Sisukord
Arvamus
Postimees
21.05.2020
Eesti Ratas veeretab vastutust kõrvale (33) Advokaat Urmas Arumäe sai kriminaalsüüdistuse Eesti lühiuudised Bussiliiklus taastub üle kivide ja kändude (2) Koroonakriis tõmbab Õismäe rannaspordihalli ehitusele kriipsu peale (1) Soov liikuda, ilma et peaks abi küsima Majandus Kõiki kodumaist liha lubavaid silte ei maksa usaldada (3) Majanduse lühiuudised Kiiresti kasvanud töötuse tipp on veel kaugel (1) Välismaa Peking takistab vankumatult välismaailma ligipääsu pantšen-laamale (1) Välismaa lühiuudised Saks soovitab tänavu puhkuse­reisi ära jätta (9) Arvamus Juhtkiri: hoidkem Eestit suuremana Jaano Martin Ots: kust leida turiste? (1) Tõnis Lukas: eesti humanitaaria vajab lisarahastamist Margus Eimre: alternatiivraha abi (28) Lauri Vahtre: Bilbo Bagginsi sõrmus (44) Heiki Lill: erakondade järelvalve jääb hammasteta (6) Karmo Tüür: Eesti valib Hiina (3) Kultuur Katja Novitskova: koroonakriis pole inspireeriv (2) Sport Tiimipealik Postimehele: WRC-sarjas jagub kärpekohti küllaga Spordi lühiuudised MK-sarja valitsejanna kurjustab suusaisadega: see on sulaselge diskrimineerimine Maa Elu Metsa saab raiuda mitut moodi (2) Tanel Tuuleveski: nõukogude aeg rikkus meie erametsa kogemuse Kaitsealadele tekitavad lagedaid laike JOKK-skeeme otsivad metsaomanikud Arvamus ⟩ Ei au ega häbi (3) Robotniiduk annab aiaomanikule puhkust Õied meelitavad tolmeldajad aeda Kas maasikaid kasvatada multšiga või ilma? Ilmajutt: optilised nähtused taevaekraanil Kultuurmustikaid on lihtne koduaias kasvatada Mustikaõied taluvad hästi öökülma Angerjakasvatajad püüavad kohalikku klienti Tartu Tabivere õpilased hakkavad tarkust taga nõudma voorte vahel Jätame erakonnad järelevalveta? Irja Alakivi kiri: Ka Soome jagab koduõppel õpilastele toidupakke Jüri Kõre: räägime lemmikutest! Tartu tulud vähenesid järsult, mõju on pikaajaline Põltsamaa saab vallavanema täna, Mustvee järgmisel nädalal Tartu lühiuudised Laenutõukerattad jõudsid ülikoolilinna 100 aastat raeplatsil tegutsenud ilusalongi aeg sai ümber Küsitlus: milline oli eriolukorra kõige olulisem õppetund? Mõtisklusi monumentidest ja tähistustest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tõnis Lukas: eesti humanitaaria vajab lisarahastamist

4 min lugemist
Tõnis Lukas. FOTO: Dmitri Kotjuh/ Järva Teataja

Humanitaarteadused mõõdavad maailma sügavust ja Eesti kestmist, kirjutab kultuuriminister Tõnis Lukas.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Aasta algul tegi mitu teadusasutust presidendile ja valitsusele avaliku pöördumise eesti teaduse ja Eesti-uuringute rahastamise asjas. Kirjas nähakse ohtu Eesti-alaste uuringute jätkuvusele, rakenduslikule teadustööle eesti keele ja kultuuri järjepidevuse tagamiseks ja seeläbi ka Eesti riigi põhialustele.

Tõesti, võib olla nõus kirja autorite seisukohaga, et eesti keele ja kultuuri uurimine on meie põhiseaduslik kokkulepe ja kogu kultuurielu baasvajadus ja selle tõttu on ta laiem kui ainult teaduse ja hariduse rahastamist puudutav küsimus. See küsimus on eksistentsiaalne, sest eesti keele ja kultuuri uurimisega tegeleme süvendatult peamiselt meie siin Eestis. Ja kui riigil on kohustusi teadusasutuste stabiilsel ja piisaval finantseerimisel, siis kuuluvad nende hulka ka just eesti keele ja kultuuriga tegelevad uurimisasutused. Seetõttu ei saa tekkida olukorda, kus projektirahastus lihtsalt katkeb, nagu juhtus kirjandusmuuseumil.

Mõned aastad tagasi kutsusime kõrgetest kõnetoolidest pöörama rohkem tähelepanu füüsikale, matemaatikale ja infotehnoloogiale, kuid seejuures ei unustatud põhilist, sest Eesti teadus- ja arendustegevuse strateegias «Teadmistepõhine Eesti 2014–2020» on kirjas ka kõik meie peaülesanded, kaasa arvatud esimeses punktis, mis rõhutab, et eesti teadus peab tegelema ka eesti kultuuri uurimisega. Olen kindel, et see põhimõte pannakse kirja ka järgmisse arengukavva, kuid oluline on sellest mitte ainult kirjutada, vaid seda ka järgida. Praegu tundub, et teaduskorraldajate tähelepanu on sellelt ära libisenud.

20.05.2020 22.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto