Sisukord
Arvamus
Tänane leht
22.05.2020
Eesti Terviseameti töötajate nimekiri võib pikeneda (11) Admiral Bellingshauseni kapten niipea merele ei kipu Helme maasikakasvatajate pisaraid ei usu (27) Eesti lühiuudised Nestor: põhiseaduse järgi võib-olla ei saagi riigikontrollile sellist ülesannet anda (14) Uus kevadine kirg – hobimesindus Üle muinasasula ehitati tee Arendaja lubab Kalasadama säilitada Majandus Jaan Puusaag: KredExi tingimused on röövellikud (17) Majanduse lühiuudised Laenuandja pakub T1 pankroti puhul võlausaldajatele suuremat präänikut (2) Hiinlased päästavad Saksa autotööstust Välismaa Rootsit ärritab paariana kohtlemine (8) Valgevene varjab viiruse hävitustöö ulatust (4) Välismaa lühiuudised Ainus koroonavaba maailmajagu tänab lisaks isoleeritusele pöörast vedamist Arvamus Juhtkiri ⟩ Abi, mis pole abi (4) Aimar Altosaar: rahaga tuimastatud, aga elus Kaspar Oja: kriisist edukalt üle saamise valem (17) Triin Remmelgas: söömise tulevikuväljavaade (3) Ursula Aavasalu: kui liiga palju kodu tuleb kooli kaasa Andrus Karnau: Tolkuse takistus (2) Kultuur Ütle, Kopli, mu Kopli, kas ma lahkuda võin? Kahe kuu veebikontsertidel kulutati 50 000 eurot sponsorraha Tee psühhedeelne rännak oma sisekosmosesse Sport Spordi lühiuudised Poola naasev Täht: sellest võiks kooruda ilus muinasjutuline lugu Tühjad tribüünid võimendavad vutiplatsi sõnasõdu (5) Tallinn Arendaja lubab Kalasadama säilitada Tartu Mitu söögikohta enam uksi ei ava Enriko Talvistu: arhitektuuri dinosaurused koroonajärgsel ajal Sander Mändoja: Pirogovi reeglid ja akadeemiline vaim (5) Elu nõudnud põleng algas ilmselt hooletust suitsetamisest Tartu lühiuudised Väidetava rünnaku ohver astus süüpinki (3) Tammeka näitas esimeses mängus tugevat vormi Mõtisklusi monumentidest ja tähistustest Alo Põldmäe iseenda püstitatud kolm monumenti Rein Kuresoo käib metsas iga päev Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kaspar Oja: kriisist edukalt üle saamise valem

5 min lugemist
Eesti Panga ökonomist Kaspar Oja. FOTO: Mihkel Maripuu

Majanduskriisi lahendamisel on kõige olulisem taastada ärikeskkond, mis võimaldab majandusel areneda. Selleks tuleb naasta endise majandusvabaduse juurde ja arendada institutsioone, kirjutab Eesti Panga ökonomist Kaspar Oja.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Majanduskriisi lahenduse seostamine peamiselt küsimusega, mitu miljardit valitsus laenab, on olukorra liigne lihtsustus. Eelarvestiimulist on abi vaid lühikest aega.

Maailmas on üsna laialt aktsepteeritud põhimõte, et valitsused saavad kulutuste abil majanduskriisi pehmendada ja majanduse taas kasvule aidata. Mitmed majandusteadlased on kartnud kriisidele järgnevat pikaajalist kehva tasakaaluseisundit, kus tööpuudus on suur ja elatustase alla potentsiaali. Selliseid teooriaid tuntakse ka pikaajalise surutise teooriatena. Kriisi tagajärjel vähendavad ettevõtted investeeringuid ja majapidamised on ettevaatlikud ega tarbi. Kui keegi pole valmis toodangut ära ostma, siis ei saavuta majandus oma potentsiaali ja elame kehvemalt, kui võiksime. Sellises olukorras võib valitsuse julgem kulutamine ajutiselt aidata.

Òscar Jordà, Sanjay Singh ja Alan Taylor avaldasid hiljuti uurimistöö, kus analüüsisid pandeemiate ja sõdade pikaajalist mõju makromajandusele alates 14. sajandist. Pandeemiad vähendavad majanduse dünaamilisust, sest suurendavad inimeste ettevaatlikkust ja pärsivad investeerimist. Kui sõjad toovad kaasa tootmisvahendite hävimise ja suurendavad vajadust investeeringute järele, siis pandeemiate tagajärjel väheneb eeskätt rahvastik, kuid tootmisvõimsus jääb alles. Väiksem töötajate arv tähendab aga väiksemat vajadust uute investeeringute järele. Kuigi rahvastik ei pruugi viiruse tõttu palju väheneda, võib viirusehirm jätta tööturult kõrvale suure hulga inimesi, kes kuuluvad riskigruppi. Selle analüüsi põhjal võib koroonajärgne majandus olla selline, mille puhul on varem peetud vajalikuks eelarvepoliitilist tuge.

21.05.2020 23.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto