Sisukord
AK
Tänane leht
09.05.2020
Eesti Arstist eesliinitöötaja eriline emadepäev: ma näen üle pika aja oma lapsi! Haigla juhi ja arstide tüli hakkavad lahendama nõukogu liikmed Eesti lühiuudised Tehnikaülikoolile valitakse rektorit (1) Video ⟩ Vägikaikavedu tõi vanalinna odrapõllu (2) Hobikanapidaja sõdib nutika rebasega (3) Majandus Riigilt laenu saava Tallinki kvartalikahjum ei olnud väga hull (3) Jäätisevalmistajast rahvusvaheliseks kalatootjaks (1) Välismaa Eestlastel on ELi välisteenistuses rohkem kohti, kui nad kvoodiga saaksid Tšehhi saatkond kindlustab end rünnakute vastu AJA PEEGEL. Stalin muutis esimese võidulipu heiskaja naerualuseks (2) Arvamus Kohtuniku jõuline lahkumisetendus (4) Üks haigus teise järel (1) Hea sõnumi tooja Trumpi musta töö tegijad (3) Mikko Lagerspetz: riskiühiskond pöörab pilgu enda poole Juhtkiri: kallistusteta emadepäev (1) Marti Aavik: iga päev maksab (1) Sport Eesti korvpalli hall kardinal, keda hinnatakse piiri taga rohkem kui kodumaal Spordi lühiuudised Autospordi liit: silmakirjalik on rääkida, et rallit ei tohiks korraldada Karl Juhkami kolumn: sport on meelelahutus, nagu ka e-sport (2) Merendus Pärnu Vallikääru Talvesadam läheb uuele rentnikule Merenduse lühiuudised AK Kuidas hügieeniline riik «läänelikkuse» põhitunnuseks sai (1) Õigusteadlane: ettevaatusühiskond ohutusreeglite rägastikus Mikko Lagerspetz: riskiühiskond pöörab pilgu enda poole Mihkel Kunnus: Eestimaa, su mehemeel on kiirel allakäiguteel (9) Lauri Vahtre: aga võib-olla olemegi unikaalsed? (38) Vladimir Juškin: võiduudu kudumine (8) EKI keelekool: heal emal mitu nime Digikultuur. Kuidas muusika pilve kolis Epner Gert Raudsepast ⟩ Võitlus iseendaga Gerda Märtens tegi oma teoses jääkarust kliimapagulase Mis meist saab? Uueks loodud mõrvamüsteerium Aja auk. Virtuoos NÄDALA PLAAT: Aasta džässmuusiku esimene ühemeheplaat Lineaarne ja tsükliline aeg Juurikas: eriolukorra päevik jätkub Arter Teadlane Aigar Vaigu: koroonakriisil tuleb teine laine. Ja kolmaski. (33) «Meil on jäänud ära kõik abituuriumi rõõmud!» (3) Õppetund, kuidas teenida kriisi ajal viie päevaga pool miljonit eurot (5) Priit Pullerits: Kolm pauku karmilt kirja – aitäh, suurepärane! (10) Angerjaga on kööga. Päris kööga (2) Margus Mikomäe elusad järelehüüded Lihtne ja lopsakas koogiglamuur - proovi kindlasti! 300 hobujõudu meelelahutust. Sõiduproov Volkswagen T-Roc R-iga (1) Kuus kõige kõvemat moehitti kevadeks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Õigusteadlane: ettevaatusühiskond ohutusreeglite rägastikus

7 min lugemist
  • Ohutusreeglitel on palju erinevaid allikaid
  • Ühiskonna heaolu kasv korreleerub ohutusreeglite rangenemisega
  • Uued tehnoloogiad toovad kaasa vanade vastutusjaotuste teisendamisvajaduse
Õigusteadlane ja Tartu Ülikooli deliktiõiguse professor Janno Lahe FOTO: Erakogu

Kui alustada käesolevat arutlust klišeega, siis – elamine on üks üsna riskantne tegevus. Igapäevaselt ähvardavad inimest mitmesugused ohud: tänaval liigeldes võib sattuda liiklusõnnetusse, kodus võib aset leida veeavarii või tulekahju. Lisaks on võimalik, et isik ise põhjustab oma tegevusega kahju teisele.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Rooma õigusest pärit põhimõte casum sentit dominus on tegelikult asjakohane ka tänapäeval: õnnetusjuhtumite tagajärjel tekkinud (kahju)juhtum peaks jääma sinna, kuhu see langeb. Igaüks peab oma elamise riski ise kandma. See kehtib siiski üksnes juhul, kui vastava kahju eest ei vastuta kolmas isik või seda ei hüvita kindlustusselts või muu isik.

Võiks öelda, et arenenud ühiskonnad panustavad siiski üsna palju sellesse, et võimalikke kahjujuhtumeid minimeerida. Kui küsida miks, siis lihtne vastus on, et nii on tervikuna odavam. Selle eesmärgi poole püüdlemine väljendub muuhulgas kahes olulises aspektis: esiteks peavad kõik inimesed ise järgima kõiksugu «ohutusreegleid», teiseks peavad ettevõtjate poolt loodud tooted ja osutatavad teenused vastama teatud ohutusnõuetele. Teatud korrelatsiooni võib kindlasti näha ühiskonna heaolu kasvu ja vastavate ohutusnõuete rangemaks muutumise vahel.

08.05.2020 11.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto