Sisukord
Arvamus
Postimees
08.05.2020
Eesti Distantsõpe paneb vanemate võimed proovile (8) Koalitsioon tegi eksperdikohtade jagamisest lehmakauplemise (31) Palgatoetust küsitud üle 100 000 inimesele Pärnumaa mees päästis mutta vajunud põdravasika elu Eesti laste finantsteadmised on maailma parimad (12) Pensionäri ebaseaduslik elutöö läheb haamri alla (19) Majandus Transaviabaltica: riigikohus võib luua pretsedendi kogu Euroopale Euroopa Keskpank tõenäoliselt ei vasta Saksa kohtu nõudele Majanduse lühiuudised Merko tõmbas uutele korteriarendustele pidurit Riskifondid panustavad kulla hinna rallile (3) Välismaa Postihääletus annab trumbid Poola võimuparteile Itaalia annab 600 000 migrandile loa jääda Saksamaa nõuab välja kurikuulsat Vene häkkerit (2) Välismaa lühiuudised Kadri Jõgi: kas pandeemia võib muuta Iraani valitsusmudelit? (3) KOHALIK VAADE ⟩ Pandeemia hoogustas Serbias meediasõda Arvamus Juhtkiri: hiigeleksperiment lastega üle ilma ja igas Eesti nurgas Mart Raudsaar: sauna panin, küla läks (4) Toomas Alatalu: maailmasõja pikkusest Putini järgi (1) Siim Kallas: Rail Balticut on vaja (32) Mart Kivastik: raudsed maskid (3) Leon Glikman: haldusriigi pealetung (1) Lugejakirjad: liikumispiiranguist ja hajaasustuse internetist Uno Lõhmus: milline on õiguskord pärast eriolukorra lõppu? Kultuur Dramamama: viimased seitse aastat oleme bändina olnud kaugsuhtes Lepo Sumera – avali hing, kes alati valmis seiklusteks Hästi tehtud, kuid ambitsioonitu Sport Spordi lühiuudised Eestlaste salaplaan suusatamise MK-etapi korraldamiseks – Tallinna lauluväljak (4) «Ootame, millal väravavahid saavad jälle väravavahid olla.» Tallinn Pensionäri ebaseaduslik elutöö läheb haamri alla (19) Tartu Vaksali tunneli üks järsk trepp asendub tuleval aastal kaldteega Kätlin Konstabel: koroonatüdimus – miks ja mis selle vastu aitaks? Tühjad teed ja kuiv asfalt ahvatlevad sohvreid kihutama (5) Tartu lühiuudised Kõige ohtlikum kodu on oma aruga suvilast ehitatud elamu (4) Tartumaa aasta ema saab tiitli kätte päev varem oma koduuksel Ema ja tema ema elust Emajõe ääres Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mart Kivastik: raudsed maskid

2 min lugemist
  • Eesti on esimesel demokraatiaeksamil läbi kukkunud
  • Eriolukorra varjus on hakatud piirama kodanikuõigusi
  • Kas ministrid maskide taga on ikka samad inimesed
Maskides ministrid: Jüri Ratas, Tõnis Lukas. Tallinn, 23.04.2020 FOTO: Mihkel Maripuu

Kui Athose poeg Raoul sai täiskasvanuks, viis Athos ehk krahv de la Fère Raouli Pariisi õukonda, et poega kuningale esitleda. Enne seda tegid nad peatuse Louis Xlll haua juures Saint Denis’ kirikus. Seal ütles krahv de la Fère järgmist: «Raoul, selles ajutises hauas puhkab nõrk ja silmapaistmatu mees, kelle valitsusaja jooksul oli ometi nii palju tohutu tähtsusega sündmusi. Selle kuninga üle valitses ühe teise mehe mõistus, nagu see lamp, mis selle kirstu kohal ripub. See teine oli tõeline kuningas. Raoul, tehke alati vahet kuninga ja kuningavõimu vahel. Kuningas on ainult inimene, kuningavõimus valitseb jumala tahe. Kui kõhklete, keda teenida, hüljake materiaalne näivus jumaliku printsiibi nimel.»

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Athos tahtis oma pojale öelda, et teenida tuleb kodumaad, valitsused tulevad ja lähevad ja kuningaks võib saada igasugu jobusid. Selle eest polnud isegi Prantsusmaa kaitstud. Rääkimata Eestist.

Eesti riigil pole kolmekümmet aastatki täis, kui me peame mõtlema sama asja peale. Kas hoiame kuninga või kuningavõimu poole? Alles hoidsime kätest kinni ja laulsime end vabaks. Nüüd oleme jõudnud ringiga tagasi algusse. Meie enda valitsus vahib telekast vastu, maskid ees. Ma pole üldse kindel, et Jüri Ratas ja mõned ministrid veel pole ära vahetatud. Järsku nad pole nemad ise? Sest kuidas muidu oleks võimalik, et meie oma riigis, meie oma siseminister ähvardab rahvast karmi käega, kui see ei peaks käsku täitma? Ja siis vahetab mingeid vorste. Kuidas on võimalik, et meie enda demokraatliku Eesti välisminister käib Euroopas meie õigusi kärpimas ja me satume ühte nimekirja Armeenia ja Rumeeniaga? Kuidas on võimalik, et Tartus – ma ei usu siiamaani, et just Tartus! – ajab politsei laiali neljast inimesest koosnenud meeleavalduse, kusjuures nad pidasid kinni eriolukorra reeglitest ja hoidsid nõutud vahesid. Tundub, et me oleme oma esimesel tõsisel demokraatiaeksamil läbi kukkunud. Kui juba Tartus neli inimest tänavale tuleb ja neid peab miskipärast hakkama laiali ajama, siis peab asi olema hull.

07.05.2020 09.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto