Sisukord
Arter
Postimees
16.05.2020
Eesti Eesti lühiuudised Kriisijuhtimises on Eesti Euroopa tippude seas (5) Eestlased panid avatud Läti piiril ostupeo püsti (9) Külm kevad toob aiapidajatele veidraid üllatusi (1) Majandus Soomlased on leidnud üles Tallinki aktsia Börside taastumine pole pensionifondidesse eriti jõudnud Vjatšelav Leedo laevafirma tegevjuht Tõnis Rihvk asus ise reederiks (1) Merenduse lühiuudised Välismaa Trump ähvardas katkestada suhted Hiinaga (8) Välismaa lühiuudised Viirusekevad kasvatas Soomes järsult enesetappude arvu (3) Koju naasmisest unistavad Egiptuse nuubialased elustavad oma keelt Arvamus Aimar Altosaar: rahvastikukasvu võimalustest (14) Liblikas ja mesilane (2) E-riigi maailmaviija Kristina Herodes: Kuidas minust ahistaja sai? (3) Kiusaja või kiusatav? (10) Juhtkiri: rohkem usku vabasse maailma (19) Eksinud mesikäpad Kultuur video ⟩ Kunst sinu ümber. Romantiline realist Jevgeni Zolotko Sport Jõesaar tahab siirduda mõnda Euroopa tippliigasse Spordi lühiuudised Carl-Robert Puhmi kolumn: tugitoolisport noori ei paelu Ott Kiivikas pääses kodusele ravile Merendus Vjatšelav Leedo laevafirma tegevjuht Tõnis Rihvk asus ise reederiks (1) Merenduse lühiuudised AK Martin Ehala: TTÜ arengust Aaviksoo ajal (21) Raivo Sell: Tehnikaülikooli sisekliima on paranemas Jüri Allik: Kuidas hinnata TTÜ teaduspanust Eesti teaduse kontekstis? (2) Jaak Aaviksoo: Tehnikaülikooli kümnend (1) Jüri Reinvere: kui hirm on möödas ja auti löömine ees (1) Kas referendumiga saaks pensionid kahekordistada? (11) Maire Raadik: Demagoogiline õlgmees eestlase maailmapildis Jaan Tamm: viimaste päevade Pirita klooster (3) Jaak Prints: Suurkogus täitus kõige täpsemini üks teatri juhtmõtteid (1) Kas ja mis mõju avaldas «Ühtse Eesti suurkogu»? (6) Jaak Allik: NO99 suurporjekt oli populismivastane kaitsesüst (2) Kas neoliberialism on pelgalt ahnuse ratsionaalne põhjendamise meetod? (3) Vikerkaar loeb. Sang, mäng, äng Populaarteaduslikku faktikirjandust lastele ja noortele Kummaliseks pöördunud igapäevasus video ⟩ Kunst sinu ümber. Romantiline realist Jevgeni Zolotko Juurikas. Kuidas ma juuksuris käisin Aja auk. Kraftwerki nägu Rock’n’roll’i arhitekti lõbus elu Arter Rootsi perearstide liider Marina Tuutma: Rootsis öeldakse kõiki asju ümber nurga (3) Ainsa eestlasena kurikuulsas Wuhani laboris (1) Jumal tänatud, et päris löömaks ei läinud! (12) Kristina Herodes: Kuidas minust ahistaja sai? (3) Väärt nõu enne ratta ostmist: vaadake, millist tasub valida! (3) Rabarberiklassika, aga minivormis: Pinsi talu Toidutoa retsept Kawasaki vilistas traditsioonidele. Sõiduproov kruiseriga Vulcan S Tom Cruise kosmoses. Jah, just selline plaan NASA-l ja Elon Muskil Plagiaadiskandaal Tallinna moenädalal (3) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tom Cruise kosmoses. Jah, just selline plaan NASA-l ja Elon Muskil

4 min lugemist
Tom Cruise filmis «Top Gun: Maverick» (2020). Kuhu edasi – vaid taevas on piiriks. FOTO: Paramount Pictures

Mai lõpus stardib Kennedy keskusest SpaceXi kosmoselaev, et viia rahvusvahelisse jaama ISS kaks astronauti. Kumbki neist pole veel Tom Cruise, aga lend ise on kosmose uurimises väga oluline teetähis.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

27. mail kell 16.32 EDT (meie aja järgi kell 23.32) peaks soodsate ilmaolude korral toimuma Floridas Kennedy kosmosekeskuse stardikompleksis 39A SpaceXi kosmoselaeva Crew Dragon start. See saab olema firma esimene mehitatud lend kosmoselabori ISS juurde, pardal kaks teenekat astronauti. Lennu üldjuhiks on määratud Robert Behnken, kes vastutab lähenemisoperatsiooni, põkkumise ja muude ISSiga seotud tegevuste eest. Kosmoselaeva komandör, kelle ülesandeks on kogu lend stardist ISSini ja tagasi Maale, on Douglas «Chunkey» Hurley. Mõlemad liitusid astronautide programmiga juba aastal 2000 ning nad on kumbki sooritanud ka kaks süstikulendu. Meeskonna varuliige on Kjell Lindgren, kelle nimi tuleb kindlasti tuttav ette neile, kes on lugenud astronaut Scott Kelly raamatut «Endurance» (eesti k «Visa hing»). Kõik kolm istuvad praegu seoses koroonapandeemiaga tugevdatud karantiinis ja pideva meditsiinilise järelevalve all.

Lend koodnimetusega Demo-2 on viimane SpaceXi testlend enne nende laevade ametlikku sertifitseerimist NASA poolt ning pikaajalise tegevusprogrammi allakirjutamist. Kaugeltki ebaoluline pole ka fakt, et tegemist on esimese mehitatud kosmoselennu stardiga pea üheksa aasta järel USA pinnalt pärast kosmosesüstikute programmi lõppu 8. juulil 2011. Vahepealse aja sõltus USA täielikult Venemaast ja selle Sojuzi ja Protoni kanderakettidest oma astronautide ja varustuse transpordil ISSi. Lisaks kasvasid iga stardi eest küsitavad summad pidevalt.

Aastatuhande algupoole, kui juba liikusid kõlakad süstikuprogrammi peatsest lõpetamisest, haistis Elon Musk siin vallas nii põnevust, populaarsust kui ka suurt raha.

15.05.2020 18.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto