Sisukord
Kultuur
Tänane leht
26.09.2020
Kõigi kolme advokaadibürooga kontaktid loonud investeerimispankur: ma ei ole Freeh’ ja Eesti riigi vahendaja (12) Eesti Eesti lühiuudised Ametid selgitavad: mis saab perevägivalla ohvrist pärast pöördumist edasi? (4) Toomas Frey (13.12.1937 – 23.09.2020) – ökoloog suure algustähega Autoentusiast võitleb roosteussiga Šimpansid saavad jälle õueaedikus uneleda Ossinovski: keskkonnaministeerium on metsapoliitikas tohutult läbi kukkunud Majandus Esimest investeeringut tehes jälgi kulusid Olulist roheenergiaga tegeleva Ignitise IPOst Välismaa Välismaa lühiuudised Komimaa riigipeaks valiti eesti juurtega viroloog (2) Hiina saadab tiibetlasi sunnitööle Prantsuse neiu sai seeliku kandmise eest sinise silma (12) Tasmaania rannal hukkus 380 vaala USA valimised 2020 ⟩ Vabariiklased loodavad ülemkohtust valimiste päästjat Arvamus Anneli Porri: «Kunst ongi ebastabiilne, paikapanematu, pidevalt uuenev ja eest ära nihkuv» (4) Video ⟩ Kunst sinu ümber. Kunstnik Maria Kapajeva: «Emaks saamine on valik, mitte elementaarsus» (2) Toomas Kiho: mets ja ohutu liiklemine Juhtkiri: Tiibeti õiguste eest (1) Aarne Seppel: Isamaa vajab peeglit Aavo Kärmas: muudame Eesti suureks taastuvelektritootjaks (1) Kultuur Anneli Porri: «Kunst ongi ebastabiilne, paikapanematu, pidevalt uuenev ja eest ära nihkuv» (4) Video ⟩ Kunst sinu ümber. Kunstnik Maria Kapajeva: «Emaks saamine on valik, mitte elementaarsus» (2) Sport Pariisis puudub neli esikümne naist, kuid see ei tee Kontaveidi-Kanepi elu hõlpsamaks Spordi lühiuudised FC Flora jõudis unistuste maa lävele Pealinna võimutsemine suretab Eesti sporti (1) Merendus Viking Line’i riskantsed manöövrid Ahvenamaal Merenduse lühiuudised AK Anneli Porri: «Kunst ongi ebastabiilne, paikapanematu, pidevalt uuenev ja eest ära nihkuv» (4) Ruth Bader Ginsburg ehk kurikuulus RBG Marti Aaviku essee: kana külmutamine ajakirjanduses EKI keelekool: kuidas õigesti adresseerida? Taavet võidab Koljatit kübersõjas Marek Strandberg: ja valgus saigi! Prohveti minoorsed sõnad Kes oli Artur Sirk? Video ⟩ Kunst sinu ümber. Kunstnik Maria Kapajeva: «Emaks saamine on valik, mitte elementaarsus» (2) Vikerkaar loeb. Mida teha pärast orgiat? (1) Romaan noore naise ja vana mehe hingesugulusest Ajastupilt täiustub Nädala plaat. Marilyn Mansoni luupainajate väljanäitus Aja auk. Rikkuse diskreetne võlu ehk Bryan Ferry 75 Nädala plaat. Kas me tahame Marilyn Mansonit? Juurikas. Kiired ja osavad Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jaan Tootsenil valmib suveks kaks filmi korraga

4 min lugemist
Jaan Tootseini minutifilmi «Pesupäev» proovikaadrid. «Inspiratsiooni filmiks võib leida igapäevaelust enda ümber,» ütleb režissöör. FOTO: jaan tootsen

Eesti Filmi Instituut kuulutas 12. aprillil digikultuuri teema-aasta 2020 raames välja üheminutiste lühifilmide loomise kiirkonkursi, mille tähtaeg oli 30. aprill. Iga filmi eelarve on 1000 eurot ning filmid peavad valmis olema hiljemalt 15. juuniks 2020. Laekus 115 ideekavandit ning Jaan Tootsen pääses võitnud 15 hulka lausa kahe kavandiga, neist esimene kannab pealkirja «Pesupäev» ning teine «Nägu ja heinamaa».

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mida tähendab nn minutifilm režissöörile?

Ma arvan, et isolatsiooni ajal on see tore võimalus pintsel värske hoida. Ja selline mõtlemise mõnu, et kas tuleb mõni hea idee, millest saaks voolida visuaalset lugu. Tegutseda professionaalselt, kuid käepäraste vahenditega. Mina ei ole päevagi filmitegemist õppinud, saan nimetada ennast asjaarmastajaks, aga tehnilised standardid on ette antud – kõik muu vaba.

Mõnikord on noorte filmitegijatega juttu olnud, et kõik teeks suuri asju, aga tehnikat on ikka vähe. (Naerab.) Siis meenub mulle alati lugu, mille kunagi rääkis kunstnik Peeter Laurits. Aastaid tagasi jäi ta ilma oma korralikust fotokaamerast – elukutselise asendamatust töövahendist. Kaamerat polnud, aga kunsti oli vaja teha. Siis hakkas ta fotosid tegema pinhole-kaameraga.

Fotokaamera on ju iseenesest väga lihtne: tuleb leida valguskindel karp, näiteks plekist kohvipurk, ja teha nööpnõelaga ühte otsa tilluke auk, see on siis objektiiv, film läheb sisse – ja ongi kaamera valmis. Sellise kodukootud kaameraga tegi ta terve sarja pilte. Pildid jõudsid Ameerikasse tema tuttava galeristi ja fotopoe omaniku kätte ning näituse honorariks sai ta täpselt selle, mis oli kaduma läinud – väga hea peegelkaamera. Ehk siis ilus näide, kuidas mitte millestki teha midagi suurt. Ühesõnaga – tehnika on alati olemas, oleme heade ideede otsinguil. Olgu siis täispikk või lühifilm.

25.09.2020 26.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto