Sisukord
AK
Tänane leht
09.05.2020
Eesti Arstist eesliinitöötaja eriline emadepäev: ma näen üle pika aja oma lapsi! Haigla juhi ja arstide tüli hakkavad lahendama nõukogu liikmed Eesti lühiuudised Tehnikaülikoolile valitakse rektorit (1) Video ⟩ Vägikaikavedu tõi vanalinna odrapõllu (2) Hobikanapidaja sõdib nutika rebasega (3) Majandus Riigilt laenu saava Tallinki kvartalikahjum ei olnud väga hull (3) Jäätisevalmistajast rahvusvaheliseks kalatootjaks (1) Välismaa Eestlastel on ELi välisteenistuses rohkem kohti, kui nad kvoodiga saaksid Tšehhi saatkond kindlustab end rünnakute vastu AJA PEEGEL. Stalin muutis esimese võidulipu heiskaja naerualuseks (2) Arvamus Kohtuniku jõuline lahkumisetendus (4) Üks haigus teise järel (1) Hea sõnumi tooja Trumpi musta töö tegijad (3) Mikko Lagerspetz: riskiühiskond pöörab pilgu enda poole Juhtkiri: kallistusteta emadepäev (1) Marti Aavik: iga päev maksab (1) Sport Eesti korvpalli hall kardinal, keda hinnatakse piiri taga rohkem kui kodumaal Spordi lühiuudised Autospordi liit: silmakirjalik on rääkida, et rallit ei tohiks korraldada Karl Juhkami kolumn: sport on meelelahutus, nagu ka e-sport (2) Merendus Pärnu Vallikääru Talvesadam läheb uuele rentnikule Merenduse lühiuudised AK Kuidas hügieeniline riik «läänelikkuse» põhitunnuseks sai (1) Õigusteadlane: ettevaatusühiskond ohutusreeglite rägastikus Mikko Lagerspetz: riskiühiskond pöörab pilgu enda poole Mihkel Kunnus: Eestimaa, su mehemeel on kiirel allakäiguteel (9) Lauri Vahtre: aga võib-olla olemegi unikaalsed? (38) Vladimir Juškin: võiduudu kudumine (8) EKI keelekool: heal emal mitu nime Digikultuur. Kuidas muusika pilve kolis Epner Gert Raudsepast ⟩ Võitlus iseendaga Gerda Märtens tegi oma teoses jääkarust kliimapagulase Mis meist saab? Uueks loodud mõrvamüsteerium Aja auk. Virtuoos NÄDALA PLAAT: Aasta džässmuusiku esimene ühemeheplaat Lineaarne ja tsükliline aeg Juurikas: eriolukorra päevik jätkub Arter Teadlane Aigar Vaigu: koroonakriisil tuleb teine laine. Ja kolmaski. (33) «Meil on jäänud ära kõik abituuriumi rõõmud!» (3) Õppetund, kuidas teenida kriisi ajal viie päevaga pool miljonit eurot (5) Priit Pullerits: Kolm pauku karmilt kirja – aitäh, suurepärane! (10) Angerjaga on kööga. Päris kööga (2) Margus Mikomäe elusad järelehüüded Lihtne ja lopsakas koogiglamuur - proovi kindlasti! 300 hobujõudu meelelahutust. Sõiduproov Volkswagen T-Roc R-iga (1) Kuus kõige kõvemat moehitti kevadeks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Epner Gert Raudsepast ⟩ Võitlus iseendaga

5 min lugemist
Gert Raudsep FOTO: Elmo Riig/SAKALA

Üks näitlejaks olemise olulisi ideaale on tema absurdsus. Selle järgi ei saa näitleja kunagi valmis, iga lavalolekuga leiutab ta ennast uuesti ning lõplik küpsemine lükkub alati edasi. See ongi näitlejaks olemise tuum: olla­ pidevalt ebatäielik, seeläbi ka haaramatu ning defineerimatu. Olla lõplikust kohalejõudmisest alati ilma jäetud, hetkelised äratundmised ei suuda asendada üleüldist puudujääki, aplaus ei ole tema jaoks kinnitus valmissaamisest, vaid selle järjekordsest nihkumisest kättesaamatusse kaugusesse.

Aprilli viimasel päeval 50. sünnipäeva tähistanud Gert Raudsep on haruldane näitleja; miks, sellest kirjutab Eero Epner, juubilari mõttekaaslane NO99 päevilt.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Näitleja ei saa kunagi väita enese kohta midagi, millel oleks all lõplik tõepõhi. Ta on mõistetud ebamäärasusse ja laialivalguvusse, ammendavad selgitused valmistavad piina ning on talumatud ja enese tõsiselt võtmine lõpeb alati naeruväärsusega. Näitlejaks olemine ei ole saavutus, see on probleem. Ta ei vasta ühelegi küsimusele, vaid on ise küsimus. Ta ei ravi, õpeta ega jutlusta midagi, sest ta ise vajaks ravi. Parimal juhul suudab näitleja vaid lepitada meid meie puudujääkides, sest me tajume: me polegi üksi. Seda kõike siis, kui me räägime ideaalist.

Gert Raudsepale jäi NO99 viimaseks lavastuseks 2017. aasta detsembris esietendunud Tiit Ojasoo «Heasoovijad», fotol koos Tiina Tauraitega. FOTO: Tiit Ojasoo
08.05.2020 11.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto