Sisukord
AK
Tänane leht
09.05.2020
Eesti Arstist eesliinitöötaja eriline emadepäev: ma näen üle pika aja oma lapsi! Haigla juhi ja arstide tüli hakkavad lahendama nõukogu liikmed Eesti lühiuudised Tehnikaülikoolile valitakse rektorit (1) Video ⟩ Vägikaikavedu tõi vanalinna odrapõllu (2) Hobikanapidaja sõdib nutika rebasega (3) Majandus Riigilt laenu saava Tallinki kvartalikahjum ei olnud väga hull (3) Jäätisevalmistajast rahvusvaheliseks kalatootjaks (1) Välismaa Eestlastel on ELi välisteenistuses rohkem kohti, kui nad kvoodiga saaksid Tšehhi saatkond kindlustab end rünnakute vastu AJA PEEGEL. Stalin muutis esimese võidulipu heiskaja naerualuseks (2) Arvamus Kohtuniku jõuline lahkumisetendus (4) Üks haigus teise järel (1) Hea sõnumi tooja Trumpi musta töö tegijad (3) Mikko Lagerspetz: riskiühiskond pöörab pilgu enda poole Juhtkiri: kallistusteta emadepäev (1) Marti Aavik: iga päev maksab (1) Sport Eesti korvpalli hall kardinal, keda hinnatakse piiri taga rohkem kui kodumaal Spordi lühiuudised Autospordi liit: silmakirjalik on rääkida, et rallit ei tohiks korraldada Karl Juhkami kolumn: sport on meelelahutus, nagu ka e-sport (2) Merendus Pärnu Vallikääru Talvesadam läheb uuele rentnikule Merenduse lühiuudised AK Kuidas hügieeniline riik «läänelikkuse» põhitunnuseks sai (1) Õigusteadlane: ettevaatusühiskond ohutusreeglite rägastikus Mikko Lagerspetz: riskiühiskond pöörab pilgu enda poole Mihkel Kunnus: Eestimaa, su mehemeel on kiirel allakäiguteel (9) Lauri Vahtre: aga võib-olla olemegi unikaalsed? (38) Vladimir Juškin: võiduudu kudumine (8) EKI keelekool: heal emal mitu nime Digikultuur. Kuidas muusika pilve kolis Epner Gert Raudsepast ⟩ Võitlus iseendaga Gerda Märtens tegi oma teoses jääkarust kliimapagulase Mis meist saab? Uueks loodud mõrvamüsteerium Aja auk. Virtuoos NÄDALA PLAAT: Aasta džässmuusiku esimene ühemeheplaat Lineaarne ja tsükliline aeg Juurikas: eriolukorra päevik jätkub Arter Teadlane Aigar Vaigu: koroonakriisil tuleb teine laine. Ja kolmaski. (33) «Meil on jäänud ära kõik abituuriumi rõõmud!» (3) Õppetund, kuidas teenida kriisi ajal viie päevaga pool miljonit eurot (5) Priit Pullerits: Kolm pauku karmilt kirja – aitäh, suurepärane! (10) Angerjaga on kööga. Päris kööga (2) Margus Mikomäe elusad järelehüüded Lihtne ja lopsakas koogiglamuur - proovi kindlasti! 300 hobujõudu meelelahutust. Sõiduproov Volkswagen T-Roc R-iga (1) Kuus kõige kõvemat moehitti kevadeks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mis meist saab?

3 min lugemist
Gerda Märtens, «Virmalised». FOTO: Raamat

Kummastav on leida, et mingi kodune paik on laulu sisse pandud. Gerda Märtensi «Virmalisi» sirvides sattusin lõpus pildi peale, millel on kujutatud üht Haapsalus Lahe tänava nurgal asuvat maja. Niisugune asi äratab huvi ja loob sideme.

Raamatu sisu ja sõnum on aga kuurordiidüllist kaugel. Märtens on kunstnik, kes jutustab lugu eeskätt tundeküllaste piltide abil. Autor manab lugeja ette kaks kaunist maailma ja hävitab need. Ning pakub siis välja kolmanda, mis ilmselt rajatud nendele kahele.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Millest siis lugu räägib? Mida õpid noores eas, seisab eluaeg sul peas. Ja õige ta on. Tänased vanaemad-vanaisad küllap mäletavad lugusid kõnelevast paberitükist, teiste seentest, võlusõnast – need kõik olid omaaegsetes algklassiõpikutes kirjas, paduõpetlikud, aga siiani meeles.

Praeguste laste maailm on hoopis avaram kui klassiruum või kuuendik planeedist. Klassipõranda puhtana pidamisest oleme jõudnud planeet Maa korrashoidmiseni. Need teemad on päevakorras ja meie ümber meediaruumis ning lapsed saavad sellest ühel või teisel moel osa, mõtlevad kaasa ning omandavad nüüdisaegseid käitumismustreid.

Sten Roosi muinasjutuvõistlus toob kokku sadu lugusid, mis omal kombel peegeldavad laste mõtetes toimuvat. Mulluse saagi hulgas tuli ette ridamisi muinasjutte, mis rääkisid keskkonnast (aitäh, Rootsi Grete) ja metsa maha võtmisest (tervitusi Eiale Tondikakul).

Seega, kui tahame muuta inimeste käitumist tulevikus, on õige alustada praegu ja juba lasteaias, nagu seda ka tehakse. Kuidas mudilastele suunatud ilukirjandus teemaga kaasa on läinud? Hiljuti ilmus kunstnik Gerda Märtensi esimene autoriraamat «Virmalised», mis räägib kliima soojenemisest jääkaru Joni seikluste kaudu.

Jääkaru tundub hea valik – kui Arktikas muutub nii soojaks, et jääväljad ära sulavad, kaotavad nad harjumuspärase elupaiga. Lapse arusaamist mööda jäävad kodust ilma. Jääkaru-mõttele tuli ka Islandilt pärit, kuid praegu Eestis elav kunstnik Siggi (Sigurður Örn Brynjolfsson), kui ta kirjutas ja joonistas raamatu «Jääkaru Polli» (2011).

08.05.2020 11.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto