Sisukord
AK
Tänane leht
16.05.2020
Eesti Eesti lühiuudised Kriisijuhtimises on Eesti Euroopa tippude seas (5) Eestlased panid avatud Läti piiril ostupeo püsti (9) Külm kevad toob aiapidajatele veidraid üllatusi (1) Majandus Soomlased on leidnud üles Tallinki aktsia Börside taastumine pole pensionifondidesse eriti jõudnud Vjatšelav Leedo laevafirma tegevjuht Tõnis Rihvk asus ise reederiks (1) Merenduse lühiuudised Välismaa Trump ähvardas katkestada suhted Hiinaga (8) Välismaa lühiuudised Viirusekevad kasvatas Soomes järsult enesetappude arvu (3) Koju naasmisest unistavad Egiptuse nuubialased elustavad oma keelt Arvamus Aimar Altosaar: rahvastikukasvu võimalustest (14) Liblikas ja mesilane (2) E-riigi maailmaviija Kristina Herodes: Kuidas minust ahistaja sai? (3) Kiusaja või kiusatav? (10) Juhtkiri: rohkem usku vabasse maailma (19) Eksinud mesikäpad Kultuur video ⟩ Kunst sinu ümber. Romantiline realist Jevgeni Zolotko Sport Jõesaar tahab siirduda mõnda Euroopa tippliigasse Spordi lühiuudised Carl-Robert Puhmi kolumn: tugitoolisport noori ei paelu Ott Kiivikas pääses kodusele ravile Merendus Vjatšelav Leedo laevafirma tegevjuht Tõnis Rihvk asus ise reederiks (1) Merenduse lühiuudised AK Martin Ehala: TTÜ arengust Aaviksoo ajal (21) Raivo Sell: Tehnikaülikooli sisekliima on paranemas Jüri Allik: Kuidas hinnata TTÜ teaduspanust Eesti teaduse kontekstis? (2) Jaak Aaviksoo: Tehnikaülikooli kümnend (1) Jüri Reinvere: kui hirm on möödas ja auti löömine ees (1) Kas referendumiga saaks pensionid kahekordistada? (11) Maire Raadik: Demagoogiline õlgmees eestlase maailmapildis Jaan Tamm: viimaste päevade Pirita klooster (3) Jaak Prints: Suurkogus täitus kõige täpsemini üks teatri juhtmõtteid (1) Kas ja mis mõju avaldas «Ühtse Eesti suurkogu»? (6) Jaak Allik: NO99 suurporjekt oli populismivastane kaitsesüst (2) Kas neoliberialism on pelgalt ahnuse ratsionaalne põhjendamise meetod? (3) Vikerkaar loeb. Sang, mäng, äng Populaarteaduslikku faktikirjandust lastele ja noortele Kummaliseks pöördunud igapäevasus video ⟩ Kunst sinu ümber. Romantiline realist Jevgeni Zolotko Juurikas. Kuidas ma juuksuris käisin Aja auk. Kraftwerki nägu Rock’n’roll’i arhitekti lõbus elu Arter Rootsi perearstide liider Marina Tuutma: Rootsis öeldakse kõiki asju ümber nurga (3) Ainsa eestlasena kurikuulsas Wuhani laboris (1) Jumal tänatud, et päris löömaks ei läinud! (12) Kristina Herodes: Kuidas minust ahistaja sai? (3) Väärt nõu enne ratta ostmist: vaadake, millist tasub valida! (3) Rabarberiklassika, aga minivormis: Pinsi talu Toidutoa retsept Kawasaki vilistas traditsioonidele. Sõiduproov kruiseriga Vulcan S Tom Cruise kosmoses. Jah, just selline plaan NASA-l ja Elon Muskil Plagiaadiskandaal Tallinna moenädalal (3) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jüri Reinvere: kui hirm on möödas ja auti löömine ees

5 min lugemist
  • Koroonahirm tõi autoriteetideks teadlased
  • Esmase hirmu kadumine laseb tõejärgsusel taastuda
  • Tõenäoliselt lüüakse sügiseste majanduskärbete ajal kultuuriinimesed auti
Helilooja Jüri Reinvere.   FOTO: Mihkel Maripuu

Üheks hetkeks oli vist tõepoolest kõigil hirm – hirm omaenda ja oma lähedaste tervise pärast. Oli üks lühike periood, kus vaikisid tavalised igapäevased kõiketeadjad ja kõige hullemad esoteerikudki. Isegi Facebookis oli hetkeks suhteliselt rahulik. Keegi ei tormanud kedagi kritiseerima ja keegi ei julgenud kuulutada mingeid põhjapanevaid teadmisi. Lõppesid ülitargad, lõputult vohavad kommentaariketid, kultuurimaailmale tõmmati peale järsk stopp. Nagu oleks kana vastu seina lennanud. Vaikuses vaadati üksteise otsa ning otsiti kusagilt üles siiani tagaplaanile lükatud teadlased: viroloogid, epidemioloogid ja matemaatikud.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Eestis ega üheski Põhjamaas ei läinud olukord kordagi nii hulluks, et hirm oleks kaua kesta saanud – vastupidiselt Ecuadorile või teistele Ladina-Ameerika maadele, kus arstid käskisid inimestel mustalt turult oma lähedaste jaoks hapnikuballoone hankida, kus ärakoristamata surnukehad korterites päevade kaupa lagunesid ja omaksed kirstudega surnuaedasid ummistasid, sest riigi tervise- ning kommunaalsüsteem olid hoobilt kokku kukkunud. Eestis polnud isegi sellist olukorda nagu Saksamaal, kus ajalehtede kultuurilehekülgi hakati ära närima massiliselt kasvanud surmakuulutuste eest, mis reklaamitulude kadumise tõttu olid muutunud õlekõrreks tormisel merel. Kui ka Eestis oleks juhtunud nii, et kirstud on Rahumäe või Raadi kalmistu värava ees virnades, sest hauakaevajaid lihtsalt ei piisa, või nõutud pistis haigla peaarstile on liiga suur ning päevaleht krõbiseb nagu Riigi Teataja täis surmakuulutusi, näeks Eesti hoopis teistsugune välja kui praegu.

Aga läks loomulikult, meie õnneks. Vähemalt selle pandeemia esimese laine ajal. Ja milline õnn, et me enam nõukogudemaal ei asu. Sellest hoolimata nakatas hirm valitsusi ja terveid ametkondi, sest kõik ülalpool kirjeldatu leidis aset ka kusagil Euroopas: kas Soomes, Saksamaal, Poolas, Inglismaal või mujal. Maailmas, kus kõik riigid, nende hulgas üksteisele igavest truudust vandunud ELi liikmed, uste paukudes oma piire kinni lõid, hoolimata üksteisest või isegi naabrite abipalvetest, oli vähe neid, kes pea kaotasid. Nagu Soomes, kus kõige esimese liigutusena, mitu-mitu päeva enne karantiinide väljakuulutamist, ei unustatud ära SMS-kiirlaenusid kontrollivaid seadusi karmistada, samuti ei unustatud sõjalennukeid õhuruumi saata, et mitte jätta muljet, nagu oleks riigikaitse kriisi keskel üldse ära unustatud. Samuti jälgisid Venemaa ja Soome teineteist valvsalt Soome lahe kohal ning Taanile kuuluvalt Bornholmi saarelt lasti õhku tõusta üks igapäevane sõjalennuk, et Kaliningradi radarit valvel hoida.

15.05.2020 18.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto