Sisukord
Kultuur
Tänane leht
20.05.2020
Eesti Rail Balticu lõik takerdus apsakasse (6) Koalitsioon valis parandamise asemel lammutamise (13) Eesti lühiuudised Nullpunkt ⟩ Karbisöök käib karmi elu juurde (4) Valga vallavolinik viis kalmistule Georgi lindiga pärjad Taimekasvatajad on kimpus varastega (4) Majandus Tippjuht: kriis võib loodusele hoopis karuteene teha (6) Majanduse lühiuudised GRAAFIK: Ida-Euroopa majandus langeb Eestlaste seast on hooajatöölisi keeruline leida (21) Välismaa Hololei peab Eesti vastseid lennukeelde pentsikuks (6) Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: Jänesed valivad jahimeest (8) Mart Raudsaar: Lõikamise aeg pole veel käes (26) Ivo Pilving: Rail Balticu Luitemaa vahejaam Ester Eomois: kiiremini arsti juurde (1) Avo-Rein Tereping: pandeemia ja käitumuslik immuunsüsteem (3) Sami Seppänen: teeme kodukontori maksukorda! (2) Kultuur Maailma graatsilised jõujooned (1) Kultuurilühiuudised Isolatsiooniaja teater: kodus ja kohal Sport Spordi lühiuudised Autospordiliit kavandab rallit, mis meelitaks kohale ka WRC-tiimid (7) Ilves püüab maailma tippude keskel sinilindu Reportaaž ⟩ Koroonajärgne jalgpall: otsiv ja konarlik Tartu Hüljatud rebase­kutsikas leidis kodu Linnavalitsus pidas üle mitme nädala istungi raekojas Stepan Karja: mundrimeeste maja seisku linnasüdames Sirje Toomla: kas kriisil on uks? Jõgeva valla võimukoridorides läks vennatapusõjaks Juhan Peegli sünniaastapäeval tuli jutuks ajakirjanike aukoodeks Tartu lühiuudised Tabivere koroonakogemus: häda liidab ja maailm püsib naiste õlgadel (1) Maadlustrenni võivad sügisel pääseda ainult parimad Spordi lühiuudised Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhan Peegli sünniaastapäeval tuli jutuks ajakirjanike aukoodeks

1 min lugemist

Eile möödus 101 aastat ajakirjandus- ja keeleteadlase ning kirjaniku Juhan Peegli sünnist. Tema kalmule Raadi surnuaias lilli viia ja küünlaid süüdata oli aga Eesti akadeemilise ajakirjanduse seltsi esinaisel Maarja Lõhmusel veel kaks põhjust: just sel päeval sai 30-aastaseks nimetatud selts ning 40-aastaseks Academia Journalistica aukoodeks.

19. mail 1980 andsid esimesed ajakirjandustudengid Tartu ülikooli aulas ülevas meeleolus allkirja ühele lihtsas sõnastuses 13-lauselisele dokumendile, mida nimetatakse ajakirjanike, aga samuti Academia Journalistica aukoodeksiks.

Lõhmuse sõnul on see üle aegade kehtivate ajakirjandusprintsiipide kogu, mille tähendust võrdles ta arstide Hippokratese vandega. Esimest korda 40 aastat tagasi antud allkiri märkis kutselise ajakirjaniku teekonna algust ning nägi ette tema kohustused ühiskonna ja inimeste ees. Allkirjade andmine peatus mituteist aastat tagasi koos õppestruktuuri muutumisega, kuid Maarja Lõhmusele on mitmed tudengid avaldanud soovi seda traditsiooni jätkata.

Maarja Lõhmus asetas 19. mai varahommikul Juhan Peegli hauale küünlad ja sättis vaasi lilled. FOTO: Sille Annuk

1990 asutasid ajakirjanikud akadeemilise ajakirjandusseltsi, mis tegutses esialgu kuus aastat Juhan Peegli juhtimisel. Veebruaris 2010 taastatud selts kutsub kokku kõnekoosolekuid ja annab välja aastaraamatut.

Loo kõrval oleva video filmis Maarja Lõhmus Tartu ülikooli peahoones ja auditooriumis 238, paludes, et professor Juhan Peeglit meenutaksid Tartu Postimehe ajakirjanikud Vilja Kohler, Raimu Hanson ja Aime Jõgi.

Praegused ajakirjandustudengid tähistasid eilset päeva omamoodi: magistrant Mathi Kivi peatoimetamisel ilmus veebiajakirja Peegel kuues number. Muu hulgas on lugeda Sander Mändoja artikkel «Juhan Peegli kaks elu»

Kõigile nähtav on aga ka virtuaalnäitus «Peegli sajand», mille koostasid Roosmarii Kurvits ja Anu Pallas läinud aastal ning mis kõigepealt oli näha Lossi 36 õppehoone teise korruse koridorides.

Seotud lood
19.05.2020 21.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto