Sisukord
Arvamus
Tänane leht
13.05.2020
Eesti Piirivalve tagasitulek: piirivalvejuhiks saab Egert Belitšev (49) Opositsioon: Henn Põlluaas on spiikrina erapoolik (15) Ülikooli pääseb tänavu üle noatera (2) Eesti lühiuudised Kaamera ees lustis 20-pealine triibuline põrsakari (1) Majandus Eestlaste finantsvarad kasvavad kohustustega võrreldes ennaktempos Majanduse lühiuudised Kütusehinnad langevad visalt suure varu tõttu (4) Eesti puidusektorit ründab kaks kriisi korraga Saudi Araabia läks säästurežiimile (1) Euroopa Komisjon ähvardas Saksamaa vastu menetluse algatada Välismaa Pandeemia varjus levib vihakõne ja propaganda (15) Koroona annab Saksamaal äärmuslastele hoogu Tuvastati Prahas ritsiinirünnakut kavandanud venelane Hollandis hukkus tormis viis surfarit Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri ⟩ Kõigil on rehkendus tegemata (15) Martten Kaldvee: Sildarud meedia hambus (29) Margus Tsahkna: nagu Kalevipoja mõõk (10) Toomas Kiho: Rail Baltic Lennarti ja Kremli vahel (7) Anni Tetsmann: On aeg noored kodudest välja tuua (1) Erkki Bahovski: vale signaal (2) Kultuur Jaak Tomberg: praegune olukord on ulmeline kõige põhilisemas mõttes (2) Virtuaalne HÕFF kogus üle 10 000 külastuse 20 aastat ülikooli sinu voodis Sport Õnneliku lõpuga skandaal, kus raha valmistas olümpiavõitja perele paksu peavalu Spordi lühiuudised Erimeelsused lõid perekond Sildaru kahte leeri (22) Vettel lahkub, ent kuhu? Ja kes teda asendab? Tartu Aleks Desjatnikov: tudengite koduõpe kui õudusunenägu ebasotsiaalsest maailmast (5) Triin Rebbas: eriolukorras ei pea oma unistusi pausile panema Renditõukerattad jõuavad Tartusse mai jooksul Tartu lühiuudised Tasuline parkimine laieneb ka Annelinna (1) Tartu linn palkas kaks heaolumeistrit, kes otsivad eaka inimese kodust üles ohud ja aitavad, kus vaja Virtuaalsel maastikumaratonil lähevad rajale jooksusõbrad üle kogu maailma Tarmeko kavandab Emajõe äärde kortermajadega linnakut (1) Miks jäi Eesti Orjanduslik Partei muusikasse ega pürginud riigikokku (3) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Margus Tsahkna: nagu Kalevipoja mõõk

4 min lugemist
Majanduslikult headel aegadel oleme kaitsesse korralikult investeerinud ning liitlastelt selle eest kõvasti kiita saanud. Suurbritannia lahingutehnika Paldiski sadamas 2017. a kevadel. FOTO: Tairo Lutter

Et Eesti kaitsekulud on seotud kahe protsendiga SKTst, viiks riigikaitset tabav kärbe meie kaitsevõime raskesse kriisi. Lahendus on jätta kaitsekulud kärpest välja, kirjutab endine kaitseminister Margus Tsahkna.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kaitse on ainukene valdkond, mis on tervikuna seotud otseselt SKT väärtusega ning seega kriisis karmi löögi all. Sadadesse miljonitesse ulatuv kärbe riigikaitses tooks kaasa Eesti kaitsevõime tunduva vähenemise ja seda olukorras, kus rahvusvaheline julgeolek on ka ilma kriisita ebastabiilne. Eksperdid hindavad, et ajaloo suurim kärbe toob kaasa kaitsevõime arendamise lünga vähemalt kümnendiks.

Paradoksaalselt on konsensuslik poliitiline otsus hoida kaitsekulud kahel protsendil SKTst kahe teraga Kalevipoja mõõk, millele on tähelepanu juhtinud ka riigikontroll oma 2017. aasta kaitseauditis.

Majanduslikult headel aegadel oleme saanud kaitsesse investeerida ning poliitilist kaklust eelarveläbirääkimistel kaitsevaldkonna üle ei toimunud. Eesti on ka oma liitlastelt, eriti USA-lt saanud selle eest kõvasti kiita. Meie kaitsekulude protsent on kujunenud müüdiks, kuid reaalsuses moodustab see vaid ca 600 miljonit eurot, mille eest suurt kaitseväge ei ehita. Iga euro on kaalutud ja arvel.

Eesti suutis olulise sammu kahe protsendi suunas astuda just eelmises kriisis tehtud poliitilise otsuse tõttu. Kui majandus kukkus, viidi avalikus sektoris läbi ulatuslikud kärped. Kuulusin toona nn krokodillide komisjoni, mis ööd ja päevad tegeles kärbete ja reformide läbiviimisega. Toona oli olukord praegusest erinev, valitsusel raha ei olnud. Kuna olime teinud otsuse liituda eurotsooniga, pidime hoidma eelarve tasakaalus, laenu võtta ei saanud ning samuti ohustas meid globaalses finantskriisis krooni devalveerimise surve.

12.05.2020 14.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto