Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
21.05.2020
Eesti Ratas veeretab vastutust kõrvale (33) Advokaat Urmas Arumäe sai kriminaalsüüdistuse Eesti lühiuudised Bussiliiklus taastub üle kivide ja kändude (2) Koroonakriis tõmbab Õismäe rannaspordihalli ehitusele kriipsu peale (1) Soov liikuda, ilma et peaks abi küsima Majandus Kõiki kodumaist liha lubavaid silte ei maksa usaldada (3) Majanduse lühiuudised Kiiresti kasvanud töötuse tipp on veel kaugel (1) Välismaa Peking takistab vankumatult välismaailma ligipääsu pantšen-laamale (1) Välismaa lühiuudised Saks soovitab tänavu puhkuse­reisi ära jätta (9) Arvamus Juhtkiri: hoidkem Eestit suuremana Jaano Martin Ots: kust leida turiste? (1) Tõnis Lukas: eesti humanitaaria vajab lisarahastamist Margus Eimre: alternatiivraha abi (28) Lauri Vahtre: Bilbo Bagginsi sõrmus (44) Heiki Lill: erakondade järelvalve jääb hammasteta (6) Karmo Tüür: Eesti valib Hiina (3) Kultuur Katja Novitskova: koroonakriis pole inspireeriv (2) Sport Tiimipealik Postimehele: WRC-sarjas jagub kärpekohti küllaga Spordi lühiuudised MK-sarja valitsejanna kurjustab suusaisadega: see on sulaselge diskrimineerimine Maa Elu Metsa saab raiuda mitut moodi (3) Tanel Tuuleveski: nõukogude aeg rikkus meie erametsa kogemuse Kaitsealadele tekitavad lagedaid laike JOKK-skeeme otsivad metsaomanikud Arvamus ⟩ Ei au ega häbi (3) Robotniiduk annab aiaomanikule puhkust Õied meelitavad tolmeldajad aeda Kas maasikaid kasvatada multšiga või ilma? Ilmajutt: optilised nähtused taevaekraanil Kultuurmustikaid on lihtne koduaias kasvatada Mustikaõied taluvad hästi öökülma Angerjakasvatajad püüavad kohalikku klienti Tartu Tabivere õpilased hakkavad tarkust taga nõudma voorte vahel Jätame erakonnad järelevalveta? Irja Alakivi kiri: Ka Soome jagab koduõppel õpilastele toidupakke Jüri Kõre: räägime lemmikutest! Tartu tulud vähenesid järsult, mõju on pikaajaline Põltsamaa saab vallavanema täna, Mustvee järgmisel nädalal Tartu lühiuudised Laenutõukerattad jõudsid ülikoolilinna 100 aastat raeplatsil tegutsenud ilusalongi aeg sai ümber Küsitlus: milline oli eriolukorra kõige olulisem õppetund? Mõtisklusi monumentidest ja tähistustest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kus makstakse põllumajandustöötajatele paremat palka?

3 min lugemist
Põllumajandustöötajate palgad erinevad maakonniti kohati mitmesaja euro võrra.  FOTO: Sander Ilvest

Kui põllumajanduse lihttöölisele makstakse Pärnumaal üle 1000eurost palka, siis Võrumaal peaaegu poole vähem. Eri ametite esindajate palgatasemed avalikuks muutnud Statistikaameti värske palgaandmete rakendus näitab, et põllumajandustöötajate palgad ongi Eesti eri paigus väga erinevad.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Näiteks lüpsjad saavad Tartu- ja Põlvamaal keskmiselt üle 1100 euro, aga Võru- ja Ida-Virumaal vaevu üle 700 euro. Teine praegu võõrtööliste nappuses väga otsitud ametimeheks muutunud farmi lihttööline teenib Pärnu- ja Järvamaal üle 1000 euro, enamikus muudes maakondades aga alla 700 euro.

Teistega võrreldes paistab põllumajanduses keskmisest kõrgemate palkadega silma Järvamaa, seda nii oskustöölistel kui ka lihttöölistel. Järvamaa Põllumeeste Liidu juhi Mae Alviste sõnutsi toovad kõrgema palgataseme kaasa suured ettevõtted ja neid on maakonnas mitu.

„Väikeses ettevõtetes on peremees ise kõige suurem spetsialist ja teeb palju oskustöid ära. Mida suurem ettevõte, seda rohkem on palgatud spetsialiste ja suurem nende töötasu,” leidis Alviste. Lisaks on suurtes ettevõtetes tootmine intensiivsem ja kasutusel keerulisem tehnika. „Kui on tubli mees, makstakse head palka.”

Järvamaa ja Lääne-Virumaa on Eesti peamised põllumajanduspiirkonnad, ometi on keskmine palk Lääne-Virumaal väiksem. Ka siin on ilmselt põhjuseks, et ida pool on rohkem väikeseid põllumajandusettevõtteid, kus rohkem kasutatakse oma pere tasustamata tööjõudu, Kesk-Eestis annavad tooni suured.

Võrus väiksem kui Valgas

Võrumaa palgad on Eesti väiksemad, eriti torkab silma erinevus naabermaakonna Valgaga, kus sama töö tegijad saavad kohati paarsada eurot rohkem palka.

20.05.2020 22.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto