Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
13.05.2020
Eesti Piirivalve tagasitulek: piirivalvejuhiks saab Egert Belitšev (49) Opositsioon: Henn Põlluaas on spiikrina erapoolik (15) Ülikooli pääseb tänavu üle noatera (2) Eesti lühiuudised Kaamera ees lustis 20-pealine triibuline põrsakari (1) Majandus Eestlaste finantsvarad kasvavad kohustustega võrreldes ennaktempos Majanduse lühiuudised Kütusehinnad langevad visalt suure varu tõttu (4) Eesti puidusektorit ründab kaks kriisi korraga Saudi Araabia läks säästurežiimile (1) Euroopa Komisjon ähvardas Saksamaa vastu menetluse algatada Välismaa Pandeemia varjus levib vihakõne ja propaganda (15) Koroona annab Saksamaal äärmuslastele hoogu Tuvastati Prahas ritsiinirünnakut kavandanud venelane Hollandis hukkus tormis viis surfarit Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri ⟩ Kõigil on rehkendus tegemata (15) Martten Kaldvee: Sildarud meedia hambus (29) Margus Tsahkna: nagu Kalevipoja mõõk (10) Toomas Kiho: Rail Baltic Lennarti ja Kremli vahel (7) Anni Tetsmann: On aeg noored kodudest välja tuua (1) Erkki Bahovski: vale signaal (2) Kultuur Jaak Tomberg: praegune olukord on ulmeline kõige põhilisemas mõttes (2) Virtuaalne HÕFF kogus üle 10 000 külastuse 20 aastat ülikooli sinu voodis Sport Õnneliku lõpuga skandaal, kus raha valmistas olümpiavõitja perele paksu peavalu Spordi lühiuudised Erimeelsused lõid perekond Sildaru kahte leeri (22) Vettel lahkub, ent kuhu? Ja kes teda asendab? Tartu Aleks Desjatnikov: tudengite koduõpe kui õudusunenägu ebasotsiaalsest maailmast (5) Triin Rebbas: eriolukorras ei pea oma unistusi pausile panema Renditõukerattad jõuavad Tartusse mai jooksul Tartu lühiuudised Tasuline parkimine laieneb ka Annelinna (1) Tartu linn palkas kaks heaolumeistrit, kes otsivad eaka inimese kodust üles ohud ja aitavad, kus vaja Virtuaalsel maastikumaratonil lähevad rajale jooksusõbrad üle kogu maailma Tarmeko kavandab Emajõe äärde kortermajadega linnakut (1) Miks jäi Eesti Orjanduslik Partei muusikasse ega pürginud riigikokku (3) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Renditõukerattad jõuavad Tartusse mai jooksul

2 min lugemist
FOTO: Lilli Tölp

Tartu linnavalitsus ning Bolt sõlmivad neil päevil elektritõukerataste ülikoolilinna toomise lepingu, esimesed uued renditavad sõiduriistad jõuavad kohale selle kuu jooksul. Esialgu peaks Tartu tänavatel hakkama vurama ligi 150 tõukeratast. Kui huvi osutub suuremaks, võib ettevõte nende arvu suurendada 250ni.

Esialgu pakutakse eelmise hooaja mudeleid, mis järk-järgult vahetatakse välja uute vastu. Rendihinna avaldab Bolt vahetult enne sõiduriistade Tartusse toomist.

Bolti tõukerataste suunajuhi Thomas Tammuse sõnul soovib ettevõte avada Tartus tõukerataste renditeenuse niipea kui võimalik.

«Usume, et renditõukerataste kasutamine aitab inimestel vältida kogunemist ühis- ja teistes sõidukites ning annab neile juurde transpordivahendi, kus otsene kontakt teiste inimestega ei ole vajalik,» ütles Tammus.

Üks ei sega teist

Linnavalitsusel oli plaan juba mullu suveks elektritõukerataste rendifirmaga leping teha, toona polnud teenusepakkuja Bolt.

«Paraku sattus too ettevõte tarneraskustesse ning elektritõukerattad jäid tulemata,» märkis Tartu abilinnapea Raimond Tamm.

Linna rattaringlus ja Bolti elektritõukerattad täiendavad teineteist, rõhutas abilinnapea. «Linnavalitsuse eesmärk on arendada säästlikku liikumist ning rattaringluse rattad ja elektritõukerattad on piisavalt erinevad, seega leiab kasutajaid mõlemale liiklusvahendile,» selgitas Tamm.

Teiseks on tema sõnutsi laenutõukerataste puhul väga oluline liiklusohutus. Bolti tõukeratastega saab liikuda kuni 25-kilomeetrise tunnikiirusega. Teatud aladel, näiteks vanalinnas, on tõukeratta suurim kiirus aga automaatselt piiratud: Raekoja platsil ning Küüni ja Rüütli tänaval sõidab tõukeratas kiirusega kuni kümme kilomeetrit tunnis.

Linna eesmärk on arendada säästlikku liikumist ning rattaringluse rattad ja elektritõukerattad on piisavalt erinevad, seega leiab kasutajaid mõlemale liiklusvahendile.

Tartu abilinnapea Raimond Tamm.

Elektrilist tõukeratast saab rentida samast mobiilirakendusest, millega tellitakse Bolti taksot. Selleks tuleb vajutada rakenduse paremal üleval nurgas olevat tõukeratta ikooni ning rakendus lülitub ümber tõukeratta laenutamise režiimile. Rakendus näitab tõukerataste paiknemist linnas, sobiva ratta saab lukust lahti sellel oleva säbrukoodi abil. Elektritõukerataste rendihinna avaldab Bolt vahetult enne rataste Tartusse toomist.

Laenutõukeratastel pole sellist parklate süsteemi, nagu on rattaringluse ratastel. Kui sõit lõppenud, tuleb kasutajal tõukeratas parkida mõnda ohutusse kohta nii, et see ei takistaks liiklust, soovitatavalt jalgrattaparkla lähedusse. Täpsed alad on rakenduses kaardil tähistatud. Tõukerattaid desinfitseeritakse päeva jooksul ja õhtul korjatakse need laadimiseks kokku.

Elektritõukerattaga on soovitatav liigelda jalgrattateel või selle puudumise korral kõnniteel. Tõukeratast saab rentida alates 16. eluaastast, alla 18-aastasel liiklejal peab sellega sõitmiseks olema jalgratta juhtimise õigus ja ta peab kandma kiivrit.

Eri linnades eri taks

Tõukerattal on ka kaalupiirang, sellega võib sõita kuni 150 kilo kaaluv juht.

Eestis saab Bolti tõukerattaid seni laenata Tallinnas ja Pärnus. Tallinnas on renditõukeratta avamise tasu 50 senti ja iga minut sõitu 10 senti. Pärnus on need hinnad vastavalt euro ja 15 senti. Päeva maksimumhind on pealinnas 15 ja Pärnus 19 eurot.

Välisriikidest sõidavad firma renditõukerattad Poolas, Leedus, Slovakkias ja Portugalis.

Seotud lood
12.05.2020 14.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto