Sisukord
Arvamus
Tänane leht
12.05.2020
Eesti Eestis leiti kaks kohalikku viirusemutatsiooni (3) Teadusnõukoda hirmutab piiri avamine Soomega (29) Mänguväljakuid avatakse järk-järgult Ebaõiglus koolitoidu jagamisel sundis õiguskantslerit sekkuma (13) Eesti lühiuudised Eksminister Kuusik loobub riigilt hüvitise nõudmisest (2) Nullpunkt ⟩ Nordic Hotel Forumi juht: on oht, et mu elutöö läheb hingusele (1) Päästjad aitasid lõksu jäänud linnupojad ema hoole alla Aiahuvilised rabavad puukoolid kaubast tühjaks Majandus Majanduse lühiuudised Tööstustoodang näitab languse märke Video ⟩ Uksed avanud kaupmehed kutsuvad üles poodlemisega toetama Eesti majandust (6) Välismaa Endist elu igatsev Euroopa astub kõhklevaid samme (1) Välismaa lühiuudised KOMMENTAAR ⟩ Süüria keemiakuritegude varjusurmas uurimine sai uue hingamise (4) KOMMENTAAR ⟩ Karjala asja aetakse Moskvast (2) Arvamus Kerttu Kirjanen: kaotatud-võidetud koroonasõda (6) Andres Herkel: mida me sellest kõigest ka õpime? (21) Ülle Leis: ee … pood? Või e-pood? Riin Alatalu: turismilinn Tallinn – kriisiaja võimalused Juhtkiri: neist, kelle uksed ei avane Kultuur Millal ja kuidas pääseb maailma teatrisaalidesse? Mare Vint in memoriam Pärlitega, aga turvaline Tallinn Fashion Week Sport Kristo Galeta naasis pärast seitsmekuist pausi tõukeringi: emotsioonid olid head Kohtunikud lõpetasid rusikamatšid enne saatuslikke lööke Tervis Dr Margus Viigimaa räägib, millist treeningut vajab süda Tervise lühiuudised Tartu Koroonakriis õpetas haigena koju jääma. Kas õpime sellest? (2) Irja Alakivi: riiklikust koolilõunatoetusest Enriko Talvistu: kahekorruseliste puukuuride maailm Tankla kasutusluba saabub ühes betoonplokkidega (3) Põltsamaa vallavanem astub tagasi Tartu lühiuudised Antonio Stradivari tšello koopial kõlas Saint-Saënsi «Luik» Tartu koolipoisid võistlesid end teadussaate finaali Paadunud linnainimesestki võib rõduaias rohenäpp saada Kunstimaja avanes näitusega, mis pakub võimalust karjuda Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andres Herkel: mida me sellest kõigest ka õpime?

5 min lugemist
  • Koroonakriis suurendab näljahäda maailmas
  • Suuri isolatsioone enam ei tule, pigem võetakse eeskuju Rootsist
  • Puhtam õhukoostis säästab kümneid tuhandeid elusid
Andres Herkel FOTO: Mihkel Maripuu

Koroonakriisi tõttu samalaadseid sulgemisi tõenäoliselt ei tule, pigem katsutakse toime tulla Rootsi ja Hollandi kombel, arvab kolumnist Andres Herkel.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Seda, kas Rootsi esiepi­demioloogil Anders Tegnellil oli oma leebemate koroonatõrjemeetmetega õigus või tõi see liiga palju ohvreid, on isegi ­järgmisel kevadel vara hinnata. Kui Rootsil oli 8. mail miljoni elaniku kohta 301 koroona­surma, siis Norral oli see arv 40, Eestil 42 ja Soomel 46. Vahe on suur, aga rootslaste plaan on üles ehitatud pika maratoni filosoofiale ja nad arvavad, et aja jooksul arvud ühtlustuvad.

Leebemeetmeline Holland kaotas samal ajal 309 inimelu miljoni kohta. Holland ei võrdle end Põhjalaga, nende kõrval on rangemeetmeline Belgia. Belglased laitsid Hollandit kerglase ­suhtumise pärast, aga siis tõusid ise koroona­surmade sagedusnäitajaga tippu, kaotades 726 inimelu miljonist. Seejuures on praegune juurdekasv kahe riigi vahel võrdne.

Hollandlased leiavad, et vabadus on nii hüve, privileeg kui ka vastutus. Kui kusagil mujal kohvi­poes kanepit müüma ­hakatakse, ei pruugi see nii hästi välja ­tulla. Peaminister Mark Rutte arvas, et selline ettehoole, kus valitsus ütleb, et «te peate tegema seda ja siis te peate tegema veel toda», tulpide­maal ei kõlba. Hispaania seevastu pani inimesed koju vangi ja pärast palusid poliitikud lastelt vabandust.

11.05.2020 13.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto