimajast vabaneda Palgatabelit juhivad kohtunikud Majandus Koroonaviirus nurjas maailma ägedaima aktsionäride koosoleku Investor Mari: esmapilgul hiilgavana näiv kasv jääb veidi nadiks Välismaa Välismaa lühiuudised KOHALIK VAADE ⟩ Itaaliat kummitab hirm raisata kaks juba ohverdatud kuud Diktaatori õde on Kimide dünastia tagavaraplaan (4) Püssimehed tungisid Michigani parlamendihoonesse Arvamus Juhtkiri: vaja on täpset kärpimist (15) Janno Zõbin: keskmängu peataolek (13) Nädala nägu ⟩ Kompromissituse kunstnik (2) Anonüümne põetaja (4) Saaremaa streigijuht (4) Põhja-Korea kaanetüdruk Urmas Nemvalts: päeva karikatuur Sport Jaak Salumets: treener peab olema ka hea pedagoog ja psühholoog, oskama lapsi õigesti suunata Jaanus Kriiski kolumn: doping Eesti sporditelevisioonis! (3) Merendus Paadimüük liigub kriisiolukorras tõusulainel Merenduse lühiuudised AK Garri Raagmaa: pärast koroonakriisi ei saa regionaalpoliitikast enam mööda vaadata (11) Hannes Palang: potipõllunduse ja kaugtöö õppus Tiiu Kuurme: hariduse taandamine (7) Iljitši meenutades (9) Astronoom: universum tunneb viirusi kauem kui inimest (13) EKI keelekool: üks väega sõna (3) Marju Lauristin: kriisiaeg testib haridusuuendust (4) Kunst sinu ümber. Bita Razavi – kunstnik mitme koduga Vikerkaar loeb. Elu võimalikkusest kosmoses Kas 21. sajandil Venemaa tükeldumine jätkub? (32) Neli uurijat on ikka parem kui kaks Mungad, baleriinid, terroristid ja teised impeeriumi hauakaevajad Lugu lämmatavast emaarmastusest Kas on vaja jätkata suhet, mida poleks alustamagi pidanud? NÄDALA PLAAT: Pimeduse kroonimine kuningaks Aja auk. Külmus, julmus, glamuur Juurikas. Kõik, mis kunagi oli (2) Arter Saaremaa vallavanem Madis Kallas: Nii kui kriis rahunes, asuti taas mind ründama (55) Telekomide juhid silmitsi ennenägematu katsumusega (2) Poolakad Eesti põllumajandust päästmas (15) Karantiiniunelmad (2) Vanausuliste puhtusekombestik meenutab tänapäevast viirusetõrjet (4) Tehke järele: üle saja kilomeetri jalgsi noolsirgelt läbi Eesti (3) Karbike tuunikalakonservi teeb köögis imet Rikastame pärismaailma. Mis imet saab näha liitreaalsuse äppidega? Subaru leidis värvid. Sõiduproov uuendatud Subaru XVga Piilu kulisside taha: kuidas valmis virtuaalne Tallinn Fashion Week? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vanausuliste puhtusekombestik meenutab tänapäevast viirusetõrjet

4 min lugemist
Puhtusest säravad vaibad ja muud kodutekstiilid Peipsi äärse Varnja küla elava ajaloo muuseumis, mis tutvustab vanausuliste eluviisi ülemöödunud sajandivahetusel. FOTO: Sille Annuk

Eraklik eluviis, põrandapesu leeliseveega ja võõrast päritolu köögiviljade leotamine soodavees – kõlab nagu võitlus viirusega, kuid kuulub vene vanausuliste vanema põlve tavaellu veel tänapäevalgi, kirjutab Einike Sooväli, Eesti Vabaõhumuuseumi paljurahvuselise Eesti keskuse juht.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Vanausuliste uurijad kogu maailmas on oma ülestähendustes märkinud, et nood on läbi aegade suurtest epideemiatest kergemalt pääsenud. Selle põhjuseks peetakse vanausuliste eraklikku eluviisi ja suurt puhtusearmastust.

Üsna märkimisväärne hulk selle huvitava rahvakillu esindajaid on Eestis elanud juba üle 350 aasta, kuid sealjuures on nende uskumused ja kombed jäänud suuresti samaks. Seda küll mööndusega, et vanem põlv järgib neid rohkem, nooremad aina vähem. Aga nii mõnigi aastasadadega järele proovitud abinõu oleks justkui maha kirjutatud praeguse viirusetõrje võtetest.

Üks vanausuline rääkis kord kõneka loo. Mööda küla liikunud vanausulisest kosjamoor, kes vaatas, kes kellega paari sobiks. Ühel pühapäeval sattus ta majja, kus oli imekaunis tüdruk, kes otsis õiget kavaleri. Selles elamises olid kõik põrandad puhtaks küüritud, vaibad pestud ja üldse säras kõik puhtusest. Kosjamoori saabudes oli tütarlaps voodit üles teinud ja asetanud padjad korraks põrandale. Kosjamoor nägi seda ja läks küla peale kuulutama. Tütarlaps jäigi vanapiigaks.

Vanausuliste kombestikus on puhtus iseäranis oluline, sest nende arusaamise järgi ei saa inimese hing olla puhas, kui tema ümber valitseb korralagedus. Jumal on inimese loonud süütuks ja puhtaks ning selleks, et jumalale meelepärane olla, peab ta kogu elu püüdma hoida oma olemuse sellise, nagu see algselt oli. Lisaks on vanausulistel palju hügieenireegleid, millest tänapäevalgi kinni peetakse. Kõik see on aidanud neil ühelt poolt jumalaga paremini läbi saada, teisalt olla tugev ja terve.

30.04.2020 04.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto