Sisukord
Arter
Tänane leht
24.10.2020
Kohtinguäpist külge hakanud ahistaja: kirjutan su nime žiletiga käele Eesti Koalitsioon ei tea veel, kuidas küsida rahva arvamust abielumõiste kohta (47) Valitsuskriis asendus sodomiidiskandaaliga (10) Eesti lühiuudised Raamidega rõduklaasid jäävad ajalukku (2) Loomaaed tähistab kõrgmägede valitseja auks lumeleopardipäeva Majandus Pangajuht: inimeste pensioniraha tulevad noolima ka šaakalid (4) Raha väljavõtjad saavad korraliku maksukirve (22) Kas pankadel läheb klientidest paremini? Välismaa Välismaa lühiuudised Vaigistusnupp hoidis debatil päitsed peas USA juhtimisel loodi abordiõigust vastustav liit Soome-ugri kultuuriruum – laiali pihustunud, kuid elutahteline Arvamus Hans teeb ära nelja inimese töö Juhtkiri: õpetame robotitele eesti keelt Ülle Harju: trikimeistritele tuleb anda vastulöök (1) Mihkel Mutt: nii nad langetasid meie maine (7) Jaak Madison: rohepöörde kallis hind (19) De Facto peaminister (8) Maskiga ideoloog (3) Kolmiku nähtamatu mees Riigikohus üllatas enam-vähem kõiki (2) Kultuur Video ⟩ Kunst sinu ümber. Armastatud maalikunstnik Tiit Pääsuke: «Ma tahaks ilu vastu võidelda!» (3) Sport Eesti rallitalent tahab jõuda kolme aastaga WRC-autosse (1) Dopingukultuur juurdub vaikselt meie jõusaalides Jaanus Kriiski kolumn. Võidu mõiste devalveerimine Spordi lühiuudised Merendus Valitsus liidab vee- ja maanteede ameti vastuseisust hoolimata Merenduse lühiuudised AK Ega inimene massina vastu saa: arvutid õpivad usinalt eesti keelt Hans teeb ära nelja inimese töö Eerik-Niiles Kross: Kremli jutupunktid Eesti ministri huulil (15) Uffe Ellemann-Jensen: mis ootab ees väikseid riike EKI keelekool: tahaksin pihlapuu rüppe Sõda on kolinud metsast linna Valter Lang: jutt meist, kes me «euroopa inimeste» hulka ei mahtunud Video ⟩ Kunst sinu ümber. Armastatud maalikunstnik Tiit Pääsuke: «Ma tahaks ilu vastu võidelda!» (3) Vikerkaar loeb. Seitsmekäiguline lõunasöök luulude kastmes Viimane ENSV kommunist lahkub umbes aastal 2040 Väike kell, mis mängis suurt rolli Aja auk. Bänd, kelle saatel astus inimene Kuule Juurikas. Kirjanduslikud kalduvused Juurika veerg. Hea Mart! Moetippude tulevärk Nädala plaat. Kolmerahvuseline klaveritrio ilma klaverita Sisikonda väänav delikaatne jutustus Arter Tuul Sepp: Me ei oska karta asju, mis meid päriselt tapavad (1) Vennad, kes kaklesid, ehitavad nüüd ükssarvikuid Rahu ja ei mingit kodusõda (1) Jüri Pihel: «Kuuldused televisiooni surmast on siiski tugevasti liialdatud. Vähemalt esialgu.» Kohtukullid kriiskavad Stockholmi Eesti Maja korstnatel Kuhu tõttad, vihmauss? Kassisaba kapritšo: Anni Arro ja tema pere kodu Bocuse d`Ori finaali jõudnud tippkokk Artur Kazaritski: kodutoit on luksus Minimõõdus tänavatoit: pontsakad pannkoogid. Justnagu Hollandis Opel näitas uut väikest elektriautot. Sõiduproovis korraga kaks väledat kaksikut: Opel Corsa-e ja Peugeot e-208 Miks mu arvuti on nii aeglane? Moetippude tulevärk Meelelahutus Koomiks Sudoku

Putukad ja meie

2 min lugemist
Maipõrnikas Viljandimaa lilleaias. FOTO: Elmo Riig

Meie maailma tasakaal seisab paljus putukate õlul.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Pelasta pörriäinen, päästa putukas.

Soomekeelsena kõlab see põhjanaabrite rahvusringhäälingu YLE tänavukevadine sõnum mu meelest iseäranis mahlakalt. See tuli televiisorist, masinast, mis on koroonaajal kuidagi seltsimaks saanud. Igatahes ärgitas appihüüe asjast rohkem sotti saama.

Lihtsustatult, aga siiski: kui poleks mesilasi, mardikaid, liblikaid ega teisi tibatillukesi tiivulisi, ei paljuneks paljud lilled, ei sööks me puuvilju, ei jooks kohvi, ei tõmbaks selga puuvillasärki. Hapnikku oleks vähem ja toiduahel puudulik, ahistades muu hulgas linde. Ka kesksuvine mustikakook oleks paarikümne aasta pärast ajalugu, kui maamesilased mustikaid ei tolmeldaks.

Meie maailma tasakaal seisab paljus putukate õlul.

Saan juhatust, mida mina või ükskõik milline rohenäpp saaks oma väikeses universumis aina vähenevate tolmeldajate hüvanguks ära teha. Alustuseks ei peaks vihaselt murust välja kiskuma kõiki võililli, mis silmaulatusse jäävad. Las nad siis olla seal terrassi servas! Samuti võiks katta putukatele aias, terrassil või rõdul rikkaliku puhvetilaua, pannes kasvama nii palju erinevaid värvilisi ja lõhnavaid õistaimi kui võimalik. Neid võiks valida põhimõttel, et õitsemist ehk õietolmu ja magusa neste bufeed jätkuks põristajatele-sumistajatele kevadest sügiseni. Nii mu silmaulatuses juhtumisi juba ongi. Kui läheduses pole vanu puid, mille õõnsustesse putukad armastavad pesa teha, võib rajada aeda pisikesi putukahotelle. Õnneks on kortermaja õuel paar õõnsustki olemas.

23.10.2020 24.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto