Sisukord
Arvamus
Tänane leht
18.05.2020
Eesti Eesti lühiuudised Poliitikute ootamatu sõnaahtrus. Palgalisa annetamise lubadust katab saladuseloor (26) Majandus Majanduse lühiuudised Saare joogitootja plaanib alkoholivaba džinniga maailma vallutada HINNAREKORDID ⟩ Eesti kunstnike tööd müüdi erakordsete hindadega Välismaa KOHALIK VAADE ⟩ Kreeka hoiab end Türgi sisekriisist eemale (1) Välismaa lühiuudised Koroonakriis vähendab Macroni populaarsust (1) PÕHJALA VAADE ⟩ Rootsi valu on meie valu (17) Arvamus Juhtkiri: iseäralised rektorivalimised (5) Kadri Tammepuu: jah, härra peaminister! (5) Kaimar Karu: koroonaäpi kõlkad (5) Vastulause: TalTech on kaasaegselt juhitud ülikool (5) Kaspar Küünarpuu: hea arvamusuuring on kui lakmuspaber (1) Andi Hektor: koroonaviirus libateaduse leemes (4) Urmas Nemvalts: päeva karikatuur Kultuur René Vilbre: meie televisioon on maailmatasemel (3) Arvustus ⟩ Kuhu jäid kõik leekides klaverid? (5) «Eesti matus» ning «Kaka ja kevad» saavad filmiks Sport Elektrirattad löövad võistlused sassi: probleem tekib, kui need muutuvad mehaaniliseks dopinguks (3) Spordi lühiuudised Revolutsioon Euroopa tippkorvpallis on vaid aja küsimus FOTOD JA VIDEO ⟩ Bundesliga riietus koroonakuube: jalgpallimaailmas tuleb harjuda uue reaalsusega Tartu Kaugõppest viilinud õpilastel tuleb täna jälle koolipinki istuda Metsloomad eksivadki praegu rohkem inimeste sekka Tartu lühiuudised Pikk trennipaus saab lõpuks läbi, piirangud jäävad Abilinnapea: peaksime sadamaraudtee koridori kasutust uuesti mõtestama (1) Fotod ⟩ Suure kooli suur remont võtab ilmet Matemaatikas loobub eksamist enam abituriente kui emakeeles Ilu paratamatust kohalolust Janno Zõbin: Sõnum sõbrale: mina, kallutatud ajakirjanik (17) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vastulause: TalTech on kaasaegselt juhitud ülikool

2 min lugemist
TalTech FOTO: TalTech

Endised Tallinna Tehnikaülikooli nõukogu (kuratooriumi) liikmed Anneli Heinsoo, Ülo Jaaksoo, Väino Kaldoja, Ardo Kamratov, Rainer Kattel, Robert Kitt, Andres Öpik esitavad vastulause Postimehe laupäevalisas «Arvamus ja kultuur» ilmunud arvamusloole.

Postimehe veebis 15.05 ja paberlehes 16.05 avaldatud Martin Ehala arvamusartikkel «TTÜ arengust Aaviksoo ajal» esitab vahetult enne rektorivalimisi eksitavaid väiteid ja hinnanguid ülikooli toimimise ja arengu kohta ning kajastab kahetsusväärselt vaid kahe kandidaadi seisukohti.

Artiklis jäetakse mulje, nagu oleks ülikooli juhtimismudel akadeemilisele asutusele kohatu, autoritaarne ja akadeemilises maailmas ainulaadne. Selline hinnang on eksitav ja pahatahtlik.

Tallinna Tehnikaülikooli juhtimismudel põhineb kõige kaasaegsemal ülikoolide juhtimis- ja valitsemisloogikal, mis sidustab ülikooli paremini Eesti ühiskondlike väljakutsetega ning tagab kohandumise kiiresti muutuvate välisoludega. Strateegilisel nõukogul, mille koosseisus on enamus akadeemiliste ringkondade esindajad, ja tema valitud rektoril-tippjuhil põhinev valitsemismudel on kujunenud de facto standardiks kogu maailmas – näiteks MIT, Stanford, Harvard, Oxford, Caltech. TalTechi põhikirja väljatöötamisel on eeskuju võetud ka võrdlusülikoolidelt – Aalto ülikoolilt Soomes, Chalmersi ülikoolilt Rootsis ja Taani tehnikaülikoolilt, kus kõigis on viimastel aastatel valitsemismudeleid kaasajastud ning kasutusel sarnased juhtimispõhimõtted.

Muide, TalTechi praeguse juhtimismudeli kohta avaldati arvamust ka 2019. a Euroopa Komisjoni Teaduse ja Innovatsiooni Peadirektoraadi avaldatud eksperthinnangus. Eesti teadus- ja innovatsioonisüsteemi kohta koostatud raportis öeldakse, et vaatamata Eesti ülikoolide juhtimises läbi viidud reformidele 2014. a pole nendes mindud piisavalt kaugele, välja arvatud Tallinna Tehnikaülikoolis, ning teistes ülikoolides kehtivaid juhtimis- ja valitsemispõhimõtteid soovitati ka muuta.

Alates 2019. a sügisest kehtibki analoogne juhtimismudel kõikides Eesti avalik-õiguslikes ülikoolides, Tehnikaülikooli erinevus seisneb ainult rektori valimisel. Rektori roll on eeskätt ülikooli igapäevase tegevuse juhtimine ja läbi erinevate arutelude sündinud ning nõukoguga kinnitatud strateegia elluviimine.

Martin Ehala vastustab oma artiklis otseselt ülikooli seadusest tulenevat ja ülikooli akadeemilise senati ja nõukogu poolt ühehäälselt vastu võetud põhikirja, mis sätestab ka tänase juhtimismudeli. Nii nagu praegu, olid ka aastatel 2015–2019 enamus nõukogu liikmetest nimetatud akadeemilise senati ja Teaduste Akadeemia poolt, üle kolmandiku nende hulgast olid seejuures akadeemiku tiitliga.

Peame kahetsusväärseks niisuguse kallutatud arvamusavalduse avaldamist, eriti arvestades, et sellele ei küsitud ülikoolipoolset kommentaari.

Seotud lood
16.05.2020 19.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto