Sisukord
Arvamus
Tänane leht
08.05.2020
Eesti Distantsõpe paneb vanemate võimed proovile (8) Koalitsioon tegi eksperdikohtade jagamisest lehmakauplemise (31) Palgatoetust küsitud üle 100 000 inimesele Pärnumaa mees päästis mutta vajunud põdravasika elu Eesti laste finantsteadmised on maailma parimad (12) Pensionäri ebaseaduslik elutöö läheb haamri alla (19) Majandus Transaviabaltica: riigikohus võib luua pretsedendi kogu Euroopale Euroopa Keskpank tõenäoliselt ei vasta Saksa kohtu nõudele Majanduse lühiuudised Merko tõmbas uutele korteriarendustele pidurit Riskifondid panustavad kulla hinna rallile (3) Välismaa Postihääletus annab trumbid Poola võimuparteile Itaalia annab 600 000 migrandile loa jääda Saksamaa nõuab välja kurikuulsat Vene häkkerit (2) Välismaa lühiuudised Kadri Jõgi: kas pandeemia võib muuta Iraani valitsusmudelit? (3) KOHALIK VAADE ⟩ Pandeemia hoogustas Serbias meediasõda Arvamus Juhtkiri: hiigeleksperiment lastega üle ilma ja igas Eesti nurgas Mart Raudsaar: sauna panin, küla läks (4) Toomas Alatalu: maailmasõja pikkusest Putini järgi (1) Siim Kallas: Rail Balticut on vaja (32) Mart Kivastik: raudsed maskid (3) Leon Glikman: haldusriigi pealetung (1) Lugejakirjad: liikumispiiranguist ja hajaasustuse internetist Uno Lõhmus: milline on õiguskord pärast eriolukorra lõppu? Kultuur Dramamama: viimased seitse aastat oleme bändina olnud kaugsuhtes Lepo Sumera – avali hing, kes alati valmis seiklusteks Hästi tehtud, kuid ambitsioonitu Sport Spordi lühiuudised Eestlaste salaplaan suusatamise MK-etapi korraldamiseks – Tallinna lauluväljak (4) «Ootame, millal väravavahid saavad jälle väravavahid olla.» Tallinn Pensionäri ebaseaduslik elutöö läheb haamri alla (19) Tartu Vaksali tunneli üks järsk trepp asendub tuleval aastal kaldteega Kätlin Konstabel: koroonatüdimus – miks ja mis selle vastu aitaks? Tühjad teed ja kuiv asfalt ahvatlevad sohvreid kihutama (5) Tartu lühiuudised Kõige ohtlikum kodu on oma aruga suvilast ehitatud elamu (4) Tartumaa aasta ema saab tiitli kätte päev varem oma koduuksel Ema ja tema ema elust Emajõe ääres Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mart Raudsaar: sauna panin, küla läks

2 min lugemist
Postimehe peatoimetaja Mart Raudsaar. FOTO: Mihkel Maripuu

Igal kevadel öeldakse, et ärge põletage kulu. Ometigi on neid, kelle meelest on see mõistlik tegevus. Igal talvel öeldakse, et ärge minge õhukesele jääle. Ikkagi on neid, kes evivad enda meelest jumalikke võimeid. Kogu aeg rõhutatakse, et suitsuandur päästab elusid. Ja ikkagi on neid, kelle meelest on tegemist päästeameti meeleheaks kapinurgale sokutatava mõttetu jullaga, mille patarei uuendamine on ülearune kulu.

Ja nüüd on tõenäoliselt neidki, kelle meelest on koroonaviirus kadunud ning võib elada nii nagu varemgi. Hängida kaubanduskeskustes, käia rahvaüritustel, tungelda ostusabades. Mul on neile inimestele kurb sõnum: see ei ole võimalik! Eesti on saanud viiruse leviku maailma keskmiste näitajatega võrreldes paremini kontrolli alla, kuid mitte seetõttu, et viirus oleks ära väsinud, vaid tänu üldrahvalikule ja ennastohverdavale jõupingutusele. Aga kui nüüd väsime hoopis meie, osutub kogu senine jõupingutus asjatuks ning järgneb uus viiruselaine, mille kohta võiks öelda kunagise Petseri suurtulekahju järel käibesse läinud ütlusega: sauna panin, küla läks! (1939. aastal põles asjaolude kurval kokkulangemisel mõne tunni jooksul maha umbes kolmandik Petseri linnast.)

Ehkki olukord läheb paremaks ja me ei pea enam teist inimest nähes igaks juhuks metsa hüppama, nagu Põhjasõja ajal tõenäoliselt tehti, pole mõtet luua illusioone muretust elust. Mõnda aega peame õppima elama hoopis teisiti, kui elasime enne märtsikuud. See tähendab, et ennast avavad asutused peavad hoolikalt läbi mõtlema, kuidas vältida nakatumise uut lainet. Eeskujuks saavad olla need, mis tegutsesid kogu kriisi aja, kas või tanklad ja toidupoed.

Esiteks, tuleb piirata korraga siseruumides viibivate inimeste hulka. Näiteks meil Postimehes tulevad kokkuleppel osakonnajuhtidega tööle pooled nende töötajatest.

Teiseks, inimesed ei pea ninapidi koos istuma. Postimehe avatud toimetuse näitel tehakse tööd kahemeetriste vahedega ning hommikused koosolekud jäävad veel maikuu lõpuni toimuma arvuti vahendusel, kus igaüks saab osaleda oma laua tagant.

Kolmandaks, töötajatest hoolivad ettevõtted peavad tagama neile kaitsevahendite olemasolu ja tööpindade desinfitseerimise vähemalt kord päevas. Toimetuses saab olema piisav varu maske ning käte desinfitseerimise vahendeid.

Neljandaks, eriliselt tuleb hoida distantsi iga päev koos tegutseva töötajaskonna ning klientide vahel. Rääkides Postimehest, ei lase me majja kõrvalisi isikuid ning eesliinil töötavate ajakirjanike jaoks on olemas maskid.

Käisin eile ühes Tartu Kummipostis ning mulle avaldas muljet, kuidas nad olid läbi mõelnud töö ohutu organiseerimise järgnevateks kuudeks. Klient sõidab autoga ise tõstukile ning seejärel istub autos või lahkub töökojast. Klientidele on põrandal markeeritud kulgemisteed ja klienditeenindaja istus klaasi taga, mille ümber oli loodud täiendav lindiga piiratud ohutusvöönd. See on hea. Praegu pole aeg tikkudega mängimiseks.

Seotud lood
07.05.2020 09.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto