Sisukord
Videod
Tänane leht
28.10.2020
Koroonaviirus Eestis: kõnnime praegu mõõgateral (4) Eesti Tallinna sotsid toetavad Roheliste petitsiooni, Saar ei pane allkirja (5) Riik ravib looma- ja marjaäri haavu Eesti passide kujundus muutub Eesti lühiuudised EKRE saadab ERRi nõukogusse Anti Poolametsa E-riik astub järgmise sammu laia maailma (1) 108-aastane Illa Toompuu tahab elada veel 80 aastat Majandus Eestis jõudis kriis töötajateni kiiremini kui mujal Euroopas Majanduse lühiuudised Alibaba tütarettevõte teeb ajaloo suurima IPO Suurtööstused saavad rohetasudele maksulae Tehnika lühiuudised Välismaa Kohalik vaade ⟩ Valitsuse kehtestatud uued piirangud läitsid rahvas vihaleegi Valgevene opositsioon üritab streigiga Lukašenkat murda (1) Postimees USAs ⟩ Kuus päeva valimisteni: California kohal on sinine taevas (1) Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri ⟩ Vaba maailma valimised Tiit Loim: kõurikute kõigutamatu ülemvõim Toomas Vitsut: piiridest väljuv riik Peatoimetaja Mart Raudsaar: ühel päeval saame meiegi Pulitzeri* (1) Tiia Lister: nõiaring õpetaja elukutse ümber Erkki Bahovski: sõna ja tegu TERVISHOID ⟩ Janika Kõrv: Eesti insuldiravi kasvas Euroopa meistriks TERVISHOID ⟩ Ken Kalling: lastehalvatuse epideemiast sündis uus ravisuund TERVISHOID ⟩ Kadri Tammepuu: kutsumata külaline külvab õnnetust Kultuur Kuidas seletada pilte surnud punktile Kultuur lühidalt Salapilk võõrasse külmkappi «Rebecca» on kummituslugu ilma kummituseta Sport Belgia MM-ralli võib kujuneda rehviloteriiks, millega pani Aava 11 aastat tagasi täppi (1) Spordi lühiuudised Kaia Kanepi jätkab pingelist punktijahti Hyundai rallitiim oli sunnitud koroona tõttu tehase sulgema Toijala loodab kokku saada parimat koosseisu, kuid arvestab võimalike tagasilöökidega Teadus Kas pandeemia näitab teed kliimasõbralikule maailmale? Tartu Raha on makstud, aga internetti pole Toomas Kiho: südalinna kultuurikeskus kui Tartu päästeplaan Oliver Mõttus: abielureferendum viib valele teele Maakonna liinivõrku ootab ees raputus Tartu lühiuudised Kasekese restorani lammutus seisab ehitusloa taga Judokad võitlesid välja neli kulda Korvpallurid ihkavad võitu Mõned oskavad anekdoote rääkida ja teised mitte, Peeter Tulviste oskas Peeter Tulviste ja kirjastus Ilmamaa Meelelahutus Koomiks Sudoku

Homses Arteris: Rootsis töötav eesti arst soovitab meil rootslastelt õppida

2 min lugemist

Rootsi, mida paljud poliitikud ja teised arvamusliidrid on sageli seadnud Eestile eeskujuks, on võidelnud koroonapandeemia vastu märksa leebemalt kui teised Euroopa riigid. Ent tagajärg on see, et koroonaviirus on räsinud Rootsit palju karmimalt kui Eestit. 

Nüüdseks teame, et jutud, nagu tahtnuks Rootsi saavutada teistest riikidest leebemate piirangutega rahva karjaimmuunsust, on linnalegend, ja et tegelikult oli eesmärk hoida haiglaid ülekuumenemise eest. Teisisõnu, et haiglad suudaksid ravi vajavaid patsiente vastu võtta ning kaitsta riskirühmi.

Ent äsja tunnistas Rootsi, et ei ole suutnud just eakaid kaitsta, mis tekitab küsimuse, kas seal on pandeemia ohjeldamisel midagi väga viltu läinud.

Nädalavahetuse Arter rääkis Rootsi Perearstide Seltsi esimehe Marina Tuutmaga, kes lahkus Eestist 16 aastat tagasi ning töötab nüüd perearstina Karlstadis. Tema selgitab lähemalt, miks viirus ikkagi Rootsis laastama ja eriti hooldekodusid ründama pääses.

Ajal, kui Rootsi otsuseid koroonapandeemias üle maailma kritiseeritakse, ütleb dr. Tuutma, et meil on paljutki rootslastelt õppida. «Eestis ollakse väljaütlemistes väga karm, ei osata seda diplomaatiliselt teha. Usun, et siin on midagi, mida tasub rootslastelt õppida,» ütleb ta ja lisab, et rootslastelt tasub õppida ka seda, kuidas jõuda konsensusele ja kokkuleppele mitte üksteisest üle sõites, vaid üksteisega arvestades ning kuidas üksteist rohkem kiita ja tunnustada.

***

Veel uurib homne Arter seda, mis imekoht on paljuräägitud Wuhani viroloogiainstituudi kõrgeima ohtlikkusetasemega laboratoorium, kus ilmselt ainsa eestlasena on käinud viroloogiaprofessor Andres Merits.

Täpselt 30 aastat tagasi edastas toonane valitsusjuht Edgar Savisaar raadio kaudu rahvale legendaarseks saanud sõnad: «Toompead rünnatakse! Kordan: Toompead rünnatakse!». Mis toimus enne ja mis juhtus pärast seda üleskutset?

Moepublik kahtlustab, kas Tallinn Fashion Weekil skandaalitar Anu Saagimi seljas laineid löönud rahakleit on maha viksitud. Kas on tõsi, et moedebüüdiga tähelepanu püüdnud Tim Bluz lõikas loorbereid võõraste ideedega? Autor ei eita, et on tuttav nii Ulyana Sergeenko kui Jeremy Scotty kollektsioonidega, mille hulgast analoogid avastati.

Arter annab põgusa spikri ka neile, kes soovivad alanud hooajal soetada jalgratast, ent ei oska kirjust valikust leida seda kõige sobivamat sõiduvahendit.  

Väikestes kohtades üle Eesti leidub kodukööke, kust kohalikud peolauale torti või muud söögipoolist tellivad. Pinsi talu Toidutuba Valgma külas Järvamaal on üks neist, mis asendab ümberkaudsele rahvale kohvikut, catering`i-firmat või koroonaajal bolte-wolte. Ka esimesed rabarberikoogid on selle perenaisel Kadi Truusil tellijatele juba küpsetatud. 

Kõigest sellest ja veel paljust muust saate lugeda juba homme ilmuvast Arterist

Seotud lood
27.10.2020 28.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto