Sisukord
AK
Tänane leht
16.05.2020
Eesti Eesti lühiuudised Kriisijuhtimises on Eesti Euroopa tippude seas (5) Eestlased panid avatud Läti piiril ostupeo püsti (9) Külm kevad toob aiapidajatele veidraid üllatusi (1) Majandus Soomlased on leidnud üles Tallinki aktsia Börside taastumine pole pensionifondidesse eriti jõudnud Vjatšelav Leedo laevafirma tegevjuht Tõnis Rihvk asus ise reederiks (1) Merenduse lühiuudised Välismaa Trump ähvardas katkestada suhted Hiinaga (8) Välismaa lühiuudised Viirusekevad kasvatas Soomes järsult enesetappude arvu (3) Koju naasmisest unistavad Egiptuse nuubialased elustavad oma keelt Arvamus Aimar Altosaar: rahvastikukasvu võimalustest (14) Liblikas ja mesilane (2) E-riigi maailmaviija Kristina Herodes: Kuidas minust ahistaja sai? (3) Kiusaja või kiusatav? (10) Juhtkiri: rohkem usku vabasse maailma (19) Eksinud mesikäpad Kultuur video ⟩ Kunst sinu ümber. Romantiline realist Jevgeni Zolotko Sport Jõesaar tahab siirduda mõnda Euroopa tippliigasse Spordi lühiuudised Carl-Robert Puhmi kolumn: tugitoolisport noori ei paelu Ott Kiivikas pääses kodusele ravile Merendus Vjatšelav Leedo laevafirma tegevjuht Tõnis Rihvk asus ise reederiks (1) Merenduse lühiuudised AK Martin Ehala: TTÜ arengust Aaviksoo ajal (21) Raivo Sell: Tehnikaülikooli sisekliima on paranemas Jüri Allik: Kuidas hinnata TTÜ teaduspanust Eesti teaduse kontekstis? (2) Jaak Aaviksoo: Tehnikaülikooli kümnend (1) Jüri Reinvere: kui hirm on möödas ja auti löömine ees (1) Kas referendumiga saaks pensionid kahekordistada? (11) Maire Raadik: Demagoogiline õlgmees eestlase maailmapildis Jaan Tamm: viimaste päevade Pirita klooster (3) Jaak Prints: Suurkogus täitus kõige täpsemini üks teatri juhtmõtteid (1) Kas ja mis mõju avaldas «Ühtse Eesti suurkogu»? (6) Jaak Allik: NO99 suurporjekt oli populismivastane kaitsesüst (2) Kas neoliberialism on pelgalt ahnuse ratsionaalne põhjendamise meetod? (3) Vikerkaar loeb. Sang, mäng, äng Populaarteaduslikku faktikirjandust lastele ja noortele Kummaliseks pöördunud igapäevasus video ⟩ Kunst sinu ümber. Romantiline realist Jevgeni Zolotko Juurikas. Kuidas ma juuksuris käisin Aja auk. Kraftwerki nägu Rock’n’roll’i arhitekti lõbus elu Arter Rootsi perearstide liider Marina Tuutma: Rootsis öeldakse kõiki asju ümber nurga (3) Ainsa eestlasena kurikuulsas Wuhani laboris (1) Jumal tänatud, et päris löömaks ei läinud! (12) Kristina Herodes: Kuidas minust ahistaja sai? (3) Väärt nõu enne ratta ostmist: vaadake, millist tasub valida! (3) Rabarberiklassika, aga minivormis: Pinsi talu Toidutoa retsept Kawasaki vilistas traditsioonidele. Sõiduproov kruiseriga Vulcan S Tom Cruise kosmoses. Jah, just selline plaan NASA-l ja Elon Muskil Plagiaadiskandaal Tallinna moenädalal (3) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Populaarteaduslikku faktikirjandust lastele ja noortele

2 min lugemist
«Teadmiste entsüklopeedia. Geenius». FOTO: Raamat

Tänavune, eriline kevad on vist kõigilt nõudnud erilise või keskmisest erilisema elu elamist. Andnud juurde või tuletanud meelde teadmisi ning mõnel puhul ka oskusi. Paljudele on see kevad andnud ruumi lugeda ning seejärel olla märksa targem ja uute teadmiste võrra rõõmsam.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kirjastuse Koolibri planeerijad ei võinud ilmselt aimatagi, või kui, siis kõhutunde ajel, millise jackpot’i nad tänavu kevadesse planeeritud trükistega võidavad. Sihtrühmalt lastele ja noortele, kuid sobivaks lugemiseks kõigile mõeldud populaarteaduslikud raamatud «189», «Puud» ja «Teadmiste entsüklopeedia. Geenius» on täpselt sellised lugemised ja vaatamised, mille mõne lehekülje peale ka elukogenud sirvija kindlasti üllatusest kulmu kergitab ja ehk mõnegi fakti kõrva taha paneb.

Kas või hiilgamiseks mõnel tulevikus toimuval seltskondlikul koosviibimisel. Või siis sellepärast, et see fakt tundub lihtsalt nii fantastiline. Näiteks teadmine, kuidas puud internetti kasutavad (nende TCP/IP moodustab seeneniidistik) või millist infot nad isekeskis jagada mõistavad («akaatsia, ae… kaelkirjak tuleb, muuda end nüüd kibedaks ja vastikuks»).

Need põnevad read on kirjas raamatus «Puud», mis lisaks sedalaadi faktidele sisaldab küll vist kõike, mida puudest kirjutada annab. Seemnest kännuni, lehtedest rääkimata. Ja suurim väärtus on teada saada, kui tähtsad sotsiaalsed olendid puud nii üksteise kui ka ümbritseva suhtes on.

15.05.2020 18.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto