Sisukord
Arvamus
Postimees
04.05.2020
Eesti Eesti lühiuudised Eesti ehitajad Soomes koroonavangis: kolm kalevipoega räägivad, miks nad jäid Soome (17) Peapiiskop ärgitab meelt avaldama (17) Kurda, kiida-kiida, kurda, küsi-küsi (3) Hävitati Lõuna-Eesti üht esinduslikemat muistist (14) Majandus Hiigelkahjumi saanud Buffett müüs lennufirmade aktsiad Idufirma tahab tuua jõukeskused Tallinnasse (1) Majanduse lühiuudised Kas Tallink suuromanikelt likviidsusabi ei saa? (1) Tallinki suuruselt teine omanik on suur multimiljardifond (4) Välismaa KOHALIK VAADE ⟩ Infosõjas on uuteks lõksudeks võltsmeilid, teesklejad ja ohtlikud pikslid (2) Välismaa lühiuudised PÕHJALA VAADE ⟩ Soome ja Norra ei unusta pandeemia ajal riigikaitset (1) Arvamus Juhtkiri: surve piiridele kasvab (3) Mart Raudsaar: üldiselt üksikule, mitte vastupidi (15) Margit Rüütelmann: aeg muuta suunda (8) Külli Koort: pikendatud elu hind Eestis – 13 miljonit (10) Riina Solman: millal siis veel? (6) Ene-Silvia Sarv: e-õppe kaosest sünnib kord (4) Sergei Metlev: stalinlik kummitus ei lase Teisel maailmasõjal lõppeda (12) Kultuur Ülemeelikud uperpallid läbi elutraagika ja kultuuriloo Joel Remmeli mitmemõõtmeline jazz Kontaktivaba klounaad: Piip ja Tuut TV nakatab naeruga Sport Spordi lühiuudised Dopinguarst paljastas kaks kaasosalist (1) Ülevaade ⟩ Millal võiks Euroopas taas suurt jalgpalli näha? (1) Tartu Gustav ei pääse koondamisest Tuleohtlikud elektrijuhtmed ei pruugi silmale nähtavad olla (1) Parkimismaja oksjon läks ilmselt vett vedama (1) Tartu lühiuudised Külamees kinkis oma poodnikule respiraatori Eesti suurimad lihatööstused aimavad edukat grillihooaega Luunja kooli õpilased aitavad Saaremaad lukust lahti keerata Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sergei Metlev: stalinlik kummitus ei lase Teisel maailmasõjal lõppeda

2 min lugemist
Sergei Metlev. FOTO: Joosep Pank

Mõnes mõttes ei ole Teine maailmasõda veel lõppenud, sest ühe selle provotseerija sitke ja kuritahtlik kummitus juhib paljude suhtumist sellesse sõtta ning tekitab ohtlikku võitlusiha, kirjutab kolumnist Sergei Metlev.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Teise maailmasõja vallapäästjad – Saksamaa ja NSV Liit – eitasid inimlikkust oma režiimide igavese hiilguse nimel. Nende igavik osutus lühiajaliseks, kuid ka 75 aastat hiljem on stalinlik kummitus endiselt elus sõda lihtsustava ja heroiseeriva käsitluse kujul.

Lääneliitlaste juures Euroopas ja ka meie kandis on Teise maailmasõja lõpu aastapäev 8. mai võtnud vaoshoitud vormi. Kogunetakse mälestusmärkide juurde, lausutakse olulised sõnad sõjaõuduste ning rahu ja vabaduse hapruse kohta. Domineerivad inimlikud lood ning sõjakogemust ei aktualiseerita soovist panna naaberriigid paika. Baltimaade puhul on loomulik lisada, et sõja lõpp tähendas meile 50 aastat ilma omariikluse ning elementaarsete inimõigusteta kommunistliku partei kupli all.

Kui eesmärk on õppida, siis see ongi ainuvõimalik lähenemine. Sõjakogemuse paigutamine inimlike kannatuste lugudesse toimib kui ohtlike tühipaljaste loosungite peletaja. Tõe rääkimine sõja algusest 1939. aasta septembris, mil Nõukogude Liit ja Saksamaa sõlmisid salapakti ja ründasid koos Poolat, ei lase unustada totalitaarsete režiimide sarnasust.

02.05.2020 05.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto