Sisukord
Arvamus
Tänane leht
09.05.2020
Eesti Arstist eesliinitöötaja eriline emadepäev: ma näen üle pika aja oma lapsi! Haigla juhi ja arstide tüli hakkavad lahendama nõukogu liikmed Eesti lühiuudised Tehnikaülikoolile valitakse rektorit (1) Video ⟩ Vägikaikavedu tõi vanalinna odrapõllu (2) Hobikanapidaja sõdib nutika rebasega (3) Majandus Riigilt laenu saava Tallinki kvartalikahjum ei olnud väga hull (3) Jäätisevalmistajast rahvusvaheliseks kalatootjaks (1) Välismaa Eestlastel on ELi välisteenistuses rohkem kohti, kui nad kvoodiga saaksid Tšehhi saatkond kindlustab end rünnakute vastu AJA PEEGEL. Stalin muutis esimese võidulipu heiskaja naerualuseks (2) Arvamus Kohtuniku jõuline lahkumisetendus (4) Üks haigus teise järel (1) Hea sõnumi tooja Trumpi musta töö tegijad (3) Mikko Lagerspetz: riskiühiskond pöörab pilgu enda poole Juhtkiri: kallistusteta emadepäev (1) Marti Aavik: iga päev maksab (1) Sport Eesti korvpalli hall kardinal, keda hinnatakse piiri taga rohkem kui kodumaal Spordi lühiuudised Autospordi liit: silmakirjalik on rääkida, et rallit ei tohiks korraldada Karl Juhkami kolumn: sport on meelelahutus, nagu ka e-sport (2) Merendus Pärnu Vallikääru Talvesadam läheb uuele rentnikule Merenduse lühiuudised AK Kuidas hügieeniline riik «läänelikkuse» põhitunnuseks sai (1) Õigusteadlane: ettevaatusühiskond ohutusreeglite rägastikus Mikko Lagerspetz: riskiühiskond pöörab pilgu enda poole Mihkel Kunnus: Eestimaa, su mehemeel on kiirel allakäiguteel (9) Lauri Vahtre: aga võib-olla olemegi unikaalsed? (38) Vladimir Juškin: võiduudu kudumine (8) EKI keelekool: heal emal mitu nime Digikultuur. Kuidas muusika pilve kolis Epner Gert Raudsepast ⟩ Võitlus iseendaga Gerda Märtens tegi oma teoses jääkarust kliimapagulase Mis meist saab? Uueks loodud mõrvamüsteerium Aja auk. Virtuoos NÄDALA PLAAT: Aasta džässmuusiku esimene ühemeheplaat Lineaarne ja tsükliline aeg Juurikas: eriolukorra päevik jätkub Arter Teadlane Aigar Vaigu: koroonakriisil tuleb teine laine. Ja kolmaski. (33) «Meil on jäänud ära kõik abituuriumi rõõmud!» (3) Õppetund, kuidas teenida kriisi ajal viie päevaga pool miljonit eurot (5) Priit Pullerits: Kolm pauku karmilt kirja – aitäh, suurepärane! (10) Angerjaga on kööga. Päris kööga (2) Margus Mikomäe elusad järelehüüded Lihtne ja lopsakas koogiglamuur - proovi kindlasti! 300 hobujõudu meelelahutust. Sõiduproov Volkswagen T-Roc R-iga (1) Kuus kõige kõvemat moehitti kevadeks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: kallistusteta emadepäev

2 min lugemist
Lilled FOTO: Marko Saarm

okei, mis siis tegelt juhtus?

tuli mingi viirus

kõigil hakkas puhkus, sobib

kodust välja minna ei tohi

väga tore polnd plaaniski

1

Mõminaräppar nublu laul «croissantid» peegeldab ilmselt paljude eestlaste esmaseid tundeid, mida tekitas sotsiaalse distantseerumise riiklik kehtestamine. Keskmisest introvertsem inimene tunneb rahu ja vaikuse üle ikka head meelt.

Karantiiniajal rahva tuju tõstmiseks mõeldud muusikavideot tehes järgiti 2+2-reeglit hoolega. Vahemaad hoida on endiselt tähtis, kuigi head uudised puhangu taandumisest võivad panna teisiti arvama. Enamik inimesi väärib reeglitest kinnipidamise eest kiitust. Kohati võib aga märgata ka lõdvaks laskmist, seda veel enne kaubanduskeskuste avamist esmaspäeval.

Paljud inimesed on toonud oma isikliku elu arvel ohvreid selleks, et me kõik saaksime terved püsida. Ühiskonna koos hoidmise eesliinil on ka kõik lapsevanemad, kes on pidanud oma võsukeste haridusse varasemast palju rohkem panustama. Ons mõlema vanema kodus püsimine muutnud ka soolist tasakaalu kodustes asjades? Eesti kohta andmeid paraku pole, aga USAs ütleb 45 protsenti isadest Morning Consulti andmetel, et nemad pühendavad oma laste kodukoolitamisele rohkem aega kui emad. Uuringust tuleb välja, et nii arvavate isadega nõustub kolm protsenti emadest.

Kõik emad aga kodus lastega tegeleda ei saa. Põhja-Eesti regionaalhaigla EMO juht dr Kristiina Põld tabas end eriolukorra alguses mõttelt, et kahe lapse eraldi elama saatmisele järgnenud rahu ja vaikus on isegi tore. Ent sellest toredusest sai peagi külm ja kõle üksindus. Ta kannatas selle välja, sest suure nakatumisriskiga inimesena ei tahtnud ta lapsi ohtu panna, kuigi kaks kuud kestnud laste igatsus, mure ja nutminegi ema pärast muutsid selle kõik raskesti talutavaks.

Ta muretseb ka enda juhitavat EMOt varitsevate ohtude pärast. Riigikontrolli 2018. aasta erakorralise meditsiini auditist tuleb välja, et 39 protsenti EMOsse pöördumistest on põhjendamatud. Haiglatest on enim põhjendamata pöördumisi just Kristiina Põllu juhitavas PERHi EMOs – 43 protsenti.

Lausa üle 80 protsendi neile saabujaist ei ole eelnevalt perearstiga rääkinud. Meditsiinitöötajate ja meie kõigi säästmiseks peame mõistma: EMO ei ole ekspress-perearstikeskus. Selle suhtumise kaotamise eeldus on, et perearstid on patsientidele kättesaadavad. EMOdes on 2+2-reegli järgimine hoonete olude tõttu raske ning haiglad on täis Covid-19 riskigrupis inimesi.

Postimehe intervjuu ajal küsis Kristiina tütar Anita, kas ema ta pidevast laulmisest, tantsimisest ja keerutamisest elutoas puudust ka tundis, kuigi see sageli tööst kurnatud ema väsitas. Tundis tõepoolest. Väsitava töö kõrvalt leiab Kristiina aega ka poeg Jasperit koolitükkidega aidata. Kusagilt tuleb ikkagi jõud, mis loogiliselt võttes pidanuks ammu otsas olema.

«Ta elab mulle kaasa, nagu kombeks ikka emadel,» räppis nublu vastuseks uudistesaatele, kus ekslikult väideti, justkui saanud Keila parima poja ema saadet vaadates teada, et tema lihane laps on superstaar. 2+2-reeglit järgides oli võimalik filmida muusikavideot ning emadepäeva saab pidada kallistusteta, kuigi küllap see mõte igatsusest räsitud endisi introverte kurvastab. Seekord peame tähistama emadepäeva nii. Siis saab järgmisel aastal jälle kallistada.

Seotud lood
08.05.2020 11.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto