Sisukord
Arvamus
Tänane leht
26.11.2020
Eesti teadlased tuvastasid, miks on SARS-CoV-2 nii nakkav Eesti Perling: Isamaa on ainuke konservatiivne partei Eestis (1) Kolm nädalat huvitegevuseta ei tapa Kuidas vältida tervishoiu kokku kukkumist? Eesti lühiuudised Kalevi staadionile on kopp sisse löödud Relvainstruktor sõlmis prokuröriga kokkuleppe Majandus Majanduse lühiuudised Maskikohustus tõotab müüjatele prisket tulu Dow Jonesi indeks purustas maagilise 30 000 punkti piiri Euroopa püüab suure rahaga töötust pidurdada Välismaa Trumpi ja Bideni valikud on erinevad nagu öö ja päev Välismaa lühiuudised Šotimaa tahab lõpetada menstruatsioonivaesuse Briti arheoloog võis leida Jeesuse lapsepõlvekodu Printsess Diana usutleja uurimisele heidetakse ette pealiskaudsust Arvamus Ameerika on tagasi Aimar Altosaar: lõikus võib tulla jõuludeks Ene-Margit Tiit: kriisiolukorras on eksimisel inimelude hind Kaidi Tuisk Ferreira: hetkel on piinlik olla eestlane Jüri Rass: ehitusturg vajab riigi sekkumist MÕTTEKODA ⟩ Eesti puit vajab väärindamist Peeter Koppel: turud majandusbuumi ootuses Sergei Metlev: nõukogude vaenukeelest Fookus JULGEOLEK ⟩ Martin Hurt: sisekaitse reserv või kriisireserv – nimi ei muuda olemust JULGEOLEK ⟩ Erkki Koort: järgmist kriisi ju ei tule Kultuur Tantsud valgete põtradega PÖFF ⟩ Naine, kes läheb üksi kõigi vastu Raamat, mis mõjutas südame rütme Krimiromaan, mille üks tegelane on lumi PÖFF ⟩ Halenaljakas ja kurb hirm PÖFF ⟩ Muinaslugu selfides Sport Spordi lühiuudised «Jumala käega» Diego Maradona – poolingel, poolkurat ja suur jalgpallur Eesti vormelitalendi F1-lootus elab ebaõnnestunud hooaja kiuste edasi Teadus Teadlased: kevadised koroonaviiruse tüved on Eestist kadunud (5) GRAAFIKUD ⟩ Koroonaviiruse selgroog on murtav (1) Maa Elu Metsatalus valmib toidumaailma Oscarit väärt toit Saeveskid on hädas palkide hankimisel Sae valik tasub põhjalikult läbi mõelda Töörõivas ei tohi töötada sinu vastu, vaid koos sinuga Maastikusõidukiga liiklejal tasub põgenemise asemel reegleid järgida Väikeste puitmajade nõudlus kasvab Töömahukat söötmist korraldab järjest automaatsem tehnika Valgusreostus tekitab hulga keskkonnaprobleeme Järjepidev ühekülgne toitumine võib päädida magneesiumipuudusega Rohelist, musta ja valget pipart saadakse ühest taimest Elustiilitalu tõestab, et elu maal on võimalik Tartu Linnaraamatukogu töötajad umbusaldavad uut direktorit Jaak Aru: miks vallavalitsus eelistab riiulifirmat elanikele? Tartu lühiuudised Pensionär võib tasulisele testile minnes hätta jääda Südalinna kerkib härmas torude peale uisuväli Kirepi sai aasta külaks teisel katsel Metsast välja tõrjutud noored karud tükivad teedele ja asulatesse Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aimar Altosaar: meie pidu alles tuleb

2 min lugemist
Aimar Altosaar FOTO: Eero Vabamägi

Kevad ja epideemia raugemine võivad koosmõjus pea segi ajada ning inimene võib kaotada orienteerumisvõime. See on ka aeg, mil idanaaber korraldab oma linnades militaarkarnevale ning püüab maailmale selgeks teha, et on Teises maailmasõjas kui mitte ainus, siis kindlasti suurim võitja. Seda hoolimata tohututest inimkaotustest, kellest suur osa oli Stalini verise diktatuurirežiimi enda ohvrid.

Nõukogude julgeolekuorganite kohalikud satraabid olid need, kelle kaudu keskvõim kohapeal oma brutaalset hirmuvõimu teostas, ning Suure Võidu eufoorias on sisuliselt au sisse seatud ka kõik need «kuklavollid», kes kuklalaskudega hävitasid venelaste, poolakate, eestlaste ja paljude teiste rahvaste eliiti.

Ilmsest segiminekust räägib see, et okupeeritud Eestis tegutsenud julgeolekuorganite harukontorite juhtide elu ja surm on leidnud tähistamist ka Eesti ajakirjanduses! KGB kohaliku kindrali elu ja tööd on lastud kommenteerida tema järeltulijal – miks mitte siis juba Venemaa FSB juhil? ENSV hiilib meie juures ringi järjest häbematumalt: tolleaegsete ministrite pildid Eesti riigiasutuste seintel, süüdimatud arvamusavaldused koolilaste kasutamisest põllutöödel, pioneeri- ja komsomoli stiilipeod jne. Keegi selliste pidude korraldajatest võiks selgitada, millega seoses tegelikult nostalgitsetakse koos idanaabri suure ja varjamatu nõukogude-ihalusega?!

KGB kohaliku kindrali elu ja tööd on lastud kommenteerida tema järeltulijal – miks mitte siis juba Venemaa FSB juhil?

5

Ekspansiivsed suurvõimud on võitlust mälu pärast alati esmatähtsaks pidanud. Bolševike 1917. aasta oktoobripöörde järel keelustati kõigepealt sõltumatu ajakirjandus ning seejärel võeti ette rahva mälu. Nõukogude Liit saavutas oma rahva mälu ümberprogrammeerimisel märkimisväärset edu, mille tagas kõigepealt halastamatu ja meelevaldne vägivald, mida hiljem ei olnudki vaja enam väga intensiivselt rakendada, sest hirm juba oli nõukogude inimese geneetilises koodis. Eestis okupeerimiste järel alanud tapmised, kadumised ja küüditamised lõid kümmekonna aastaga ka meie maal hirmuõhkkonna, mis hoidis inimesi nii välise kui enesekontrolli all kuni süsteemi kokkuvarisemiseni. Nagu aga näeme, pole pantvangistatud ohvreid sageli tabav Stockholmi sündroom mõnest meie inimesest siiani lahti lasknud!

Eesti on vaba ja eestlased vaba rahvas, meil on tähistada omad võidud ja suursündmused; kui neist väheks jääb, siis leiame oma kultuuriareaalist – Euroopast – veel küllaga mälestamisväärset. Meid okupeerinute kombeid pole vaja enam meelde tuletada ega nende tähtpäevi mingil moel tähistada.

Võrratu kevadkuu mai ja väljatulek epideemiarežiimist teevad juba meele rõõmsaks ning võime olla kindel, et ka peod tulevad niikuinii!

Seotud lood
25.11.2020 26.11.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto