Sisukord
Arvamus
Tänane leht
05.05.2020
Eesti Nakatunute jälgi ajavad koroonadetektiivid tegutsevad aja surve all (3) Ida-Tallinna keskhaigla ees lookles pikk saba Eesti lühiuudised Koroonat põdenuid oodatakse doonoriks Eksamid jäävad sel aastal vabatahtlikuks Rahahädas rohelised nõuavad liikmemaksu inkasso abil (44) Loodusenautijad on hädas rohkete puukidega (1) Majandus ELi riigid pooldavad ärajäänud lennu hüvitamist vautšeritega (5) Rail Balticu peatamine tooks kahjunõuded ja leppetrahvid (24) Majanduse lühiuudised Aasta ettevõtja koondab üle 60 inimese (2) Välismaa Piiranguid leevendav Euroopa otsib tunneli lõpus valgust (3) Välismaa lühiuudised Hiina domineerimine jätab ülejäänud maailma kaoses maskiturul hätta (5) USA valib kahe seksuaalrünnakutes süüdistatud mehe vahel (9) Arvamus Juhtkiri: koomiline parteiinkasso (2) Erkki Koort: kahe näoga RMK (19) Ruth Kalda: koroonaviiruse tegelik levik tuleb välja selgitada (4) Mare Roosileht: Ida-Virumaa vajab õnge (5) Erki Pisuke: toetuse tingimused on liiga ranged (2) Karmo Tüür: Lukašenka punktivõidud George Soros: EL peab leidma lahenduse või järgneb lagunemine (7) Kultuur Hindamatult veider multikas «Üks päev Mati Alaveri elus» – mida me saame Epneri kuuldemängust teada? Räige korruptsioon koolisüsteemis (2) Sport Indrek Kelk: dopingupatud unustatakse, lumepuudus teeb rohkem muret Spordi lühiuudised Meentus ajaloost: Rakvere Tarva riiukukest leegionär kippus vastuolusid kätega lahendama Rakvere Tarva leegionär läks kättpidi kokku nii Saage kui ka peatreener Umbraškoga Tervis Rootslased panustavad kriisi venima jäämisele (8) Tervise lühiuudised Tartu Porgandid saavad kiiremaks sõiduks lauge kurvi ja punase Jänese silla (1) Indrek Niibo: loogikaviga lõpuaktustega (1) Erkki Keldo: kriisieelarve suruti teerulliga läbi Õpilasfirmad loovad maitseid ja löövad hambad läikima Tartu lühiuudised Tudeng versus õppejõud ehk Kellele tehakse ülekohut? (15) Tänavakunstirühmitus viitab võimalusele halvas head leida Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ruth Kalda: koroonaviiruse tegelik levik tuleb välja selgitada

5 min lugemist
Ruth Kalda FOTO: Erakogu

Eriolukorra mõistlikuks lõpetamiseks vajame tegelikke andmeid. Selleks on aga tarvis kõigi, ka tervete inimeste abi, kirjutab Tartu Ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi juhataja, peremeditsiini professor Ruth Kalda.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Praeguseks on möödunud viis kuud Covid-19 nakkuspuhangu algusest Hiinas Wuhani linnas. Eesti esimese koroonahaige diagnoosimisest on möödas pisut üle kahe kuu, eriolukorra kehtestamisest üle poolteise kuu. Võime tõdeda, et eriolukord, mis on olnud üsna raske katsumus paljudele, on taganud selle, et on tublisti vähenenud positiivse testivastuse saanud inimeste hulk ja haiglaravil ning ka kriitilises seisus olevate inimeste arv. See näitab, et karmid tingimused, mille eesmärk oli kaitsta kõigi Eestis elavate inimeste tervist, on täitnud oma eesmärgi.

Järgmine tähtis samm, mida kavandatakse, on kriisimeetmete leevendamine. Üks oluline kriteerium, millest leevendamisstrateegia planeerimisel lähtutakse, on haigust põdejate ja nakatunute tegeliku arvu teadasaamine.

Ametlik statistika ütleb, et 3. mai seisuga on meil tehtud 52 206 testi, oleme diagnoosinud 1700 haigusjuhtu, haiglaravil on 75, haiglast on välja kirjutatud 259 inimest ning surnud on 55 inimest. Analüüsitud on seega ligikaudu 4 protsenti elanikkonnast ja proovidest on osutunud positiivseks 3,3 protsenti.

Mida need arvud meile ütlevad? Saame olla kindlad surmade arvus ning hospitaliseeritud ja intensiivravil olevate patsientide arvus. Positiivsete testide arv sõltub aga sellest, keda ja kui palju analüüsitakse. Seetõttu ei ole võimalik nende arvude põhjal teha järeldusi selle kohta, kui palju on meil mingil ajal tegelikke haigeid, nakatunuid, ja samuti ei tea me, kui paljud meist on haiguse läbi põdenud.

04.05.2020 06.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto