Sisukord
Arvamus
Tänane leht
14.05.2020
Eesti VIDEO JA GALERII ⟩ Lootusrikas hetk. Avanemise õnnestumise võti on 2+2-reegel (2) Hädaseadus jõudis presidendi lauale Eesti lühiuudised Elva vallas hukkus tulistamises inimene Uuring: veebis kogetakse üha rohkem seksuaalset väärkohtlemist (2) Lähiajal algab taas tõukerataste rentimine Majandus Riigi tulude prognoosimine logiseb (7) Majanduse lühiuudised Töötukassa pani ette ka juunis palka hüvitada Välismaa EL soovitab avada piirid ühesuguste vahel (3) Venemaa saatis USA-le süttivaid hingamisaparaate (11) Välismaa lühiuudised AJA PEEGEL ⟩ Varssavi pakti eesmärk jäi asjaosalistele ühenduse hääbumiseni selgusetuks (8) Arvamus Henri Zeigo: katkiste hingede aeg Joakim Helenius: lääne uus tõusmine (9) Ilmar Tomusk: eestikeelne nimi on ilus nimi (4) Mihkel Mutt: pandeemia heleroheline unistus (8) Andres Sutt: eelarvedistsipliin – hinne kaks (12) Kultuur Daniele Monticelli: eesti kultuur on olemuslikult tõlkeline Üks pilet unistuste maale, palun! Sport Spordi lühiuudised Ott Tänak ja tema rivaalid võivad Keenias rajale naasta (1) Intervjuu ⟩ Karl Robert Saluri jättis tippspordi lõplikult ning rajab USA-s uut karjääri Koroonaviiruse teine laine on vältimatu, kuid kas suured spordiliigad üldse hoolivad sellest? (1) Tallinn Lähiajal algab taas tõukerataste rentimine Reis Eritrea pealinn Asmara – avanema hakkav Aafrika modernismi pärl Reisi lühiuudised Maa Elu Biojäätmete konteiner või komposter on peagi kõigile kohustuslik (4) Nädala mõte: õpime lugema ja aru saama (1) Koroonaviirus ajas turismitalu perenaise palgatööle Uus mood: laps saab sünnipäevakingiks tibu (6) Järjekord talukana munadele venib mitme nädalani Maja renoveerimine on sama kulukas kui uue ehitamine Kogemus: vana maja taastamisel tuleb arvestada suurte kuludega Ilmajutt: vikerkaar vihjab tulevasele ilmale Hekk võib peale varju ka terviseturgutust anda Õunapuu õitsemisajal pange üles õunamähkuri feromoonpüünised Kriis käivitas Kalamatsil tootearenduse Tartu Ettevõtjad: esimesest šokist saime üle, kuid tulevik on tume Riin Kõiv: Vanemuise tänava jalgrataste «kiirteest» (2) Politsei võttis Neemiskülas mehe tapmise pärast kinni kaksikvennad Tartu lühiuudised Uuring: Tartu koolide õpilased söövad liiga vähe puu- ja köögivilju Lühidalt Pühajärve maalimine kujunes Johannes Uiga elutööks Ilmus uurimus mäletamise poeetikast Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andres Sutt: eelarvedistsipliin – hinne kaks

3 min lugemist
Andres Sutt. FOTO: Mihkel Maripuu

Et maksumaksjal, valitsusel ja riigikogul oleks  riigi rahaasjadest taas ülevaade, tuleks teha kolm muudatust praegusesse korda, kirjutab riigikogu rahanduskomisjoni ja korruptsioonivastase erikomisjoni liige Andres Sutt (Reformierakond).

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Maksumaksja jaoks selgus eile karm ja valus tõde – valitsus ei tegele eelarvekulude jooksva jälgimisega ning kõrvalekallete puhul ei võeta seetõttu ka midagi ette. Kõlab uskumatult, aga nii see on. Siit koorub ka juurpõhjus, miks majanduse nelja viimase aasta tempokale arenguke vaatamata «suutis» valitsus tekitada miljardilise eelarvemiinuse ning miks selgub veebruaris taas ootamatult, et möödunud aasta prognoositud väiksest plussist saab suur miinus. Ja nii aastast aastasse. Vastutus maksumaksja raha sellise laristamise eest lasub üheselt rahandusministril ja peaministril. Kui erasektoris astuks ettevõtte tegevjuht või finantsjuht nõukogu ette jutuga, et kulud on «kuidagi kontrollimatult suureks läinud», jääks see nende viimaseks nõukogu koosolekuks. 

Kuidas me siia jõudsime? Riigikontrolli äsja avaldatud ülevaade rahandusprognoosi ja -seirega seotud riskidest riigi eelarvepoliitikas on tähelepanuväärt lugemine. Ehkki kurvaks tegev. Värske rahanduskomisjoni liikmena uurisin möödunud aasta kevadel, kui sagedasti vaatame komisjonis otsa eelarve täitmisele, nii tulude kui kulude nurgast. Selgus, et sellist regulaarset aruandlust ei olegi. Kord aastas vaadatakse möödunud aasta eelarve täitmise aruannet ja sedagi umbes pooleaastase nihkega. 

2020. aasta riigieelarve esimesel lugemisel möödunud aasta oktoobris küsisin rahandusminister Martin Helmelt, kui hea ülevaade on rahandusministril eelarve kulude poolest, millise regulaarsusega toimub aruandlus ning kui pingsalt ja täpselt jälgitakse eelarve täitmist valitsuses. Vastuseks kuulsin, et seda, kuidas valitsus kollektiivselt või ministrid individuaalselt sellega tegelevad, rahandusminister ei tea. Ehkki ta ise tegeleb jälgimisega päris usinalt. Riigikontrolli ülevaatest selgub siiski, et mitte piisavalt usinalt.

13.05.2020 15.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto