Sisukord
Maa Elu
Postimees
21.05.2020
Eesti Ratas veeretab vastutust kõrvale (33) Advokaat Urmas Arumäe sai kriminaalsüüdistuse Eesti lühiuudised Bussiliiklus taastub üle kivide ja kändude (2) Koroonakriis tõmbab Õismäe rannaspordihalli ehitusele kriipsu peale (1) Soov liikuda, ilma et peaks abi küsima Majandus Kõiki kodumaist liha lubavaid silte ei maksa usaldada (3) Majanduse lühiuudised Kiiresti kasvanud töötuse tipp on veel kaugel (1) Välismaa Peking takistab vankumatult välismaailma ligipääsu pantšen-laamale (1) Välismaa lühiuudised Saks soovitab tänavu puhkuse­reisi ära jätta (9) Arvamus Juhtkiri: hoidkem Eestit suuremana Jaano Martin Ots: kust leida turiste? (1) Tõnis Lukas: eesti humanitaaria vajab lisarahastamist Margus Eimre: alternatiivraha abi (28) Lauri Vahtre: Bilbo Bagginsi sõrmus (44) Heiki Lill: erakondade järelvalve jääb hammasteta (6) Karmo Tüür: Eesti valib Hiina (3) Kultuur Katja Novitskova: koroonakriis pole inspireeriv (2) Sport Tiimipealik Postimehele: WRC-sarjas jagub kärpekohti küllaga Spordi lühiuudised MK-sarja valitsejanna kurjustab suusaisadega: see on sulaselge diskrimineerimine Maa Elu Metsa saab raiuda mitut moodi (3) Tanel Tuuleveski: nõukogude aeg rikkus meie erametsa kogemuse Kaitsealadele tekitavad lagedaid laike JOKK-skeeme otsivad metsaomanikud Arvamus ⟩ Ei au ega häbi (3) Robotniiduk annab aiaomanikule puhkust Õied meelitavad tolmeldajad aeda Kas maasikaid kasvatada multšiga või ilma? Ilmajutt: optilised nähtused taevaekraanil Kultuurmustikaid on lihtne koduaias kasvatada Mustikaõied taluvad hästi öökülma Angerjakasvatajad püüavad kohalikku klienti Tartu Tabivere õpilased hakkavad tarkust taga nõudma voorte vahel Jätame erakonnad järelevalveta? Irja Alakivi kiri: Ka Soome jagab koduõppel õpilastele toidupakke Jüri Kõre: räägime lemmikutest! Tartu tulud vähenesid järsult, mõju on pikaajaline Põltsamaa saab vallavanema täna, Mustvee järgmisel nädalal Tartu lühiuudised Laenutõukerattad jõudsid ülikoolilinna 100 aastat raeplatsil tegutsenud ilusalongi aeg sai ümber Küsitlus: milline oli eriolukorra kõige olulisem õppetund? Mõtisklusi monumentidest ja tähistustest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Küsime spetsialistilt ⟩ Kas kasse ja koeri tuleb marutaudi vastu vaktsineerida?

1 min lugemist
Lemmikloomi on jätkuvalt vaja marutaudi vastu vaktsineerida, sest meie idapoolses naaberriigis on marutaud laialt levinud.  FOTO: Urmas Luik/Parnu Postimees

Eesti on juba seitse aastat ametlikult marutaudivaba riik. Kas on mõtet lasta kasse ja koeri marutaudi vastu vaktsineerida?

Enel Niin

Veterinaar- ja Toiduameti peaspetsialist

Lemmikloomi on jätkuvalt vaja marutaudi vastu vaktsineerida, sest meie idapoolses naaberriigis on marutaud laialt levinud. Haigus võib Eestisse jõuda metsloomade rändega või vaktsineerimata ja nakatunud lemmikloomaga, kes on riiki toodud nõudeid eirates. Näiteks aasta alguses jõudis marutaud nakatunud kutsika illegaalse sisseveo tõttu uuesti Prantsusmaale. Kui nakatunud loom puutub kokku vaktsineerimata lemmikloomadega, võib marutaud hõlpsasti jõuda ka inimeseni.

Lemmikloomade marutaudivastane vaktsineerimine on Eestis kohustuslik ja riik toetab seda. Vaktsineerimiseks võib pöörduda iga loomaarsti poole. Riigi poolt volitatud looma­arstile tagab riik tasuta vaktsiini, süstitegemise vahendid ja maksab süsti tegemise eest.

Vaktsineerimisega võivad kaasneda kulud, mida riik ei kanna: visiiditasu, transporditasu, dokumentide vormistamine. Tavaliselt korraldavad maapiirkonna volitatud loomaarstid kevaditi-suviti tasuta või mõõduka tasu eest vaktsineerimiskampaaniaid. Millised loomaarstid osutavad riiklikult toetatavat teenust, saab teada VTA vastava regiooni piirkondlikust veterinaarkeskusest.

Hea lugeja, kui teil on küsimus, millele soovite vastust, saatke see aadressil maaelu@ajaleht.ee ja otsime sellele vastuse.

Seotud lood
20.05.2020 22.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto