Sisukord
Arter
Postimees
23.05.2020
Eesti Distantsõpe tegi nõrgad veel nõrgemaks (25) Saaremaa surmakutsar sai süüdistuse mõrvas FOTO: Postimees on Maarja Külas populaarne (1) Tänasest saab laevaga Aegnale ja Naissaarele Eesti lühiuudised Keskerakond taastab kriisi toel oma kaotatud hiilgust (8) Kuidas ja kas tappa mutti (1) Majandus Kas börsiinvestorid on hulluks läinud? (5) Facebooki aktsia kerkis rekordkõrgele Suletud piirid maksab kinni kohalik hobimeresõitja (3) Merenduse lühiuudised Välismaa Baltlased himustavad lisaraha Rail Balticule (9) Peking tugevdab haaret Hongkongi ümber (2) USAs sündisid arstide sekkumiseta eostatud identsed nelikud Arvamus Juhtkiri: haridus algab kodust (5) Aleksei Lotman: üraskid metsa kallal (7) Must ratsu talitab ikka tasa ja targu Igast küljest haisev eelnõu Punaste piiride kaitsja 75 aastat Pipi Pikksukaga Sport Ville Arikese kolumn: Eesti jalgpalli uus normaalsus? Ehk kastist liiga väljas Spordi lühiuudised «Laval võid sa kõik ära petta, kuid looduses suudad petta ainult ennast.» Ülevaade ⟩ Spordiliigade lõpetamisel jäi kindel muster joonistamata Pilk minevikku ⟩ Mees, kes julges spordimaailmas esimesena kanda sinimustvalget Merendus Suletud piirid maksab kinni kohalik hobimeresõitja (3) Merenduse lühiuudised Tallinn Tänasest saab laevaga Aegnale ja Naissaarele AK Viin õpetab looma täiuslikku linna (14) Intervjuu: kuidas Helsingi kliima- ambitsioonist läbi imbus Jüri Engelbrecht: ühiskondade arengust pikemas perspektiivis (11) Julia Laffranque: kohtute kohus (2) Kristjan Järvan: Võõrtööjõu ülehinnatud väärtus (120) EKI keelekool: aasta looma nime saladus Digikultuur. Televisioon platvormide ajastul (2) Vikerkaar loeb. Sajanditagune rahuleping Kuidas arvustada feministlikku kirjandust? (10) Rutiinist ja järjekindlusest inimeste kõrvaldamisel 1980ndate metsikud amatöörfilmid: igal keedisel oma hallitus Nädala plaat: Seks, mälestused, keha- ja häälemängud Aja auk. Ian Curtis 40 Juurikas. Lollid looduskaitse alla (1) Juurikas. Kiri hooldekodust (1) Arter Edward Laane: « Mul on väga kurb, kui noored hakkavad kaebekirju kirjutama!» (6) Koroonakriis pigistas õpetajatest viimast (1) 76 päeva töövarjuna maailma ookeanidel Kolm kõige paremat karjäärivõimalust Eestis (1) Naabritele külla: matka Lätimaal, meeliskle Leedumaal Mis on vaese mehe spargel? Elu autoelamus. Sõiduproov kämperi ja kõigi mugavustega (1) VIDEO. Tiina Talumehe saltod vabas stiilis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mis on vaese mehe spargel?

5 min lugemist
Sparglivarte alumine puitunud ots on nutikas ära murda, siis tabate just õiget kohta. FOTO: Piret Hanson

Esimeste omamaiste roheliste liblede kõrval rivistuvad kevadel köögiviljalettidele ka lõuna poolt pärit värsked sparglikimbud. «Valge spargel karulauguvõiga on liit, mis justkui taevas sõlmitud,» kiidab toidublogija Piret Hanson. Aga ka kohaliku aseaine, põdrakanepi võrsetega soovitab ta tutvust teha.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kas teile meenub, milline oli teie esimene kohtumine spargliga?

Küllap oli see kusagil reisil, oletavad paljud, kes pärast suletud piiridega nõukogude kümnendeid jälle muud (söögi)maailma avastama pääsesid. Olgu või Saksamaale, mida kevaditi tabab sparglihullus.

Sellest, et seesama hõrk köögivili kasvas neil tegelikult koduaias või et juba sõjaeelsed naisteajakirjad jagasid spargliretsepte, polnud paljudel õrna aimugi. Seesama õrnalehine põõsas, mille oksi vanaemad suviti lillekimpudesse roheliseks kaunistuseks põimisid, oligi asparaagus ehk harilik aspar ehk parsahein ehk spargel. Ainult et selle võrsed, mida söögiks tarvitatakse, hargnesid, lehtisid, puitusid ja sirgusid alati kõrgeks põõsaks.

Hobikokk ja toidublogija (isuäratavate fotolavastuste ja ahvatlevate roogadega blogi pirethanson.com) Piret Hanson arvab, et temaga on enam-vähem samamoodi. Asparaagusepuhmad kasvasid iga maasugulase aias, kuhu ta külla sattus. Ka nendega lillebukettide ehtimist mäletab ta eredalt. Kuid et spargel oleks nõukaajal lõunalauale sattunud, seda küll mitte.

Kus ja millal naine hõrku köögivilja esimest korda sõi, pole mällu jäänud. Aga kindlasti oli see reisil ja arvatavasti restoranis.

22.05.2020 25.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto