Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
21.05.2020
Eesti Ratas veeretab vastutust kõrvale (33) Advokaat Urmas Arumäe sai kriminaalsüüdistuse Eesti lühiuudised Bussiliiklus taastub üle kivide ja kändude (2) Koroonakriis tõmbab Õismäe rannaspordihalli ehitusele kriipsu peale (1) Soov liikuda, ilma et peaks abi küsima Majandus Kõiki kodumaist liha lubavaid silte ei maksa usaldada (3) Majanduse lühiuudised Kiiresti kasvanud töötuse tipp on veel kaugel (1) Välismaa Peking takistab vankumatult välismaailma ligipääsu pantšen-laamale (1) Välismaa lühiuudised Saks soovitab tänavu puhkuse­reisi ära jätta (9) Arvamus Juhtkiri: hoidkem Eestit suuremana Jaano Martin Ots: kust leida turiste? (1) Tõnis Lukas: eesti humanitaaria vajab lisarahastamist Margus Eimre: alternatiivraha abi (28) Lauri Vahtre: Bilbo Bagginsi sõrmus (44) Heiki Lill: erakondade järelvalve jääb hammasteta (6) Karmo Tüür: Eesti valib Hiina (3) Kultuur Katja Novitskova: koroonakriis pole inspireeriv (2) Sport Tiimipealik Postimehele: WRC-sarjas jagub kärpekohti küllaga Spordi lühiuudised MK-sarja valitsejanna kurjustab suusaisadega: see on sulaselge diskrimineerimine Maa Elu Metsa saab raiuda mitut moodi (3) Tanel Tuuleveski: nõukogude aeg rikkus meie erametsa kogemuse Kaitsealadele tekitavad lagedaid laike JOKK-skeeme otsivad metsaomanikud Arvamus ⟩ Ei au ega häbi (3) Robotniiduk annab aiaomanikule puhkust Õied meelitavad tolmeldajad aeda Kas maasikaid kasvatada multšiga või ilma? Ilmajutt: optilised nähtused taevaekraanil Kultuurmustikaid on lihtne koduaias kasvatada Mustikaõied taluvad hästi öökülma Angerjakasvatajad püüavad kohalikku klienti Tartu Tabivere õpilased hakkavad tarkust taga nõudma voorte vahel Jätame erakonnad järelevalveta? Irja Alakivi kiri: Ka Soome jagab koduõppel õpilastele toidupakke Jüri Kõre: räägime lemmikutest! Tartu tulud vähenesid järsult, mõju on pikaajaline Põltsamaa saab vallavanema täna, Mustvee järgmisel nädalal Tartu lühiuudised Laenutõukerattad jõudsid ülikoolilinna 100 aastat raeplatsil tegutsenud ilusalongi aeg sai ümber Küsitlus: milline oli eriolukorra kõige olulisem õppetund? Mõtisklusi monumentidest ja tähistustest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tanel Tuuleveski: nõukogude aeg rikkus meie erametsa kogemuse

5 min lugemist
Tanel Tuuleveski käis nädalavahetusel Võrumaal Rõuges noorele kaasikule valgustusraiet tegemas. FOTO: Erakogu

Eestlastel pole põhjust oma metsanduse pärast häbi tunda, leiab üle 20 aasta metsanduses tegutsenud Tanel Tuuleveski, osaühingu Metsakohin juhatuse liige. Ent teda teeb kurvaks, et me ei taha kuulata valdkonna eksperte, vaid neid, kes sotsiaalmeedias kõvemat kisa teevad.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Metsakohin majandab Eestis ligi 3500 ha metsamaad, rohkem on metsi Ida- ja Lõuna-Eestis. Kui saavad, ostavad juurde ja aeg-ajalt ka müüvad. Metsamaterjal müüakse Eesti saeveskitele, pelletitööstustele ja vineerivabrikutele.

Lisaks metsakinnistute ostmisele tahab teie ettevõte metsa heaperemehelikult ja kestlikult majandada. Kuidas metsaga hästi käituda?

Sedasi, et mitte ainult ei võta metsast, vaid annad ka tagasi. Praegu istutame metsa, ligemale ­30 000 taime saab sel aastal mulda. Hooldame noorendikke, kus vaja, puhastame kraave. Metsa elujõu ja tervise tagamiseks tuleb temaga tegeleda, natuke suunata ja kaasa aidata. See kõik nõuab aega ja raha, aga see ongi osa metsaomanikuks olemisest.

Kui tihti peaks metsaomanik metsale tähelepanu pöörama?

Noor mets tahab rohkem tähelepanu. Nagu lapski, kes väikesena rohkem hoolt vajab ja vanemaks saades iseseisvamaks muutub. Ent siis on teda raskem suunata.

Sõltub metsaomanikust, kas ta viitsib metsaga tegeleda või laseb omasoodu minna.

Kui pärast lageraiet kohe uut peale ei istutata, kas siis jääb lõpptulemus kehvem?

Ei, meil ju tegelikult istutataksegi ainult kolmandiku võrra uut metsa. Väga palju jäetakse looduslikule uuendusele – jäävad seemnepuud või tuleb seeme kõrvalasuvast metsast. See on levinud metsamajanduslik võte ja töötab Eestis väga hästi.

Et noortel puudel oleks lihtsam elu alustada, kultiveerime pärast lageraiet pinna ära, keerame mullakamara teistpidi. Kask, lepp, haab kasvavad meil ise väga hästi. Kui aga tahad okaspuud, pead ise sekkuma.

Kas okaspuu ei ole hea looduslik paljuneja?

20.05.2020 22.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto