Sisukord
Maa Elu
Postimees
21.05.2020
Eesti Ratas veeretab vastutust kõrvale (33) Advokaat Urmas Arumäe sai kriminaalsüüdistuse Eesti lühiuudised Bussiliiklus taastub üle kivide ja kändude (2) Koroonakriis tõmbab Õismäe rannaspordihalli ehitusele kriipsu peale (1) Soov liikuda, ilma et peaks abi küsima Majandus Kõiki kodumaist liha lubavaid silte ei maksa usaldada (3) Majanduse lühiuudised Kiiresti kasvanud töötuse tipp on veel kaugel (1) Välismaa Peking takistab vankumatult välismaailma ligipääsu pantšen-laamale (1) Välismaa lühiuudised Saks soovitab tänavu puhkuse­reisi ära jätta (9) Arvamus Juhtkiri: hoidkem Eestit suuremana Jaano Martin Ots: kust leida turiste? (1) Tõnis Lukas: eesti humanitaaria vajab lisarahastamist Margus Eimre: alternatiivraha abi (28) Lauri Vahtre: Bilbo Bagginsi sõrmus (44) Heiki Lill: erakondade järelvalve jääb hammasteta (6) Karmo Tüür: Eesti valib Hiina (3) Kultuur Katja Novitskova: koroonakriis pole inspireeriv (2) Sport Tiimipealik Postimehele: WRC-sarjas jagub kärpekohti küllaga Spordi lühiuudised MK-sarja valitsejanna kurjustab suusaisadega: see on sulaselge diskrimineerimine Maa Elu Metsa saab raiuda mitut moodi (3) Tanel Tuuleveski: nõukogude aeg rikkus meie erametsa kogemuse Kaitsealadele tekitavad lagedaid laike JOKK-skeeme otsivad metsaomanikud Arvamus ⟩ Ei au ega häbi (3) Robotniiduk annab aiaomanikule puhkust Õied meelitavad tolmeldajad aeda Kas maasikaid kasvatada multšiga või ilma? Ilmajutt: optilised nähtused taevaekraanil Kultuurmustikaid on lihtne koduaias kasvatada Mustikaõied taluvad hästi öökülma Angerjakasvatajad püüavad kohalikku klienti Tartu Tabivere õpilased hakkavad tarkust taga nõudma voorte vahel Jätame erakonnad järelevalveta? Irja Alakivi kiri: Ka Soome jagab koduõppel õpilastele toidupakke Jüri Kõre: räägime lemmikutest! Tartu tulud vähenesid järsult, mõju on pikaajaline Põltsamaa saab vallavanema täna, Mustvee järgmisel nädalal Tartu lühiuudised Laenutõukerattad jõudsid ülikoolilinna 100 aastat raeplatsil tegutsenud ilusalongi aeg sai ümber Küsitlus: milline oli eriolukorra kõige olulisem õppetund? Mõtisklusi monumentidest ja tähistustest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Väiketootja saab kohalikus kaubanduses vett ja vilet

6 min lugemist
Ivar Miller ütleb, et Eesti väiketootjal on siinsel jaekaubandusturul äärmiselt keeruline hakkama saada – kui õnnestubki oma tooted poe sortimenti saada, siis kasumlikku müüki on sealt ikkagi peaaegu võimatu saavutada. FOTO: Erakogu

Astelpajutooteid valmistav ettevõte kurvastab Eesti jaekaupmeeste pärast, sest nood veeretavad kodumaise kauba letilepääsu ette rohkelt takistusi, samas kui Soome kaubakeskused võtavad meie tooted kahel käel vastu.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Semu kaubamärgi all astelpajumahla turustavast pere­ettevõttest Berry Farming välja kasvanud OÜ Auxner müügijuht Ivar Miller märkis, et kohe, kui 2004. aastal esimene astelpajutoode, astelpajumoos välja töötati, sai sihiks toodangu turustamine piiri taga. Toona olid sihtturud Venemaa ja Soome, nüüdseks on idanaabrite turg kadunud, Soome turg aga laieneb. 2012. aastal võeti kasutusele Semu kaubamärk.

Tootevalikus on toosama esiklaps, Semu astelpajumoos ja peamiselt Põhjamaade tarbijale mõeldud täismahlad, mille koostises sada protsenti marju, suhkrut lisatud pole.

Soontes voolab astelpajumahl

Ettevõttel ja koostööpartneritel on Eesti eri piirkondades kokku 40 hektarit marjaistandusi. Tootmine toimub EMÜ Polli aiandusuuringute keskuses, kus Ivar Miller 2009. aastal koos Ave Kikasega väiketootjatele teenuse pakkumiseks mõeldud tootmisüksuse asutas.

Miller mõistis, et tootmisressurssi on niikuinii üle ja igal ettevõttel eraldi pole mõtet oma kapitali tootmisse siduda. Nii saab suur hulk väiketootjaid arvestada Polli tootmisüksusega, kus kõik vajalik olemas.

„Oleme kogu perega astelpajuga seotud. Lõpetasin 2013. aastal kõik muud tegevused ja keskendusin koos abikaasaga ainult sellele ärisuunale,” kirjeldas Miller. „Nüüd on sellega seotud ka poeg Mikk, kes ütleb, et tema soontes voolab juba osaliselt astelpajumahl.”

Eesti väiketootjal peab piiri taha siirdumisel olema valmis konkreetne toode ja võimekus seda teatud partiides toota, üksnes siis võib edu saavutada, rääkis Ivar Miller.

Soomes uskumatu müügiedu

Kunagise Tallinna piimatööstuse müügidirektorina teab Miller, et välisturul tuleb pakkumine teha otse jaemüüjale. Tänu sellele on ta saanud jala ukse vahele ja tooted poeriiulitele sellistes suurtes Soome jaekettides nagu Ruokakesko, kuhu kuuluvad Citymarketid ja K-supermarketid ning S-Grupi Prismad ja S-marketid.

Põhimõte – mida vähem vahendajaid, seda suurem konkurentsivõime. See annab tootjale kasumliku müügi Soome jaekaupmeeste isegi 35–42protsendise marginaali korral. Kuna Soomes on toidukraami käibemaks 14%, aitab see suurt marginaali kompenseerida. Näiteks pooleliitrine pudel Semu astelpaju täismahla maksab 6–7 eurot, aga Soome enda sarnane toode ­10–12 eurot.

20.05.2020 22.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto