Sisukord
Maa Elu
Postimees
21.05.2020
Eesti Ratas veeretab vastutust kõrvale (33) Advokaat Urmas Arumäe sai kriminaalsüüdistuse Eesti lühiuudised Bussiliiklus taastub üle kivide ja kändude (2) Koroonakriis tõmbab Õismäe rannaspordihalli ehitusele kriipsu peale (1) Soov liikuda, ilma et peaks abi küsima Majandus Kõiki kodumaist liha lubavaid silte ei maksa usaldada (3) Majanduse lühiuudised Kiiresti kasvanud töötuse tipp on veel kaugel (1) Välismaa Peking takistab vankumatult välismaailma ligipääsu pantšen-laamale (1) Välismaa lühiuudised Saks soovitab tänavu puhkuse­reisi ära jätta (9) Arvamus Juhtkiri: hoidkem Eestit suuremana Jaano Martin Ots: kust leida turiste? (1) Tõnis Lukas: eesti humanitaaria vajab lisarahastamist Margus Eimre: alternatiivraha abi (28) Lauri Vahtre: Bilbo Bagginsi sõrmus (44) Heiki Lill: erakondade järelvalve jääb hammasteta (6) Karmo Tüür: Eesti valib Hiina (3) Kultuur Katja Novitskova: koroonakriis pole inspireeriv (2) Sport Tiimipealik Postimehele: WRC-sarjas jagub kärpekohti küllaga Spordi lühiuudised MK-sarja valitsejanna kurjustab suusaisadega: see on sulaselge diskrimineerimine Maa Elu Metsa saab raiuda mitut moodi (3) Tanel Tuuleveski: nõukogude aeg rikkus meie erametsa kogemuse Kaitsealadele tekitavad lagedaid laike JOKK-skeeme otsivad metsaomanikud Arvamus ⟩ Ei au ega häbi (3) Robotniiduk annab aiaomanikule puhkust Õied meelitavad tolmeldajad aeda Kas maasikaid kasvatada multšiga või ilma? Ilmajutt: optilised nähtused taevaekraanil Kultuurmustikaid on lihtne koduaias kasvatada Mustikaõied taluvad hästi öökülma Angerjakasvatajad püüavad kohalikku klienti Tartu Tabivere õpilased hakkavad tarkust taga nõudma voorte vahel Jätame erakonnad järelevalveta? Irja Alakivi kiri: Ka Soome jagab koduõppel õpilastele toidupakke Jüri Kõre: räägime lemmikutest! Tartu tulud vähenesid järsult, mõju on pikaajaline Põltsamaa saab vallavanema täna, Mustvee järgmisel nädalal Tartu lühiuudised Laenutõukerattad jõudsid ülikoolilinna 100 aastat raeplatsil tegutsenud ilusalongi aeg sai ümber Küsitlus: milline oli eriolukorra kõige olulisem õppetund? Mõtisklusi monumentidest ja tähistustest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nädala mõte: kas ääremaal peab elu säilima?

1 min lugemist
Aga mis saab piirkondadest, kus kehvemad palgad? Alati on kirglikke loodusinimesi, kelle jaoks peamine on enda ümber rahu ja rohelust näha, aga paljudele on siiski väga oluline seegi, et peret saaks hellitada raha eest ostetavate väärtustega. FOTO: Arvo Meeks

Statistikaameti palgarakendus, mis muutis eri ametite mediaanpalgad avalikuks, on väga põnev lugemine. Tasub kindlasti uurida, kui palju teie ametikaaslased mujal teenivad.

Ühest küljest võimaldab rakendus ettevõtjal hinnata enda makstavat palga­taset samas valdkonnas tegutsejatega, teisalt saavad töötajad võrrelda oma palka. Praegu, kus tööotsijate arv suurte sammudega kasvamas, on hea hinnata, kas tasub jätkata senisel rajal või hoopis uus amet otsida. Või koguni elukohta vahetada?

Rakendust avamatagi võib arvata, et mida enam ääremaa poole, seda väiksemad palgad. Nii on. Aga põllumajanduses torkab silma seegi, mida meie suurte põllumajandusettevõtete juhid aastaid korrutanud – vaid võimalikult suurelt ja mehhaniseeritult tootes on võimalik ellu jääda. Ka palgatabelid näitavad, et piirkondades, kus on valdavalt suured põllud ja neil müttavad tehnika viimase sõna järgi ehitatud masinad, millega üks hea spetsialist suudab ära teha töö, milleks varem kulus mitme mehe jõud, seal on palgad suuremad. Sellised, mis suudavad ka noored maal hoida.

Aga mis saab piirkondadest, kus kehvemad palgad? Millega inimesi sinna ja seal kohal püsima meelitada? Alati on kirglikke loodusinimesi, kelle jaoks peamine on enda ümber rahu ja rohelust näha, aga paljudele on siiski väga oluline seegi, et peret saaks hellitada raha eest ostetavate väärtustega.

Säravat ettevõtjavaimu, mis maal edukalt läbi lüüa aitab, paraku kõigile ei jagu. Enamik meist on ja jääb palgatöötajaks ning liigutakse sinna, kus suurem tasu. Nii ootavadki ääremaale jäänud ettevõtjad, et riik hakkaks tegutsema selle nimel, et nemadki suudaksid püsida konkurentsis ja töötajatele väärilist palka maksta. Kas elu säilimine ääremaal väärib erandite ja soodustuste tegemist?

Seotud lood
20.05.2020 22.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto