Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
07.05.2020
Eesti Eesti lühiuudised Terviseametile antavate lisavolitustega satuvad inimeste õigused ohtu (4) Distantsõpe tekitas koolide vahel käärid Valitsus arutab järgmisi leevendusi (10) Eesti NSV üks viimaseid julgeolekujuhte Karl Kortelainen: Vaino oli ju veel pehmem kui Rüütel (21) Majandus Firma ümber pööranud iduettevõtja: see oli parim otsus! (1) Majanduse lühiuudised Eesti pankadel jagub puhvreid ka pikemaks kriisiks Saksa kohtu otsus külvab nii õiguslikku kui ka rahapoliitilist segadust (2) Töötukassa palgatoetus võib kodulaenust ilma jätta (10) Välismaa Kodanikupalgast oli soomlaste tööle aitamisel vähe tulu (15) Välismaa lühiuudised Eesti särab kui endise idabloki tugevaim demokraatlik riik (17) Arvamus Julia Laffranque: kas inimõigused on koroona riskigrupp? (6) Ardo Hansson: ei muutu suurt midagi (44) Ene-Margit Tiit: mõned rehkendused seoses viirusega (2) Kultuur Õudusfilmid on juba sinu kodus Kuidas katkuepideemiad on maailma mõjutanud (1) Hendrik Alla: autokino ei kõlba kuhugi Sport Spordi lühiuudised Urmas Sõõrumaa võitles valitsuselt raha välja (5) INTERVJUU ⟩ Andrus Raadik: annaksin oma viimase palga kohe tagasi, kui vaid koju saaksin Maa Elu Aianduspisikust nakatunud tühjendavad puukoole Nädala mõte: maale appi arvutis istudes Lambavillast pakke­materjal tõi võidu Foto ⟩ Põllumees kaevas põllult välja tõelise kivijuraka Kohalikud panid rahad kokku ja taasavavad Leesi külapoe (1) 200 miljoni euro plaan võiks olla paindlikum Hapuoblikamahl aitab peavalu vastu Ilmajutt: mis teeb ilmastiku muutlikuks? Rabarber sobib küpsetistesse, hoidistesse ja magustoitudesse Köögiviljapeenras valitsegu sõbralikud suhted Kevadseeni leiab kuni suveni Tartu Inimesed paluvad häirekeskuselt abi kallima mandrile ja hobuse Lätti arstile toimetamises Jüri Kõre: kus on rahvarände päris riskid? Jüri Laurson: kõrge elektrivõrgutasu vähendab käivet (1) E-apteegist telliti tipphetkel minutis 150 karpi maske Linn alustas eriolukorrast ülemineku kampaaniat Tartu lühiuudised Olerex pidi valmis tanklast kauba välja viima ja ähvardas Tartut kahjunõudega (9) Nukunäitleja Sandra Lange kätetööna sündis kaks telesaate maski Inga Lunge kogus raamatusse kirjad minevikku ja tulevikku Foorumil tuleb juttu kultuurielust pärast kriisi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Köögiviljapeenras valitsegu sõbralikud suhted

5 min lugemist
Arusaam teineteist toetavatest taimekooslustest aiaviljade kasvatamisel ulatub kaugele minevikku, juba meie vanaemade peenardel kõrgusid maasikate vahel küüslaugud. FOTO: Shutterstock

Kuigi moodne seltsilistaimedega kaetud aialapp võib välja näha nagu põnev ja rikkalik Tootsi peenar, ei ole seal midagi juhuse hooleks jäetud – parima tulemuse saavutamiseks peab see olema hoolikalt kavandatud.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Juba meie vanaemade peenardel kõrgusid maasikate vahel küüslaugud ja porgandite naabrusse oli kombeks istutada petersellitaimi.

Arusaam teineteist toetavatest taimekooslustest aiaviljade kasvatamisel ulatub kaugele minevikku. Seda teadmist on kasulik igal kevadel uuesti värskendada, eriti kui on kavas mõnd uut köögivilja kasvatama asuda.

Põlvamaal tegutseva Palusalu Aedade aiakujundaja Maria Palusalu andis ülevaate, millised köögivilja-, maitse- ja ilutaimed on omavahel head naabrid ning millised taimed üksteist eriti ei salli.

Kihiline peenar

Maria Palusalu teatel pakub segakultuuride peenar rohkem võimalusi – peenart saab kihiliselt üles ehitada. „Saab teha vaheleistutust või vahelekülvi, istutada taimi peenra äärde või panna kultuurid eri ridadena. Taimed peavad üksteist täiendama nii mulla all kui mulla peal,” selgitas Palusalu. Selline planeerimine tagab taimedele parema toitainekasutuse, lisaks luuakse kahjuritõrje ühisrinne.

Kihilisel seltsilistaimede planeerimisel on veel üks pluss: mullapind on varjutatud või tervenisti kaetud. See aitab paremini niiskust säilitada ja hoiab umbrohud eemale. Kui panna kokku valed taimed, võib see tuua kaasa probleeme, mida aias ei taha – taimede kasvuseisaku, taimehaigused ja -kahjurid.

06.05.2020 08.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto