Sisukord
Arvamus
Tänane leht
02.05.2020
Eesti Palgatabelit juhivad kohtunikud (4) Eesti lühiuudised Sarimõrvari stiilinäide: Juri Ustimenko sai tapmisjuhised vangla kanalisatsiooni kaudu (8) Ministeerium tahab skandaalsest koolimajast vabaneda Palgatabelit juhivad kohtunikud Majandus Koroonaviirus nurjas maailma ägedaima aktsionäride koosoleku Investor Mari: esmapilgul hiilgavana näiv kasv jääb veidi nadiks Välismaa Välismaa lühiuudised KOHALIK VAADE ⟩ Itaaliat kummitab hirm raisata kaks juba ohverdatud kuud Diktaatori õde on Kimide dünastia tagavaraplaan (4) Püssimehed tungisid Michigani parlamendihoonesse Arvamus Juhtkiri: vaja on täpset kärpimist (15) Janno Zõbin: keskmängu peataolek (13) Nädala nägu ⟩ Kompromissituse kunstnik (2) Anonüümne põetaja (4) Saaremaa streigijuht (4) Põhja-Korea kaanetüdruk Urmas Nemvalts: päeva karikatuur Sport Jaak Salumets: treener peab olema ka hea pedagoog ja psühholoog, oskama lapsi õigesti suunata Jaanus Kriiski kolumn: doping Eesti sporditelevisioonis! (3) Merendus Paadimüük liigub kriisiolukorras tõusulainel Merenduse lühiuudised AK Garri Raagmaa: pärast koroonakriisi ei saa regionaalpoliitikast enam mööda vaadata (11) Hannes Palang: potipõllunduse ja kaugtöö õppus Tiiu Kuurme: hariduse taandamine (7) Iljitši meenutades (9) Astronoom: universum tunneb viirusi kauem kui inimest (13) EKI keelekool: üks väega sõna (3) Marju Lauristin: kriisiaeg testib haridusuuendust (4) Kunst sinu ümber. Bita Razavi – kunstnik mitme koduga Vikerkaar loeb. Elu võimalikkusest kosmoses Kas 21. sajandil Venemaa tükeldumine jätkub? (32) Neli uurijat on ikka parem kui kaks Mungad, baleriinid, terroristid ja teised impeeriumi hauakaevajad Lugu lämmatavast emaarmastusest Kas on vaja jätkata suhet, mida poleks alustamagi pidanud? NÄDALA PLAAT: Pimeduse kroonimine kuningaks Aja auk. Külmus, julmus, glamuur Juurikas. Kõik, mis kunagi oli (2) Arter Saaremaa vallavanem Madis Kallas: Nii kui kriis rahunes, asuti taas mind ründama (55) Telekomide juhid silmitsi ennenägematu katsumusega (2) Poolakad Eesti põllumajandust päästmas (15) Karantiiniunelmad (2) Vanausuliste puhtusekombestik meenutab tänapäevast viirusetõrjet (4) Tehke järele: üle saja kilomeetri jalgsi noolsirgelt läbi Eesti (3) Karbike tuunikalakonservi teeb köögis imet Rikastame pärismaailma. Mis imet saab näha liitreaalsuse äppidega? Subaru leidis värvid. Sõiduproov uuendatud Subaru XVga Piilu kulisside taha: kuidas valmis virtuaalne Tallinn Fashion Week? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Janno Zõbin: keskmängu peataolek

2 min lugemist
  • Usaldus valitsuse vastu on viimastel päevadel löögi saanud
  • Eriolukorrast väljumise strateegial puudub ajaline plaan
  • Avalikku arutelu kriisi ületamise teedest pole toimunud
Janno Zõbin FOTO: Margus Ansu

Eesti olukord pole kaugeltki roosiline,­ kuid siiani on riigi kodanikud kriisi­ juhtimisega laias laastus rahule jäänud. Ministrite sõnumid on olnud selged ja neid on usaldatud. Sotsiaalne kokkulepe kodus püsida on pidanud. Viimastel päevadel on aga olukord muutunud. Löögi alla on sattumas usaldus valitsuse vastu ja näib, et selle põhjuseks on puudulik kommunikatsioon.

Kuigi eriolukorra pikendamisest räägiti ka varem, tabas teade sellest mind kodanikuna kui välk selgest taevast. Põhjendused, mis meile edastati, ei pakkunud midagi uut: meetmeid oleks vaja jätkuvalt rakendada, kuna on uusi nakatunuid ja haiguskoldeid. Kui piirangute leevendamisega seotud otsuseid kaalutakse kaua, siis eriolukorra pikendamise otsus tehti kiirustades ja väheste põhjendustega. Info piirangute leevendamise kohta oli samas napp ja ebamäärane, puudus ajaline plaan ja tulevikunägemus.

Nagu paljudel teistel, tekkis ka mul kodanikuna terve rida küsimusi. Millal võiksid inimesed naasta tööle teenindussfääri, saata lapsed lasteaeda ja kooli, millal saab üritustega alustada kultuuri- ja meelelahutussektor? Õli valas veelgi tulle kultuuriminister Tõnis Lukase välja öeldu: kinno ja teatrisse pääseb tõenäoliselt alles sügisel, ja kuigi me veel ei ütle, kui suured on suurüritused, siis neid ärge kindlasti planeerige! Miks? Ees on ju terve mai, mis alles näitab viiruse kulgu.

PÄEVA KOMM

Kui kriisi ohjeldamist võrrelda malemänguga, siis mõtleb valitsus ette küll esimese käigu, kuid mitte teist ja kolmandat.

13

Siiani on kriis meid mobiliseerinud ja ehk koguni rahvana liitnud. Poliitilised ja maailmavaatelised erimeelsused on nii koalitsioonis kui ka kodanike hulgas pigem taandunud. Ent nagu on end väljendanud ka opositsioon: enam ei piisa valitsuse senisest sõnumist.

Lisaksin veel ühe nüansi. Kui kriisi ohjeldamist võrrelda malemänguga, siis mõtleb valitsus ette küll esimese käigu, kuid mitte teist ja kolmandat. Algusest peale pole olulistes aruteludes kuulda olnud sotsiaalteadlaste häält.

Inimeste rahulolu ja vaimne tervis on ohus, mis omakorda suurendab osa elanike kalduvust riskikäitumisele. Rahulolematuse, vaesumise ja turvatunde kadumisega seotud riske ei arutata. Kriisist väljumise strateegia on küll valmis, kuid just see arutelu on suurelt pildilt puudu.

Seotud lood
30.04.2020 04.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto