Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
07.05.2020
Eesti Eesti lühiuudised Terviseametile antavate lisavolitustega satuvad inimeste õigused ohtu (4) Distantsõpe tekitas koolide vahel käärid Valitsus arutab järgmisi leevendusi (10) Eesti NSV üks viimaseid julgeolekujuhte Karl Kortelainen: Vaino oli ju veel pehmem kui Rüütel (21) Majandus Firma ümber pööranud iduettevõtja: see oli parim otsus! (1) Majanduse lühiuudised Eesti pankadel jagub puhvreid ka pikemaks kriisiks Saksa kohtu otsus külvab nii õiguslikku kui ka rahapoliitilist segadust (2) Töötukassa palgatoetus võib kodulaenust ilma jätta (10) Välismaa Kodanikupalgast oli soomlaste tööle aitamisel vähe tulu (15) Välismaa lühiuudised Eesti särab kui endise idabloki tugevaim demokraatlik riik (17) Arvamus Julia Laffranque: kas inimõigused on koroona riskigrupp? (6) Ardo Hansson: ei muutu suurt midagi (44) Ene-Margit Tiit: mõned rehkendused seoses viirusega (2) Kultuur Õudusfilmid on juba sinu kodus Kuidas katkuepideemiad on maailma mõjutanud (1) Hendrik Alla: autokino ei kõlba kuhugi Sport Spordi lühiuudised Urmas Sõõrumaa võitles valitsuselt raha välja (5) INTERVJUU ⟩ Andrus Raadik: annaksin oma viimase palga kohe tagasi, kui vaid koju saaksin Maa Elu Aianduspisikust nakatunud tühjendavad puukoole Nädala mõte: maale appi arvutis istudes Lambavillast pakke­materjal tõi võidu Foto ⟩ Põllumees kaevas põllult välja tõelise kivijuraka Kohalikud panid rahad kokku ja taasavavad Leesi külapoe (1) 200 miljoni euro plaan võiks olla paindlikum Hapuoblikamahl aitab peavalu vastu Ilmajutt: mis teeb ilmastiku muutlikuks? Rabarber sobib küpsetistesse, hoidistesse ja magustoitudesse Köögiviljapeenras valitsegu sõbralikud suhted Kevadseeni leiab kuni suveni Tartu Inimesed paluvad häirekeskuselt abi kallima mandrile ja hobuse Lätti arstile toimetamises Jüri Kõre: kus on rahvarände päris riskid? Jüri Laurson: kõrge elektrivõrgutasu vähendab käivet (1) E-apteegist telliti tipphetkel minutis 150 karpi maske Linn alustas eriolukorrast ülemineku kampaaniat Tartu lühiuudised Olerex pidi valmis tanklast kauba välja viima ja ähvardas Tartut kahjunõudega (9) Nukunäitleja Sandra Lange kätetööna sündis kaks telesaate maski Inga Lunge kogus raamatusse kirjad minevikku ja tulevikku Foorumil tuleb juttu kultuurielust pärast kriisi Meelelahutus Koomiks Sudoku

200 miljoni euro plaan võiks olla paindlikum

5 min lugemist
Ettevõtjad on välja pakkunud, et kõnealuse paketi laenude abil võiks soodustada raskustesse sattunud piimakarjade jätmist Eesti ettevõtete omandusse. FOTO: Mailiis Ollino/Pärnu Postimees

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja ja Toiduliidu hinnangul on valitsus Maaelu Edendamise Sihtasutusele 200 miljoni euro eraldamisega käenduste ja laenude andmiseks ning maakapitali käivitamiseks aidanud leevendada maamajanduses tekkinud probleeme.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kuigi tegemist pole toetuse, vaid käenduste ja laenudega, mis tuleb tagasi maksta, siis ettevõtjate jaoks on oluline, et kriisi tingimustes, mil pangad muutuvad laenuandmisel ettevaatlikuks, oleks tagatud tootmise jätkamiseks käibevahendite kättesaadavus. Samuti saab COVID-19 tõttu tekkinud raskustes anda aasta lõpuni ettevõtjatele laenu tavapärasest soodsamatel tingimustel ehk madalama intressi ja leebemate tagatisnõuetega.

Toetus eri suunitlusega maaettevõtetele

Ettevõtjate jaoks pakub valitsuse laenuprogramm täiendavat kindlustunnet, et probleemide tekkimisel on võimalik leevendust saada.

Põllumajanduskoja juhi Roomet Sõrmuse sõnul tuleks kõnealust toetuspaketti näha ühe osana majanduse elavdamise meetmetest. Eraldatud raha võiks kasutada ka tuleviku nimel tehtavateks investeeringuteks. Nii on ettevõtjad välja pakkunud, et kõnealuse paketi laenude abil võiks soodustada raskustesse sattunud piimakarjade jätmist Eesti ­ettevõtete omandusse.

Toetuspaketi kriitikud on osutanud, et MESile eraldatud vahendid on ebaproportsionaalselt suured ja põllumajandussektori kriis pole eriti ulatuslik. Sõrmuse sõnul tuleb aga mõista, et sihtasutuse kaudu saavad laenu ja käendusi eri sektorite ettevõtted, kes tegutsevad maapiirkonnas. Näiteks on kriis valusalt tabanud maaturismi, samuti ettevõtteid, kes tegelesid toitlustusega, või ka väiketootjaid, kes olid orienteeritud restoranidele ja toitlustusasutustele kauba müümisele.

06.05.2020 08.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto