Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
14.05.2020
Eesti VIDEO JA GALERII ⟩ Lootusrikas hetk. Avanemise õnnestumise võti on 2+2-reegel (2) Hädaseadus jõudis presidendi lauale Eesti lühiuudised Elva vallas hukkus tulistamises inimene Uuring: veebis kogetakse üha rohkem seksuaalset väärkohtlemist (2) Lähiajal algab taas tõukerataste rentimine Majandus Riigi tulude prognoosimine logiseb (7) Majanduse lühiuudised Töötukassa pani ette ka juunis palka hüvitada Välismaa EL soovitab avada piirid ühesuguste vahel (3) Venemaa saatis USA-le süttivaid hingamisaparaate (11) Välismaa lühiuudised AJA PEEGEL ⟩ Varssavi pakti eesmärk jäi asjaosalistele ühenduse hääbumiseni selgusetuks (8) Arvamus Henri Zeigo: katkiste hingede aeg Joakim Helenius: lääne uus tõusmine (9) Ilmar Tomusk: eestikeelne nimi on ilus nimi (4) Mihkel Mutt: pandeemia heleroheline unistus (8) Andres Sutt: eelarvedistsipliin – hinne kaks (12) Kultuur Daniele Monticelli: eesti kultuur on olemuslikult tõlkeline Üks pilet unistuste maale, palun! Sport Spordi lühiuudised Ott Tänak ja tema rivaalid võivad Keenias rajale naasta (1) Intervjuu ⟩ Karl Robert Saluri jättis tippspordi lõplikult ning rajab USA-s uut karjääri Koroonaviiruse teine laine on vältimatu, kuid kas suured spordiliigad üldse hoolivad sellest? (1) Tallinn Lähiajal algab taas tõukerataste rentimine Reis Eritrea pealinn Asmara – avanema hakkav Aafrika modernismi pärl Reisi lühiuudised Maa Elu Biojäätmete konteiner või komposter on peagi kõigile kohustuslik (4) Nädala mõte: õpime lugema ja aru saama (1) Koroonaviirus ajas turismitalu perenaise palgatööle Uus mood: laps saab sünnipäevakingiks tibu (6) Järjekord talukana munadele venib mitme nädalani Maja renoveerimine on sama kulukas kui uue ehitamine Kogemus: vana maja taastamisel tuleb arvestada suurte kuludega Ilmajutt: vikerkaar vihjab tulevasele ilmale Hekk võib peale varju ka terviseturgutust anda Õunapuu õitsemisajal pange üles õunamähkuri feromoonpüünised Kriis käivitas Kalamatsil tootearenduse Tartu Ettevõtjad: esimesest šokist saime üle, kuid tulevik on tume Riin Kõiv: Vanemuise tänava jalgrataste «kiirteest» (2) Politsei võttis Neemiskülas mehe tapmise pärast kinni kaksikvennad Tartu lühiuudised Uuring: Tartu koolide õpilased söövad liiga vähe puu- ja köögivilju Lühidalt Pühajärve maalimine kujunes Johannes Uiga elutööks Ilmus uurimus mäletamise poeetikast Meelelahutus Koomiks Sudoku

Õunapuu õitsemisajal pange üles õunamähkuri feromoonpüünised

3 min lugemist
Kui õunapuud alustavad õitsemist, riputage fermoonpüünised aeda üles ja hoidke neid seal juulikuuni. FOTO: Arvo Meeks/Lõuna-Eesti Postimees

Õunamähkuri (Cydia pomonella) röövikut ehk nn õunaussi teavad kõik. Ta jõuab maitsva õunani esimesena ja rikub selle, ussitanud õunad varisevad ja lähevad mädanema. Õunamähkur kahjustab ka teiste roosõieliste vilju. Kui tagasihoidliku pruunikashalli ööliblika tiivad on koos, ei pane teda puutüvel tähelegi. Üks emane liblikas jõuab aga lehtedele ja viljadele muneda 40 kuni 220 muna, üks röövik võib kahjustada kolme-nelja õuna.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Tüütust kahjurist on raske lahti saada. Aegade jooksul on teda suurtes istandustes tõrjutud nt arseenipreparaatidega, hiljem kurikuulsa DDTga, siis püretroididega, kuid õunamähkur vastas neile ikka ruttu välja kujuneva resistentsusega.

Uurisin Eesti Maaülikooli kauaselt teadlaselt Luule Metspalult, kuidas õunamähkurit mahedate võtetega tõrjuda.

Kuidas ja millal Väike-Aasiast pärit õunamähkur võis kunagi Eestisse tulla?

Õunamähkuri meile saabumise aja kohta pole midagi teada. Ilmselt tuli ta siia koos õunapuudega. Ta on olnud läbi aegade meie silmapaistvaim õunakahjur, sest juba enam kui saja aasta vanustes kirjandusallikates on see kahjur alati häbipinki seatud.

Kuidas jõuab õunamähkur külast eemal asuva maakodu aeda?

Õunamähkuri liblikad on valdavalt üsna viletsad lendajad, kes liiguvad enamasti vaid ühe aia piires. Ometi on leitud, et nende hulgas on alati ka selliseid tublisid isendeid, kes on võimelised isegi kuni 10 km raadiuses liikuma. Sageli toimub see tuule toel. Nii et vältida on teda raske. Iseasi, kui uus õunaaed rajada kohta, kus ümberringi laiub hektarite viisi mets. Siis on kohalejõudmine küll küsimärgi all.

Milliseid sorte õunamähkur ­eelistab ja miks teda kohtab harva pirnil?

Teada ei ole ühtegi päris õunamähkurikindlat õuna- ega pirnisorti. Siiski, meil kahjustab õunamähkur rohkem suvisorte. Eriti on löögi all vana tuntud sort ‘Valge klaarõun’, järgnevad sügissordid ja kõige vähem on kahjustatud talisordid. Kuna see kahjur annab meie tingimustes vaid ühe põlvkonna, siis suure tõenäosusega on ta arengutsükkel kõige paremini sünkroonis varaste sortidega, hilistele sortide ajaks on neid vähe. Teiseks on talisortidel tavaliselt kõvem koor ning „ussi hammas ei hakka peale”. Sama lugu on pirnidega, löögi all on pehmemad suvisordid.

Milline võiks olla õunaaia ­aastaringne kaitseplaan õunamähkuri vastu?

Alustame kevadest.

13.05.2020 15.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto