Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
14.05.2020
Eesti VIDEO JA GALERII ⟩ Lootusrikas hetk. Avanemise õnnestumise võti on 2+2-reegel (2) Hädaseadus jõudis presidendi lauale Eesti lühiuudised Elva vallas hukkus tulistamises inimene Uuring: veebis kogetakse üha rohkem seksuaalset väärkohtlemist (2) Lähiajal algab taas tõukerataste rentimine Majandus Riigi tulude prognoosimine logiseb (7) Majanduse lühiuudised Töötukassa pani ette ka juunis palka hüvitada Välismaa EL soovitab avada piirid ühesuguste vahel (3) Venemaa saatis USA-le süttivaid hingamisaparaate (11) Välismaa lühiuudised AJA PEEGEL ⟩ Varssavi pakti eesmärk jäi asjaosalistele ühenduse hääbumiseni selgusetuks (8) Arvamus Henri Zeigo: katkiste hingede aeg Joakim Helenius: lääne uus tõusmine (9) Ilmar Tomusk: eestikeelne nimi on ilus nimi (4) Mihkel Mutt: pandeemia heleroheline unistus (8) Andres Sutt: eelarvedistsipliin – hinne kaks (12) Kultuur Daniele Monticelli: eesti kultuur on olemuslikult tõlkeline Üks pilet unistuste maale, palun! Sport Spordi lühiuudised Ott Tänak ja tema rivaalid võivad Keenias rajale naasta (1) Intervjuu ⟩ Karl Robert Saluri jättis tippspordi lõplikult ning rajab USA-s uut karjääri Koroonaviiruse teine laine on vältimatu, kuid kas suured spordiliigad üldse hoolivad sellest? (1) Tallinn Lähiajal algab taas tõukerataste rentimine Reis Eritrea pealinn Asmara – avanema hakkav Aafrika modernismi pärl Reisi lühiuudised Maa Elu Biojäätmete konteiner või komposter on peagi kõigile kohustuslik (4) Nädala mõte: õpime lugema ja aru saama (1) Koroonaviirus ajas turismitalu perenaise palgatööle Uus mood: laps saab sünnipäevakingiks tibu (6) Järjekord talukana munadele venib mitme nädalani Maja renoveerimine on sama kulukas kui uue ehitamine Kogemus: vana maja taastamisel tuleb arvestada suurte kuludega Ilmajutt: vikerkaar vihjab tulevasele ilmale Hekk võib peale varju ka terviseturgutust anda Õunapuu õitsemisajal pange üles õunamähkuri feromoonpüünised Kriis käivitas Kalamatsil tootearenduse Tartu Ettevõtjad: esimesest šokist saime üle, kuid tulevik on tume Riin Kõiv: Vanemuise tänava jalgrataste «kiirteest» (2) Politsei võttis Neemiskülas mehe tapmise pärast kinni kaksikvennad Tartu lühiuudised Uuring: Tartu koolide õpilased söövad liiga vähe puu- ja köögivilju Lühidalt Pühajärve maalimine kujunes Johannes Uiga elutööks Ilmus uurimus mäletamise poeetikast Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nädala mõte: õpime lugema ja aru saama

2 min lugemist
Selline pilt ei rõõmusta ilmselt ühtegi kortermaja elanikku, ometi tekitavad kodanikud selle ise.  FOTO: Marko Saarm

Ilusal tulevikupildil on kortermaja kõrval lisaks hooldatud rohealale ja mänguväljakule ka kena rivi eri värvi konteinereid, mille ümbrus on puhas ja igas konteineris sinna kuuluv jääde.

Kindlasti leiame selliseid kauneid pilte juba praegu, ent kas ja millal see normaalsuseks muutub, ei tea. Kahjuks ei meenu korda, kui alevi üldkasutatavast vanapaberikonteinerist poleks vastu vaadanud tavaline must prügikott, kellegi vanad tossud või teleriekraan.

Ometi on samas jäätmejaam, mis elektroonikajäätmed tasuta vastu võtab, ja tavalise prügikoti saaks visata kõrvalolevasse segaolmejäätmekasti.

Vaevalt aitaks ka suurelt ja punaselt trükitud nimekiri lubatud ja keelatud jäätmetest iga konteineri peal. Kuigi eestlased on üsna haritud rahvas, jääb siiski mulje, et on hulgaliselt neid, kes lugeda ei oska. Või ei saa loetust aru.

Nii pannaksegi näiteks Türi ja Paide omavalitsustes pakendikonteinerid lukku ja pakendijäätmed saab kasti panna väikese ava kaudu. Paide linna esindaja rääkis kohalikule lehele, et paraku ei saa konteinereid lukust lahti teha enne, kui inimesed mõistavad, mis neisse tegelikult käib.

2023. aasta lõpuks lisandub veel üks nõue – kohalikud omavalitsused peavad korraldama biojäätmete liigiti kogumise ja äraveo tekkekohalt, kui kohapeal kompostida ei saa.

Igati tervitatav otsus, sest biojääde moodustab suure osa meie segaolmejäätmetest, sortimisuuringud näitavad, et lausa kolmandiku. Nii avaneb jäätmejaamas võimalus segaolmet veel eraldi sorteerida. Lisaks väheneb tavatarbija muu prügi hulk märgatavalt, mis tähendab ka väiksemaid arveid.

Aga biojäätmekonteineri või kompostri puhul tuleb samamoodi teada, mida sinna visata võib ja mida mitte. Näiteks ei peaks kompostima suurtootmisest pärit arbuusi-, banaani- ja tsitruseliste koori, mis on kindlasti paljudele üllatus. Sestap tasub end enne igasugust sorteerimist asjaga kurssi viia, üks võimalus on sorteerimisjuhend külmkapile kinnitada.

Kas biojäätme eraldi kogumise võimalus tekib igaühele? Praegu leidub maapiirkonnas väikeettevõtteid, kes ei saa endale vanapaberikonteineritki tellida, sest puudub äraveo võimekus.

Ometi on meil elu ka väljaspool linnasid ja aleveid. Küladeski on kortermaju, kus tahetakse biojääde eraldi koguda.

Loodetavasti tulevad omavalitsused selle korraldamisega toime ja näitavad eeskuju ka kodanikele. Mida rohkem võimalusi, seda rohkem neid kasutatakse.

Seotud lood
13.05.2020 15.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto