Sisukord
Arvamus
Tänane leht
20.05.2020
Eesti Rail Balticu lõik takerdus apsakasse (6) Koalitsioon valis parandamise asemel lammutamise (13) Eesti lühiuudised Nullpunkt ⟩ Karbisöök käib karmi elu juurde (4) Valga vallavolinik viis kalmistule Georgi lindiga pärjad Taimekasvatajad on kimpus varastega (4) Majandus Tippjuht: kriis võib loodusele hoopis karuteene teha (6) Majanduse lühiuudised GRAAFIK: Ida-Euroopa majandus langeb Eestlaste seast on hooajatöölisi keeruline leida (21) Välismaa Hololei peab Eesti vastseid lennukeelde pentsikuks (6) Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: Jänesed valivad jahimeest (8) Mart Raudsaar: Lõikamise aeg pole veel käes (26) Ivo Pilving: Rail Balticu Luitemaa vahejaam Ester Eomois: kiiremini arsti juurde (1) Avo-Rein Tereping: pandeemia ja käitumuslik immuunsüsteem (3) Sami Seppänen: teeme kodukontori maksukorda! (2) Kultuur Maailma graatsilised jõujooned (1) Kultuurilühiuudised Isolatsiooniaja teater: kodus ja kohal Sport Spordi lühiuudised Autospordiliit kavandab rallit, mis meelitaks kohale ka WRC-tiimid (7) Ilves püüab maailma tippude keskel sinilindu Reportaaž ⟩ Koroonajärgne jalgpall: otsiv ja konarlik Tartu Hüljatud rebase­kutsikas leidis kodu Linnavalitsus pidas üle mitme nädala istungi raekojas Stepan Karja: mundrimeeste maja seisku linnasüdames Sirje Toomla: kas kriisil on uks? Jõgeva valla võimukoridorides läks vennatapusõjaks Juhan Peegli sünniaastapäeval tuli jutuks ajakirjanike aukoodeks Tartu lühiuudised Tabivere koroonakogemus: häda liidab ja maailm püsib naiste õlgadel (1) Maadlustrenni võivad sügisel pääseda ainult parimad Spordi lühiuudised Meelelahutus Koomiks Sudoku

Avo-Rein Tereping: pandeemia ja käitumuslik immuunsüsteem

3 min lugemist
Avo-Rein Tereping. FOTO: Erakogu

Inimeste käitumist nakkushaigusesse jäämise vältimiseks dikteerib kaasasündinud psühholoogiline kaitsemehhanism, kirjutab Tallinna Ülikooli psühholoogiaõppejõud Avo-Rein Tereping.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Ei ole kahtlust: epideemiad, tajutav oht nakatuda ja sunnitud karantiin mõjutavad vaimset tervist. Kuid muutub ka inimeste käitumine. See oli teada ammustel katkuaegadelgi, kui inimesed püüdsid hoiduda haigestunutest kaugemale ja pidalitõbistel oli kohustus kanda kaaskodanike hoiatamiseks kellukest. Haigusekandjatest püüti hoida eemale, neid stig­matiseeriti, ja isegi kui see oli põhjendatud ettevaatusabinõu, oli siiski tegemist haiguse ohvrite eemale tõukamisega ühiskonnast ehk tänapäeva terminites sallimatusega, võib-olla isegi inimõiguste rikkumisega. Võiks arvata, et kuna inimesed on targemaks saanud ja humaansus võidutseb, siis peaks selline suhtumine olema muutunud või vähemasti taunitav.

Tõsi, haiged saavad arstiabi ja enamasti ei näidata nende peale avalikult näpuga. Ometi kinnitavad mitmed viimase aja sotsiaal­psühholoogilised uuringud, et inimese käitumist nakkushaiguste leviku ajal mõjutab nn käitumuslik immuunsüsteem (KI), mille olemasolu psühholoog ja üks sotsiaalpsühholoogia rajajaid W. McDougall kahtlustas juba 1908. aastal. Viimaste aastate uuringud kinnitavad, et see süsteem on tõepoolest olemas ja selle tegevus erineb mistahes muule ohule (näiteks metsloomade või röövlite kallaletungile) reageerimisest.

19.05.2020 21.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto