Sisukord
Kultuur
Tänane leht
07.05.2020
Eesti Eesti lühiuudised Terviseametile antavate lisavolitustega satuvad inimeste õigused ohtu (4) Distantsõpe tekitas koolide vahel käärid Valitsus arutab järgmisi leevendusi (10) Eesti NSV üks viimaseid julgeolekujuhte Karl Kortelainen: Vaino oli ju veel pehmem kui Rüütel (21) Majandus Firma ümber pööranud iduettevõtja: see oli parim otsus! (1) Majanduse lühiuudised Eesti pankadel jagub puhvreid ka pikemaks kriisiks Saksa kohtu otsus külvab nii õiguslikku kui ka rahapoliitilist segadust (2) Töötukassa palgatoetus võib kodulaenust ilma jätta (10) Välismaa Kodanikupalgast oli soomlaste tööle aitamisel vähe tulu (15) Välismaa lühiuudised Eesti särab kui endise idabloki tugevaim demokraatlik riik (17) Arvamus Julia Laffranque: kas inimõigused on koroona riskigrupp? (6) Ardo Hansson: ei muutu suurt midagi (44) Ene-Margit Tiit: mõned rehkendused seoses viirusega (2) Kultuur Õudusfilmid on juba sinu kodus Kuidas katkuepideemiad on maailma mõjutanud (1) Hendrik Alla: autokino ei kõlba kuhugi Sport Spordi lühiuudised Urmas Sõõrumaa võitles valitsuselt raha välja (5) INTERVJUU ⟩ Andrus Raadik: annaksin oma viimase palga kohe tagasi, kui vaid koju saaksin Maa Elu Aianduspisikust nakatunud tühjendavad puukoole Nädala mõte: maale appi arvutis istudes Lambavillast pakke­materjal tõi võidu Foto ⟩ Põllumees kaevas põllult välja tõelise kivijuraka Kohalikud panid rahad kokku ja taasavavad Leesi külapoe (1) 200 miljoni euro plaan võiks olla paindlikum Hapuoblikamahl aitab peavalu vastu Ilmajutt: mis teeb ilmastiku muutlikuks? Rabarber sobib küpsetistesse, hoidistesse ja magustoitudesse Köögiviljapeenras valitsegu sõbralikud suhted Kevadseeni leiab kuni suveni Tartu Inimesed paluvad häirekeskuselt abi kallima mandrile ja hobuse Lätti arstile toimetamises Jüri Kõre: kus on rahvarände päris riskid? Jüri Laurson: kõrge elektrivõrgutasu vähendab käivet (1) E-apteegist telliti tipphetkel minutis 150 karpi maske Linn alustas eriolukorrast ülemineku kampaaniat Tartu lühiuudised Olerex pidi valmis tanklast kauba välja viima ja ähvardas Tartut kahjunõudega (9) Nukunäitleja Sandra Lange kätetööna sündis kaks telesaate maski Inga Lunge kogus raamatusse kirjad minevikku ja tulevikku Foorumil tuleb juttu kultuurielust pärast kriisi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kuidas katkuepideemiad on maailma mõjutanud

8 min lugemist
Musta surma sümboliks kujunes Charles de Lorme'i välja arendatu katkuarst dr. Schnabel, tõlkes dr. Nokk. FOTO: Wikimedia Commons

Elvise ja David Bowie sünnipäeval, aasta alguses olin Helsingis Eesti kultuuri fännidele esinemas, ja ostsin endale poolkogemata ajaloolise-bioloogilise-arstiteadusliku põnevusraamatu nimega «Katk». See on peamiselt inimkonna üleskirjutatud ajaloo kolme pandeemia, katkupuhangu lähivaatlus. Kusjuures, jah, et materjalina on kasutatud ka DNA-uuringuid, siis nt ei arutleta väga pikalt, kas Must Surm oli ikkagi katkubakter. Analüüsid näitavad, et oli küll.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Elame neljanda suure (talletatud) pandeemia ajal, esimesed kolm olid siis: Justinianuse katkupandeemia aastast 542 kuni 8. sajandini; Must Surm, mis Sitsiilias randus 1348 ja möllas siis kuni 18. sajandini, sai sõja ja näljahäda alaliseseks kaaslaseks (sellest ajast ütleme aevastades: «terviseks») ning 19. sajandi lõpul ja 20. sajandi hakul n.ö Uues Maailmas, kuhu koloniaalriigid selle põhimõtteliselt sisse vedasid (nii et peale orjaturu, rõugete ja katku polegi neil palju, mille eest meid – kui 19. sajandil orjapidamise all kannatanud eestlased tahavad sääl «meie»hulgas üldse olla – tänada).

Mingis mõttes algasid säält ühiskonna struktuuri muutused: tööjõud jäi Musta Surma ajal üha vähemaks, seega kasvas raha võim tasapisi üle religioossest ja päritavast võimust (see võttis sajandeid). See oli ka suurejoonelise ja tänini kestva antisemitismi algus: et juudi usukombed nõudsid neilt puhtust, põdesid nad hiirte-rottide-kirpude-täide vahendusel levivat katku palju vähem, ja neid hakati süüdistama nõidumises ning mürgitamises. Massiliselt välja saatma või lausa tapma.

06.05.2020 08.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto