Sisukord
Arvamus
Postimees
12.05.2020
Eesti Eestis leiti kaks kohalikku viirusemutatsiooni (3) Teadusnõukoda hirmutab piiri avamine Soomega (29) Mänguväljakuid avatakse järk-järgult Ebaõiglus koolitoidu jagamisel sundis õiguskantslerit sekkuma (13) Eesti lühiuudised Eksminister Kuusik loobub riigilt hüvitise nõudmisest (2) Nullpunkt ⟩ Nordic Hotel Forumi juht: on oht, et mu elutöö läheb hingusele (1) Päästjad aitasid lõksu jäänud linnupojad ema hoole alla Aiahuvilised rabavad puukoolid kaubast tühjaks Majandus Majanduse lühiuudised Tööstustoodang näitab languse märke Video ⟩ Uksed avanud kaupmehed kutsuvad üles poodlemisega toetama Eesti majandust (6) Välismaa Endist elu igatsev Euroopa astub kõhklevaid samme (1) Välismaa lühiuudised KOMMENTAAR ⟩ Süüria keemiakuritegude varjusurmas uurimine sai uue hingamise (4) KOMMENTAAR ⟩ Karjala asja aetakse Moskvast (2) Arvamus Kerttu Kirjanen: kaotatud-võidetud koroonasõda (6) Andres Herkel: mida me sellest kõigest ka õpime? (21) Ülle Leis: ee … pood? Või e-pood? Riin Alatalu: turismilinn Tallinn – kriisiaja võimalused Juhtkiri: neist, kelle uksed ei avane Kultuur Millal ja kuidas pääseb maailma teatrisaalidesse? Mare Vint in memoriam Pärlitega, aga turvaline Tallinn Fashion Week Sport Kristo Galeta naasis pärast seitsmekuist pausi tõukeringi: emotsioonid olid head Kohtunikud lõpetasid rusikamatšid enne saatuslikke lööke Tervis Dr Margus Viigimaa räägib, millist treeningut vajab süda Tervise lühiuudised Tartu Koroonakriis õpetas haigena koju jääma. Kas õpime sellest? (2) Irja Alakivi: riiklikust koolilõunatoetusest Enriko Talvistu: kahekorruseliste puukuuride maailm Tankla kasutusluba saabub ühes betoonplokkidega (3) Põltsamaa vallavanem astub tagasi Tartu lühiuudised Antonio Stradivari tšello koopial kõlas Saint-Saënsi «Luik» Tartu koolipoisid võistlesid end teadussaate finaali Paadunud linnainimesestki võib rõduaias rohenäpp saada Kunstimaja avanes näitusega, mis pakub võimalust karjuda Meelelahutus Koomiks Sudoku

Irja Alakivi: riiklikust koolilõunatoetusest

2 min lugemist
Irja Alakivi FOTO: Tairo Lutter

Kurb ja piinlik, et Tartu linn on jätnud õppimiskohustust katkematult eriolukorraski täitvad õpilased valdavas osas nn koolitoiduta, kuigi riik on selleks eraldanud raha iga õpilase ja iga koolikohustusliku päeva kohta. Tartu 22 munitsipaalüldhariduskoolis õpib 12 600 õpilast, juba kolmandat kalendrikuud kestva eriolukorra ajal pakub Tartu nn koolitoitu või seda korvavat toidupakki aga ülimalt vähesele arvule õpilastest «lähtudes perede majanduslikust olukorrast». See on väga kurb, et Tartu on lasknud lati alla õigluses ning minetanud suure osa hoolivusest. Arvatavasti pole Tartus perekonda, kelle eelarve poleks koroonapandeemia tõttu kannatada saanud.

Linna kõigist arengudokumentidest jookseb läbi sõnapaar hooliv linn. Juba ammu oleks linnal olnud võimalus näidata hoolivust oma linna õpilaste vastu mitte ainult sõnades, vaid ka tegudes. Juhtisin sellele ametnike tähelepanu juba ammu linna veebis, kirjutades rubriiki «Ametnik vastab» ühtlasi ettepaneku: «Tuleks mõelda võimalusele luua lihtne ja kõiki õpilasi hõlmav kord toiduainete ostmise toetamiseks kooliõpilaste lõuna jaoks eelarves ette nähtud rahaliste vahendite mahus. Vähemalt selles mahus. 3 kuud x koolipäevade arv annab iga õpilase kohta ligikaudse summa. Ja see ei tohiks Tartu linnale olla üle jõu ega korraldamise mõttes raketiteadus.»

Peale pikka ootamist vastas linna avalike suhete osakonna juhataja Kadri Lees: «Kuigi koolidel on seoses distantsõppega tõepoolest mõned kulud (eelkõige kommunaalteenustega seotud kulud) vähenenud, siis seoses muutunud majandusolukorraga on vähenenud ka linna tulud, mis omakorda toob kaasa ka kulude kokkuhoiu vajaduse.»

Miks siis ometi Tartu linn on hoolivuse punaseks laternaks?

Aprilli lõpus on õiguskantsler kirjutanud samal teemal: «Kuna koolilõunatoetus on riigieelarveline sihtotstarbeline toetus, mida võib kasutada üksnes õpilaste koolilõuna kulude katmiseks, on lubatud seda toetust kasutada koolilastele sooja toidu pakkumiseks, aga ka toidupakkide jagamiseks.»

On väga tublisid ja õpilaste toitlustamise eest isegi täielikult hoolt kandvaid kohalikke omavalitsusi, nagu näiteks Saaremaa vald, või kõikidele toidupakke saada soovivatele õpilastele neid komplekteerivaid omavalitsusi, nagu näiteks Tallinn. Nendes linnades-valdades jääb ära alandav ja aeganõudev «vaesuse tõestamise» etapp. Miks siis ometi Tartu linn on hoolivuse punaseks laternaks?

Linnaeelarve ütleb, et riigitoetuse arvel saavad kutsehariduskeskuse õpilased toidutoetust 250 864 eurot ning üldhariduskoolid koolitoidu korraldamiseks 2 120 825 eurot.

Õiguskantsler tõdeb, et paljud pered on eriolukorra tõttu juba või on sattumas majandusraskustesse. «Kuidas korraldada õpilaste toitlustust kaugõppe ajal, otsustab iga vald või linn omal äranägemisel. Palun lahenduste kaalumisel eelistada valikut, mis vastaks kõige paremini riikliku koolilõunatoetuse eesmärgile, arvestades võimalikult paljude õpilaste heaoluga.»

Seotud lood
11.05.2020 13.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto