Sisukord
Arvamus
Tänane leht
14.05.2020
Eesti VIDEO JA GALERII ⟩ Lootusrikas hetk. Avanemise õnnestumise võti on 2+2-reegel (2) Hädaseadus jõudis presidendi lauale Eesti lühiuudised Elva vallas hukkus tulistamises inimene Uuring: veebis kogetakse üha rohkem seksuaalset väärkohtlemist (2) Lähiajal algab taas tõukerataste rentimine Majandus Riigi tulude prognoosimine logiseb (7) Majanduse lühiuudised Töötukassa pani ette ka juunis palka hüvitada Välismaa EL soovitab avada piirid ühesuguste vahel (3) Venemaa saatis USA-le süttivaid hingamisaparaate (11) Välismaa lühiuudised AJA PEEGEL ⟩ Varssavi pakti eesmärk jäi asjaosalistele ühenduse hääbumiseni selgusetuks (8) Arvamus Henri Zeigo: katkiste hingede aeg Joakim Helenius: lääne uus tõusmine (9) Ilmar Tomusk: eestikeelne nimi on ilus nimi (4) Mihkel Mutt: pandeemia heleroheline unistus (8) Andres Sutt: eelarvedistsipliin – hinne kaks (12) Kultuur Daniele Monticelli: eesti kultuur on olemuslikult tõlkeline Üks pilet unistuste maale, palun! Sport Spordi lühiuudised Ott Tänak ja tema rivaalid võivad Keenias rajale naasta (1) Intervjuu ⟩ Karl Robert Saluri jättis tippspordi lõplikult ning rajab USA-s uut karjääri Koroonaviiruse teine laine on vältimatu, kuid kas suured spordiliigad üldse hoolivad sellest? (1) Tallinn Lähiajal algab taas tõukerataste rentimine Reis Eritrea pealinn Asmara – avanema hakkav Aafrika modernismi pärl Reisi lühiuudised Maa Elu Biojäätmete konteiner või komposter on peagi kõigile kohustuslik (4) Nädala mõte: õpime lugema ja aru saama (1) Koroonaviirus ajas turismitalu perenaise palgatööle Uus mood: laps saab sünnipäevakingiks tibu (6) Järjekord talukana munadele venib mitme nädalani Maja renoveerimine on sama kulukas kui uue ehitamine Kogemus: vana maja taastamisel tuleb arvestada suurte kuludega Ilmajutt: vikerkaar vihjab tulevasele ilmale Hekk võib peale varju ka terviseturgutust anda Õunapuu õitsemisajal pange üles õunamähkuri feromoonpüünised Kriis käivitas Kalamatsil tootearenduse Tartu Ettevõtjad: esimesest šokist saime üle, kuid tulevik on tume Riin Kõiv: Vanemuise tänava jalgrataste «kiirteest» (2) Politsei võttis Neemiskülas mehe tapmise pärast kinni kaksikvennad Tartu lühiuudised Uuring: Tartu koolide õpilased söövad liiga vähe puu- ja köögivilju Lühidalt Pühajärve maalimine kujunes Johannes Uiga elutööks Ilmus uurimus mäletamise poeetikast Meelelahutus Koomiks Sudoku

Henri Zeigo: katkiste hingede aeg

2 min lugemist
Henri Zeigo. FOTO: Sille Annuk

Koroonakriisist tingitud isolatsioon ja sellele järgnev majanduse vabalangus võivad aasta lõpuks kaasa tuua vaimsete probleemide kasvu ja turvatunde puudumise.

Inimene on sotsiaalne loom – seda teadsid öelda juba vanakreeka mõtlejad. Inimsuhete hoidmine ja oma loomuomastele võimetele ühiskonnas parimal viisil rakenduse leidmine on niivõrd iseenesest mõistetavad vajadused. Kui alguses tuli ennast koduste seinte vahele sulgeda, siis lõpuks valguse kätte naastes võidakse olla kurva fakti ees, et töökoht ühes ettevõttega on nelja tuule poole lennanud. Tegusamad hakkavad kiiresti uusi võimalusi otsima, kuid see ei pruugi olla lihtsate killast. Tööpakkumised kaovad turult enne, kui jõuad neile pilgu peale heita. Vargsi hiilib ligi ängistus, mis mõjutab turvatunnet.

Kas me oskame öelda, kui palju on meil aasta teiseks pooleks inimesi, kes kannatavad depressiooni ja ärevushäirete käes? Kui palju on meil selleks ajaks lõhkiseid perekondi ja koduvägivalda? Kas suitsiidide arv kasvab järsult? Tegelikult ei saa seda ennustada, sest need näitajad ei allu kuigi hästi matemaatilistele mudelitele. Parimal juhul saame varakult panustada ennetustegevustesse ja programmidesse, et inimesed ei läheks keerulistel aegadel abi otsima soolapuhujatelt.

PÄEVA KOMM

Saame panustada ennetustegevustesse ja programmidesse, et inimesed ei läheks keerulistel aegadel abi otsima soolapuhujatelt.

Samuti on küsitav, kas riiklik meditsiin ja psühhiaatria suudavad jõuda kõikide patsientideni nii kiiresti kui tarvis. Uus olukord nõuab rohkem just selle eriala spetsialiste. Teisalt on see aeg, kus on võimalik mõelda uut tüüpi teraapiateenustele. Nii nagu on massaažisalongides eraldi protseduurid rasedatele või sportlastele, võiksid tervisekeskused luua programme, mis sobivad näiteks töö kaotanud üksikemale, kes on pidanud kolme lapsega kodus olema ja nendega koolitükke tegema.

Majanduse stimuleerimine on oluline samm tervema ühiskonna poole, kuid ma kaldun arvama, et mitte piisav selleks, et pakkuda lahendusi vaimsetele muredele. Ega aita siin see, et meil on palju metsateid, kus jalutamas käia. Hingehäda on nagu kurikuulus viirus: see võib tulla lainetena ja teadvustamata. Ühel hetkel märkab inimene, et on haaratud millestki, mis hakkab tema hinge lammutama.

Seotud lood
13.05.2020 15.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto