Sisukord
Arvamus
Postimees
08.05.2020
Eesti Distantsõpe paneb vanemate võimed proovile (8) Koalitsioon tegi eksperdikohtade jagamisest lehmakauplemise (31) Palgatoetust küsitud üle 100 000 inimesele Pärnumaa mees päästis mutta vajunud põdravasika elu Eesti laste finantsteadmised on maailma parimad (12) Pensionäri ebaseaduslik elutöö läheb haamri alla (19) Majandus Transaviabaltica: riigikohus võib luua pretsedendi kogu Euroopale Euroopa Keskpank tõenäoliselt ei vasta Saksa kohtu nõudele Majanduse lühiuudised Merko tõmbas uutele korteriarendustele pidurit Riskifondid panustavad kulla hinna rallile (3) Välismaa Postihääletus annab trumbid Poola võimuparteile Itaalia annab 600 000 migrandile loa jääda Saksamaa nõuab välja kurikuulsat Vene häkkerit (2) Välismaa lühiuudised Kadri Jõgi: kas pandeemia võib muuta Iraani valitsusmudelit? (3) KOHALIK VAADE ⟩ Pandeemia hoogustas Serbias meediasõda Arvamus Juhtkiri: hiigeleksperiment lastega üle ilma ja igas Eesti nurgas Mart Raudsaar: sauna panin, küla läks (4) Toomas Alatalu: maailmasõja pikkusest Putini järgi (1) Siim Kallas: Rail Balticut on vaja (32) Mart Kivastik: raudsed maskid (3) Leon Glikman: haldusriigi pealetung (1) Lugejakirjad: liikumispiiranguist ja hajaasustuse internetist Uno Lõhmus: milline on õiguskord pärast eriolukorra lõppu? Kultuur Dramamama: viimased seitse aastat oleme bändina olnud kaugsuhtes Lepo Sumera – avali hing, kes alati valmis seiklusteks Hästi tehtud, kuid ambitsioonitu Sport Spordi lühiuudised Eestlaste salaplaan suusatamise MK-etapi korraldamiseks – Tallinna lauluväljak (4) «Ootame, millal väravavahid saavad jälle väravavahid olla.» Tallinn Pensionäri ebaseaduslik elutöö läheb haamri alla (19) Tartu Vaksali tunneli üks järsk trepp asendub tuleval aastal kaldteega Kätlin Konstabel: koroonatüdimus – miks ja mis selle vastu aitaks? Tühjad teed ja kuiv asfalt ahvatlevad sohvreid kihutama (5) Tartu lühiuudised Kõige ohtlikum kodu on oma aruga suvilast ehitatud elamu (4) Tartumaa aasta ema saab tiitli kätte päev varem oma koduuksel Ema ja tema ema elust Emajõe ääres Meelelahutus Koomiks Sudoku

Uno Lõhmus: milline on õiguskord pärast eriolukorra lõppu?

4 min lugemist
  • Terviseamet võib saada õiguse rangeteks liikumispiiranguteks
  • Kontroll terviseameti tegevuse üle on jäetud ebamääraseks
  • Piirangute täpne olemus seaduseelnõu tekstist ei selgu
Õigusteadlane Uno Lõhmus, endine Riigikohtu esimees FOTO: Postimees.ee

Riigikogu menetleb seadusemuudatust, millega epideemiavastase võitluse juhtpositsioon kanduks valitsuselt ning eriolukorra juhilt terviseametile, mis saaks õiguse ka väljaspool eriolukorda kehtestada karantiini, sulgeda asutusi ja ettevõtteid, sealhulgas koole ning laste- ja hoolekandeasutusi, keelata avalike koosolekute pidamise ja avalike ürituste korraldamise. Pakutavate seadusemuudatuste suureks probleemiks on lisaks vähesele õigusselgusele ka nõrk demokraatlik ning ebatõhus kohtulik kontroll terviseameti meetmete üle, kirjutab õigusteadlane Uno Lõhmus, endine Riigikohtu esimees ja Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtunik.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Märtsi esimese dekaadi lõpuks oli COVID-19 ulatusliku leviku oht muutunud sedavõrd suureks, et valitsus ei saanud enam käed rüpes istuda. Võitlus epideemiaga vajas organisatsioonilisi meetmeid,  kuid mööda ei saanud ka ka inimeste õiguste, sealhulgas põhiõiguste, piiramisest. Meetmete õiguslik alus sai tulla põhiliselt kahest seadusest: hädaolukorra seadusest ja  nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seadusest. Kumbki neist seadustest ei olnud piisav ja selge alus õiguslikult korrektseteks otsusteks. 

Reageerimine viirusele

07.05.2020 09.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto