Sisukord
Arvamus
Postimees
13.05.2020
Eesti Piirivalve tagasitulek: piirivalvejuhiks saab Egert Belitšev (49) Opositsioon: Henn Põlluaas on spiikrina erapoolik (15) Ülikooli pääseb tänavu üle noatera (2) Eesti lühiuudised Kaamera ees lustis 20-pealine triibuline põrsakari (1) Majandus Eestlaste finantsvarad kasvavad kohustustega võrreldes ennaktempos Majanduse lühiuudised Kütusehinnad langevad visalt suure varu tõttu (4) Eesti puidusektorit ründab kaks kriisi korraga Saudi Araabia läks säästurežiimile (1) Euroopa Komisjon ähvardas Saksamaa vastu menetluse algatada Välismaa Pandeemia varjus levib vihakõne ja propaganda (15) Koroona annab Saksamaal äärmuslastele hoogu Tuvastati Prahas ritsiinirünnakut kavandanud venelane Hollandis hukkus tormis viis surfarit Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri ⟩ Kõigil on rehkendus tegemata (15) Martten Kaldvee: Sildarud meedia hambus (29) Margus Tsahkna: nagu Kalevipoja mõõk (10) Toomas Kiho: Rail Baltic Lennarti ja Kremli vahel (7) Anni Tetsmann: On aeg noored kodudest välja tuua (1) Erkki Bahovski: vale signaal (2) Kultuur Jaak Tomberg: praegune olukord on ulmeline kõige põhilisemas mõttes (2) Virtuaalne HÕFF kogus üle 10 000 külastuse 20 aastat ülikooli sinu voodis Sport Õnneliku lõpuga skandaal, kus raha valmistas olümpiavõitja perele paksu peavalu Spordi lühiuudised Erimeelsused lõid perekond Sildaru kahte leeri (22) Vettel lahkub, ent kuhu? Ja kes teda asendab? Tartu Aleks Desjatnikov: tudengite koduõpe kui õudusunenägu ebasotsiaalsest maailmast (5) Triin Rebbas: eriolukorras ei pea oma unistusi pausile panema Renditõukerattad jõuavad Tartusse mai jooksul Tartu lühiuudised Tasuline parkimine laieneb ka Annelinna (1) Tartu linn palkas kaks heaolumeistrit, kes otsivad eaka inimese kodust üles ohud ja aitavad, kus vaja Virtuaalsel maastikumaratonil lähevad rajale jooksusõbrad üle kogu maailma Tarmeko kavandab Emajõe äärde kortermajadega linnakut (1) Miks jäi Eesti Orjanduslik Partei muusikasse ega pürginud riigikokku (3) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Triin Rebbas: eriolukorras ei pea oma unistusi pausile panema

2 min lugemist
Triin Rebbas FOTO: Erakogu

Eriolukord mõjutab kõige rohkem tulevikuplaane tegevaid noori, kellel on õpingud ja karjäär alles ees. Teadlikult oma teekonna planeerimine aitab saavutada edu õpingutes ja hiljem tööturul, kuid praeguses eriolukorras võib see olla keeruline. Tartu noortel on võimalus karjääri planeerimisel tuge saada noortegarantii tugisüsteemist, noorte tugilast ja töötukassa karjäärispetsialistidelt, kelle poole võib alati pöörduda.

Tihti arvatakse ekslikult, et karjäär on üks sirge tee unistusest tulemuseni. Tulemuse saavutamine võib võtta suurema osa eluaastatest ning sellel ajal keskendutakse ainult erialasele arengule.

Tegelikult on karjääri planeerimine ja eesmärkide saavutamine palju mitmekülgsem selle pärast, et karjäär ei ole seotud ainult töötamisega. Edukas karjäär toetub mitmele tugisambale, mis on näiteks hobid, õpingud, oskused, väärtused, lähedaste inimeste toetus ja eneseteadlikkus. Teisisõnu on karjäär seotud igapäevaeluga.

Igapäevaelus näeme, et ajas muutuvad nii soovid, eesmärgid kui ka unistused. Oleme elus alati pidevas liikumises: kohtume uute inimestega, alustame uue õppimist, loeme uut infot, reisime või saame lihtsalt vanemaks. Kõik see mõjutab ka karjääri, pidev teadlik karjääri planeerimine on seepärast oluline.

Edukas karjäär toetub mitmele tugisambale, milleks on näiteks hobid, õpingud, oskused, väärtused, lähedaste inimeste toetus ja eneseteadlikkus.

Kui enne eriolukorda oli karjääriteekond selge, siis praegu võib teadmatus tuleviku ees mõjuda demotiveerivalt. Paljude noorte tulevikuplaanid on pandud pausile või hoopiski tühistatud. Teisalt on maailmas endiselt palju võimalusi karjääri arendada ning uusi oskusi õppida. Infotulvast tuleb leida endale vajalik.

Millest alustada, kui eriolukord lõi plaanid sassi ning ei tea kuidas edasi?

Alustuseks võta aega, et ennast tundma õppida. Isiksuse- ja karjääritestid annavad ülevaate sinu tugevatest ja arendamist vajavatest külgedest. Võimalik, et sellise testi lahendamine annab sulle karjääri kavandamiseks uusi ideid.

Teiseks sea endale eesmärk. Püüa ette kujutada ja kirja panna, milline on sinu elu näiteks viie aasta pärast. Mis on siis teisiti? Mis tööd teed või mida siis õpid? Millised inimesed sind ümbritsevad? Kuidas sa end tunned? Kui inspireeriv eesmärk leitud, siis analüüsi, kui realistlik on selle saavutamine, millised takistused ette tulevad ning kuidas neid ületada.

Abi on sellest, kui pikem teekond eemärgini jagada väikesteks tegevussammudeks. Vali neist kirjapandud sammudest midagi, mida saab kohe ära teha, ja alusta sellest.

Tartus on võimalik abi saada noortegarantii tugisüsteemilt, võib-olla oledki juba saanud teavet selle kohta. Tegemist on Tartu projektiga, mille eesmärk on toetada piirkonna noori, kes ei õpi ega tööta. Abi saab ka noorte tugila töötajalt või töötukassa karjääri­spetsialistilt.

Vaata lisa www.tooelu.ee/ngts ja www.tugila.ee.

Seotud lood
12.05.2020 14.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto