Hädaseadus jõudis presidendi lauale

Terviseamet FOTO: Sander Ilvest

Riigikogu võttis eile vastu kiiruga ettevalmistatud kobarseaduse, mis võimaldab valitsusel piirata kodanikuvabadusi ka eriolukorra lõppedes ning annab terviseametile õiguse otsida läbi inimese kodu.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

47 poolt- ja 42 vastuhäälega vastu võetud seadusemuudatused annavad terviseametile nakkushaiguste tõrje eemärgil õiguse kehtestada karantiini, nõuda inimestelt terviseuuringute tegemist, sulgeda asutusi ja ettevõtteid ning keelata avalikke koosolekuid ja üritusi. Seadusemuudatus annab ka valitsusele õiguse piirata kodanikuvabadusi, kui tekib olulise mõjuga hädaolukord. Kui praegu saab valitsus inimeste põhiõigusi oluliselt piirata eriolukorra ajal, siis seadusemuudatusega saab valitsus sellise õiguse kergema kriisi ehk hädaolukorra ajal.

Seaduse peab välja kuulutama president Kersti Kaljulaid (pildil), kes saab hinnata, kas seadus on kooskõlas põhiseadusega või mitte. «President analüüsib vastu võetud seadust, selle võimalikke riiveid või vastuolusid põhiseadusega ning teeb seejärel otsuse. Selleks on riigipeal aega 14 päeva,» ütles presidendi pressiesindaja Taavi Linnamäe.

13.05.2020 15.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto