Sisukord
Arvamus
Postimees
05.05.2020
Eesti Nakatunute jälgi ajavad koroonadetektiivid tegutsevad aja surve all (3) Ida-Tallinna keskhaigla ees lookles pikk saba Eesti lühiuudised Koroonat põdenuid oodatakse doonoriks Eksamid jäävad sel aastal vabatahtlikuks Rahahädas rohelised nõuavad liikmemaksu inkasso abil (44) Loodusenautijad on hädas rohkete puukidega (1) Majandus ELi riigid pooldavad ärajäänud lennu hüvitamist vautšeritega (5) Rail Balticu peatamine tooks kahjunõuded ja leppetrahvid (24) Majanduse lühiuudised Aasta ettevõtja koondab üle 60 inimese (2) Välismaa Piiranguid leevendav Euroopa otsib tunneli lõpus valgust (3) Välismaa lühiuudised Hiina domineerimine jätab ülejäänud maailma kaoses maskiturul hätta (5) USA valib kahe seksuaalrünnakutes süüdistatud mehe vahel (9) Arvamus Juhtkiri: koomiline parteiinkasso (2) Erkki Koort: kahe näoga RMK (19) Ruth Kalda: koroonaviiruse tegelik levik tuleb välja selgitada (4) Mare Roosileht: Ida-Virumaa vajab õnge (5) Erki Pisuke: toetuse tingimused on liiga ranged (2) Karmo Tüür: Lukašenka punktivõidud George Soros: EL peab leidma lahenduse või järgneb lagunemine (7) Kultuur Hindamatult veider multikas «Üks päev Mati Alaveri elus» – mida me saame Epneri kuuldemängust teada? Räige korruptsioon koolisüsteemis (2) Sport Indrek Kelk: dopingupatud unustatakse, lumepuudus teeb rohkem muret Spordi lühiuudised Meentus ajaloost: Rakvere Tarva riiukukest leegionär kippus vastuolusid kätega lahendama Rakvere Tarva leegionär läks kättpidi kokku nii Saage kui ka peatreener Umbraškoga Tervis Rootslased panustavad kriisi venima jäämisele (8) Tervise lühiuudised Tartu Porgandid saavad kiiremaks sõiduks lauge kurvi ja punase Jänese silla (1) Indrek Niibo: loogikaviga lõpuaktustega (1) Erkki Keldo: kriisieelarve suruti teerulliga läbi Õpilasfirmad loovad maitseid ja löövad hambad läikima Tartu lühiuudised Tudeng versus õppejõud ehk Kellele tehakse ülekohut? (15) Tänavakunstirühmitus viitab võimalusele halvas head leida Meelelahutus Koomiks Sudoku

Indrek Niibo: loogikaviga lõpuaktustega

2 min lugemist
Indrek Niibo FOTO: Erakogu

Õpilase elus on kaks väga pidulikku sentimentaalset hetke: esimeses klassis ema-isa käe kõrval kooli minek ning suureks sirgununa aulas lõputunnistus vastuvõtmine. Selle teise piduliku hetke juurde kuuluvad tihti uued ülikonnad, uhked kleidid, härdusest nutvad vanemad ning lõhnavate lillesülemite alla mattuvad lõpetajad. Ning elu ühe ilusaima hetke teeb unustamatuks fotograaf, kes jäädvustab selle aastateks lõpualbumisse. Ilus, kas pole?

Seda hetke võib ette kujutada muidugi ka nii: ärkate hommikul, avate uniselt pidžaamas kohvitassi kõrvalt Stuudiumi, et saada ligipääs Zoomile, kuulate direktori kõnet ühe eluetapi lõpust ja uue algusest ning leiate seejärel kirjakastist oma lõputunnistuse. Ongi läbi suur pingutus, ainult et kohustuslik pidulikkus on asendatud tüütu formaalsusega. Seejärel lähete jalgpallitrenni, kaubanduskeskusesse šoppama või Saaremaale turismireisile – need on nimelt jälle võimalikuks saanud.

Kas kuskil on loogikaviga? Oleneb, kas olete koolilõpetaja, jalgpallur, Saaremaa ettevõtja või poeomanik. Igal juhul valdab paljusid koolilõpetajaid põhjendatud küsimus, miks neilt võetakse ära senise elu kõige pidulikum hetk, kui teistel lastakse kohtuda küll. Mõistan hästi valitsuse muret, et rahvakogunemised, mida lõpuaktused on, võivad tekitada uue viiruskolde.

Kellelegi pole uudis, et 2020. aasta on kõike muud kui tavapärane, ning seega ei pea ka lahendused olema tavalised. Mitmes vahetuses aktused saab pidada vabas õhus distantsi hoides, kaugemad sugulased ja teised pealtvaatajad saavad jälgida seda videosilla kaudu. Riigi­ti on lähenetud loovalt: näiteks Jaapanis on pakutud võimalust, et lõpetajaid asendavad aktusel robotid, ning mitmel maal on lõpu­aktused veebis. Kuid see ei asenda siiski seda pidulikkust, mida paljud õpilased ootavad.

Miks koolilõpetajailt võetakse ära senise elu kõige pidulikum hetk, kui teistel lastakse kohtuda küll?

Käesurumisest oleme loobunud, aga 2+2 reeglit järgiv piiratud kogunemine värskes õhus, mille juurde kuuluksid päris kleidid ja ülikonnad ning annus pidulikkust, oleks lõpetajaile ja nende vanemaile väärikas kummardus. Arvestades veel, et viimased on kaugõppe ajal olnud lapsevanemad, kokad, õpetajad ning lasteaiakasvatajad ühes isikus.

Märkan igapäevatöös, et õpilased on kaugõppest ja e-lahendustest väsinud. Vaatasime 5. klassi õpilastega filmi sajanditagusest Eestist. Huvitav tagasiside, et selle aja positiivse küljena nähti võimalust õppida arvutita. Tegelikult mõistetav, sest iga asi väsitab, kui seda on liiga palju. Võibolla on e-eluga üledoseerimine see imeravim, mida lapsevanemad on ammu ihaldanud, et võidelda võsukeste nutisõltuvuse vastu. Varem üritati piirata nutitelefonis istumist, nüüd üritatakse piirata õues käimist. Värskest õhust on saanud see keelatud vili, mida ihaldada. Mõistan, et ühiskonna enamik peab selle piiramatu kasutamisega pisut ootama. Lõpetajatele võiks siin lahendus olla. Loomulikult turvareeglitega, aga lõpuaktus ikkagi toimuks.

Seotud lood
04.05.2020 06.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto