Sisukord
Arvamus
Tänane leht
12.05.2020
Eesti Eestis leiti kaks kohalikku viirusemutatsiooni (3) Teadusnõukoda hirmutab piiri avamine Soomega (29) Mänguväljakuid avatakse järk-järgult Ebaõiglus koolitoidu jagamisel sundis õiguskantslerit sekkuma (13) Eesti lühiuudised Eksminister Kuusik loobub riigilt hüvitise nõudmisest (2) Nullpunkt ⟩ Nordic Hotel Forumi juht: on oht, et mu elutöö läheb hingusele (1) Päästjad aitasid lõksu jäänud linnupojad ema hoole alla Aiahuvilised rabavad puukoolid kaubast tühjaks Majandus Majanduse lühiuudised Tööstustoodang näitab languse märke Video ⟩ Uksed avanud kaupmehed kutsuvad üles poodlemisega toetama Eesti majandust (6) Välismaa Endist elu igatsev Euroopa astub kõhklevaid samme (1) Välismaa lühiuudised KOMMENTAAR ⟩ Süüria keemiakuritegude varjusurmas uurimine sai uue hingamise (4) KOMMENTAAR ⟩ Karjala asja aetakse Moskvast (2) Arvamus Kerttu Kirjanen: kaotatud-võidetud koroonasõda (6) Andres Herkel: mida me sellest kõigest ka õpime? (21) Ülle Leis: ee … pood? Või e-pood? Riin Alatalu: turismilinn Tallinn – kriisiaja võimalused Juhtkiri: neist, kelle uksed ei avane Kultuur Millal ja kuidas pääseb maailma teatrisaalidesse? Mare Vint in memoriam Pärlitega, aga turvaline Tallinn Fashion Week Sport Kristo Galeta naasis pärast seitsmekuist pausi tõukeringi: emotsioonid olid head Kohtunikud lõpetasid rusikamatšid enne saatuslikke lööke Tervis Dr Margus Viigimaa räägib, millist treeningut vajab süda Tervise lühiuudised Tartu Koroonakriis õpetas haigena koju jääma. Kas õpime sellest? (2) Irja Alakivi: riiklikust koolilõunatoetusest Enriko Talvistu: kahekorruseliste puukuuride maailm Tankla kasutusluba saabub ühes betoonplokkidega (3) Põltsamaa vallavanem astub tagasi Tartu lühiuudised Antonio Stradivari tšello koopial kõlas Saint-Saënsi «Luik» Tartu koolipoisid võistlesid end teadussaate finaali Paadunud linnainimesestki võib rõduaias rohenäpp saada Kunstimaja avanes näitusega, mis pakub võimalust karjuda Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kerttu Kirjanen: kaotatud-võidetud koroonasõda

2 min lugemist
Kerttu Kirjanen FOTO: Konstantin Sednev

Koroonakriis on näidanud, et inimesed on ükskõiksed ega suuda järgida kõige lihtsamaid reegleid. Mul on meeletult piinlik inimeste pärast, kes on koroonakriisi kiuste elanud oma elu edasi nii, nagu poleks midagi juhtunud.

Tahaksin öelda, et kriisil on olnud positiivne mõju ja inimesed on hakanud väärtustama oma sõpru ning perekonda, tööd ja kooli, kuid ma valetaks. Kindlasti on neid, kes on seda hakanud tegema, kuid reaalsus, mida mina täna näen, on teine.

Kui Eestisse jõudis esimene nakatanu, ei olnud koroona veel päris probleem. Me kehitasime õlgu ja jätkasime igapäevaste tegemistega. Varsti tuli teine ja kolmas nakatunu ja iga uue haigestunuga hakkas minu sees kasvama paanika, sest ma nägin, kuidas paljud inimesed ikka igal nädalavahetusel sõpradega grillima sõitsid.

Seda ilmestavad kümned artiklid, mis kõnelesid, kuidas ilusad ilmad tõid jälle sajad inimesed kodudest välja. Ühel nädalavahetusel oli Jägala joa juures olnud parklas üle saja auto, Viru raba juures 50.

Kui Eestisse jõudis esimene nakatunu, ei olnud koroona veel päris probleem. Me kehitasime õlgu ja jätkasime igapäevaste tegemistega.

6

Ühel hetkel tekitas noorte ignorantsus olukorra, kus politsei pidi hakkama tänavatel patrullima ning kontrollima, et inimesed järgiksid reeglit, mis keelab rohkem kui kahel inimesel tänaval koos ringi käia. Me oleme PISA testide esiotsas, aga meie teadvusesse ei jõua kohale, et koroonakriisist ülesaamiseks peame järgima paari lihtsat reeglit ja mitte seltskonnaga koos rulapargis aega veetma.

Poes käies ei olnud enamikul noortel probleemi tulla mulle kuklasse hingama. Inimesi, kelle jaoks poes kõik piirangud kehtivuse kaotasid, oli palju. Mingil hetkel pidid kauplused seetõttu külastajate arvu jälgima hakkama.

Teisalt ei saa kõigile võrdselt näpuga näidata. Mu tutvusringkonnaski oli inimesi, kes pesid korralikult käsi, käisid poes harva, viisid kõiksugused kontaktid miinimumini. Näha, kuidas ühed püüavad teha kõik, et elu naaseks tavapärasesse rütmi, ning teisalt kuulda, kuidas järjekordne seltskond maja ees parklas pagasnikust džinni joob, tekitab aga omakorda ängistuse.

Üks peamisi mõjusid, mis koroonakriis kaasa tõi, on lõhestatus ja konflikt nende vahel, kes võtsid asja tõsiselt, ja nende vahel, kes sõpradega grillimas käisid. Need kaks gruppi ei hakka kunagi üksteist päriselt mõistma.

Tean, et eestlased on väike tubli rahvas, kes alati kokku hoiab, võitleb kurja vaenlasega ja võidab selle oma nutikuse ja kavalusega, nagu rehepapp ahjualuse, kuid minu silmis on inimesed täna kaotanud võitluse koroonakriisiga. Ehk oleks pidanud kriisi võtma kui loodi, mille abil taastatakse maailmas olulise ja ebaolulise tasakaal?

Seotud lood
11.05.2020 13.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto