Sisukord
Kultuur
Postimees
05.05.2020
Eesti Nakatunute jälgi ajavad koroonadetektiivid tegutsevad aja surve all (3) Ida-Tallinna keskhaigla ees lookles pikk saba Eesti lühiuudised Koroonat põdenuid oodatakse doonoriks Eksamid jäävad sel aastal vabatahtlikuks Rahahädas rohelised nõuavad liikmemaksu inkasso abil (44) Loodusenautijad on hädas rohkete puukidega (1) Majandus ELi riigid pooldavad ärajäänud lennu hüvitamist vautšeritega (5) Rail Balticu peatamine tooks kahjunõuded ja leppetrahvid (24) Majanduse lühiuudised Aasta ettevõtja koondab üle 60 inimese (2) Välismaa Piiranguid leevendav Euroopa otsib tunneli lõpus valgust (3) Välismaa lühiuudised Hiina domineerimine jätab ülejäänud maailma kaoses maskiturul hätta (5) USA valib kahe seksuaalrünnakutes süüdistatud mehe vahel (9) Arvamus Juhtkiri: koomiline parteiinkasso (2) Erkki Koort: kahe näoga RMK (19) Ruth Kalda: koroonaviiruse tegelik levik tuleb välja selgitada (4) Mare Roosileht: Ida-Virumaa vajab õnge (5) Erki Pisuke: toetuse tingimused on liiga ranged (2) Karmo Tüür: Lukašenka punktivõidud George Soros: EL peab leidma lahenduse või järgneb lagunemine (7) Kultuur Hindamatult veider multikas «Üks päev Mati Alaveri elus» – mida me saame Epneri kuuldemängust teada? Räige korruptsioon koolisüsteemis (2) Sport Indrek Kelk: dopingupatud unustatakse, lumepuudus teeb rohkem muret Spordi lühiuudised Meentus ajaloost: Rakvere Tarva riiukukest leegionär kippus vastuolusid kätega lahendama Rakvere Tarva leegionär läks kättpidi kokku nii Saage kui ka peatreener Umbraškoga Tervis Rootslased panustavad kriisi venima jäämisele (8) Tervise lühiuudised Tartu Porgandid saavad kiiremaks sõiduks lauge kurvi ja punase Jänese silla (1) Indrek Niibo: loogikaviga lõpuaktustega (1) Erkki Keldo: kriisieelarve suruti teerulliga läbi Õpilasfirmad loovad maitseid ja löövad hambad läikima Tartu lühiuudised Tudeng versus õppejõud ehk Kellele tehakse ülekohut? (15) Tänavakunstirühmitus viitab võimalusele halvas head leida Meelelahutus Koomiks Sudoku

Räige korruptsioon koolisüsteemis

2 min lugemist
Hugh Jackmani ja Allison Janney nauditav duo filmis «Räpane haridus», mis räägib valgekraelistest varganägudest.   FOTO: Filmikaader

Kui Cory Finley film «Räpane haridus» läinud aasta septembris Toronto rahvusvahelisel filmifestivalil väljamüüdud kinosaalides linastus, ennustati sellele filmiauhindu, ent heideti ka ette kommertslikkust – nagu oleks rahaline edu filmitööstuses midagi häbiväärset.

Aga kinosaalidesse film ei jõudnudki, selle asemel lõi HBO lauale 20 miljonit dollarit ja omandas voogedastusõigused. Mõlemad filmi staarid, Hugh Jackman ja Allison Janney väljendasid kerget pettumust – nüüd on nende lootuste piiriks Oscari asemel parimal juhul Emmy. Aga nagu ütles Jackman väljaandele Variety: «Aga võib-olla polegi see paha, arvan, et nüüd näeb seda palju rohkem inimesi.» Käesolevat olukorda arvestades tundub, et keegi vaatas kuskil väga terase pilguga tulevikku.

«Räpane haridus» põhineb tõestisündinud lool ja räägib ajaloo suurimast korrupt­siooni­juhtumist USA koolisüsteemis. Tegevus toimub ühes Long Islandi Roslyni-nimelises linnakeses. Sealne kool on A-klassi ülikoolidesse sissesaanute arvu põhjal koostatavas edetabelis üsna kõrgele kohale tõusnud, mis tähendab, et kõrgema keskklassi valged tahavad oma võsukesi sinna õppima panna, millest omakorda johtub Roslyni kinnasvara­hindade ning tööhõive kaunis tõusujoon.

Suuresti on see kohaliku haridusosakonna juhi Frank Tassone’i teene – teda mängibki Hugh Jackman. Jackmani karjääri tulipunktis on muidugi tema kehastatud Wolverine. Pean «Loganit» (2017) üheks läbi aegade parimaks koomiksifilmiks, aga Tassone’i roll annab Jackmanile võimaluse näidata end lihtsalt väga hea näitlejana, ilma et rolli peaks toestama adamantium-skelett.

Huvitavaks läheb asi siis, kui vaadatakse, kuidas selles ringkäendusringmängus osalejad paise lahtilõikamisele reageerivad.

Tuleb välja, et Long Islandi koolisüsteemis käib kõva korruptsioon ja varastamine, nagu oleks seal võimul Keskerakond oma parimatel päevadel. Maksumaksjate raha kanditakse mõnuga ja miljonite kaupa eramutesse, Manhattani Upper East Side’i korterites registreeritud varifirmadesse ning tasutakse ka selliste mänguasjade eest nagu Corvette’i sport­autod ja Sony videokonsoolid.

Huvitavaks läheb asi siis, kui vaadatakse, kuidas selles ringkäendusringmängus osalejad paise lahtilõikamisele reageerivad. Oma ülbuse tõttu jääb vaatajale negatiivsena silma proua Gluckin (Allison Janney võrratu kõrvalosatäitmine), kuid peagi selgub, et see sirgjooneline daam on kogu muu kõntsa seas veel sümpaatne tegelane.

Filmi suurim väärtus on loo jutustamise viis: nõnda avavad režissöör ja stsenarist (Mike Makowsky) New York Magazine’i artikli põhjal tehtud linateoses oma sotsiaalse skalpelliga viisakate inimeste lipsutaguse ja uurivad enese­õigustusi, mis seal lehkavas korruptsioonimädas mõnusasti vingerdavad. «Me ju varastame rahva raha tema enese hüvanguks,» siristab seesugune südametunnistus.

«Valeta natuke, varasta natuke, / liialdusist ent hoidu. / Ei kukuta nupumeest pisike patuke, / küll aga lolli ja loidu,» kirjutas Heiti Talvik pilkavalt («Dies irae», 1934). Mitte midagi pole muutunud ei siin ega lombi taga.

ARVUSTUS

  • «Räpane haridus», 2019
  • Režissöör Cory Finley, osades Hugh Jackman, Ray Romano, Welker White, Allison Janney jt
  • Vaadatav HBOs, kestus 1 tund ja 48 minutit
Seotud lood
04.05.2020 06.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto