Sisukord
AK
Tänane leht
09.05.2020
Eesti Arstist eesliinitöötaja eriline emadepäev: ma näen üle pika aja oma lapsi! Haigla juhi ja arstide tüli hakkavad lahendama nõukogu liikmed Eesti lühiuudised Tehnikaülikoolile valitakse rektorit (1) Video ⟩ Vägikaikavedu tõi vanalinna odrapõllu (2) Hobikanapidaja sõdib nutika rebasega (3) Majandus Riigilt laenu saava Tallinki kvartalikahjum ei olnud väga hull (3) Jäätisevalmistajast rahvusvaheliseks kalatootjaks (1) Välismaa Eestlastel on ELi välisteenistuses rohkem kohti, kui nad kvoodiga saaksid Tšehhi saatkond kindlustab end rünnakute vastu AJA PEEGEL. Stalin muutis esimese võidulipu heiskaja naerualuseks (2) Arvamus Kohtuniku jõuline lahkumisetendus (4) Üks haigus teise järel (1) Hea sõnumi tooja Trumpi musta töö tegijad (3) Mikko Lagerspetz: riskiühiskond pöörab pilgu enda poole Juhtkiri: kallistusteta emadepäev (1) Marti Aavik: iga päev maksab (1) Sport Eesti korvpalli hall kardinal, keda hinnatakse piiri taga rohkem kui kodumaal Spordi lühiuudised Autospordi liit: silmakirjalik on rääkida, et rallit ei tohiks korraldada Karl Juhkami kolumn: sport on meelelahutus, nagu ka e-sport (2) Merendus Pärnu Vallikääru Talvesadam läheb uuele rentnikule Merenduse lühiuudised AK Kuidas hügieeniline riik «läänelikkuse» põhitunnuseks sai (1) Õigusteadlane: ettevaatusühiskond ohutusreeglite rägastikus Mikko Lagerspetz: riskiühiskond pöörab pilgu enda poole Mihkel Kunnus: Eestimaa, su mehemeel on kiirel allakäiguteel (9) Lauri Vahtre: aga võib-olla olemegi unikaalsed? (38) Vladimir Juškin: võiduudu kudumine (8) EKI keelekool: heal emal mitu nime Digikultuur. Kuidas muusika pilve kolis Epner Gert Raudsepast ⟩ Võitlus iseendaga Gerda Märtens tegi oma teoses jääkarust kliimapagulase Mis meist saab? Uueks loodud mõrvamüsteerium Aja auk. Virtuoos NÄDALA PLAAT: Aasta džässmuusiku esimene ühemeheplaat Lineaarne ja tsükliline aeg Juurikas: eriolukorra päevik jätkub Arter Teadlane Aigar Vaigu: koroonakriisil tuleb teine laine. Ja kolmaski. (33) «Meil on jäänud ära kõik abituuriumi rõõmud!» (3) Õppetund, kuidas teenida kriisi ajal viie päevaga pool miljonit eurot (5) Priit Pullerits: Kolm pauku karmilt kirja – aitäh, suurepärane! (10) Angerjaga on kööga. Päris kööga (2) Margus Mikomäe elusad järelehüüded Lihtne ja lopsakas koogiglamuur - proovi kindlasti! 300 hobujõudu meelelahutust. Sõiduproov Volkswagen T-Roc R-iga (1) Kuus kõige kõvemat moehitti kevadeks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Uueks loodud mõrvamüsteerium

4 min lugemist
Stuart Turton FOTO: Nils Jorgensen/Capital Pictures/JOR/Capital Pictures

Kirjastus Tänapäev avaldas Sash Uusjärve tõlkes inglise ajakirjaniku Stuart Turtoni debüütromaani «Evelyn Hardcastle’i seitse surma». See on mahukas mõrvalugu, mis võitis kohe ilmudes mitu debüütkirjanduse auhinda ja nomineeriti veel mitmele kirjanduspreemiale. Ilmselt peitub kiire tunnustuse põhjus tõigas, et autor otsustas oma romaanis pöörata krimikirjanduse harjumuspärased reeglid pea peale, pannes lugeja silmitsi korraga nii tuttava ja ometi täiesti võõra lahendusega.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

See paneb muidugi kohe ka laiemalt küsima, kui palju tohib üldse säärase kindlate reeglitega ning justkui vana ja väärika žanri printsiipe murda. Või teistpidi: kui palju seda peab tegema, et äratada lugejate huvi või üleüldse hoida elus üleküllastunud kirjandusliiki?

Vaadates poodides laiuvaid krimikirjanduse riiuleid, tekib paratamatult küsimus: kui palju uut, põnevat ja üllatavat suudavad autorid üha kasvavas konkurentsis pakkuda? Jah, muidugi leitakse pidevalt uusi vaatenurki, miljöösid, tegevuskohti ja originaalseid meetodeid kaaskodanike siitilmast likvideerimiseks. Ja loomulikult on tehtud kõike muudki: räägitud mõrvalugu ohvri silme läbi või mõne asitõendi kaudu, löödud kildudeks sündmuste ajaline järgnevus või eksitatud lugejat semantiliste võtetega.

Kuid samas, kõike ei saagi teha ega peagi tegema: krimikirjanduses on oluline pidada kinni teatud reeglitest. Sest nii veider kui see ka pole, on krimikirjanduse üks ülesandeid pakkuda lugejale turvatunnet. Lugeja peab tundma, et liigub tuttavates vetes, et ta ka täiesti uut mõrvamüsteeriumi lugedes saaks kohe aru, kes on kes, mis on mis ja kuidas see lugu hargneb.

Reeglid kildudeks

Stuart Turton on neid reegleid ilmselgelt põhjalikult tudee­rinud. Ning võtnud siis ja löönud need kildudeks. «Evelyn Hardcastle’i seitse surma» algab küll tavalise miljöökirjandusliku tapaloona – eraldatud Inglise maamõis, sinna kummalisel ettekäändel kutsutud piiratud arv külalisi ja loomulikult mõrv –, kuid hälbib ruttu tuttavlikult rajalt.

08.05.2020 11.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto