Sisukord
Arter
Postimees
02.06.2020
Kohtla-Järve riigigümnaasiumil järjekord ukse taga Eesti Eesti lühiuudised Aller lubab põllumajandusse värsket verd (26) Sotsiaaltöötajad lasid päranduseks saadud metsa linnurahu ajal maha võtta (40) Jalgratturid lubatakse mõnele bussirajale (3) Majandus Majanduse lühiuudised Euroopas levib mure välisinvestorite pärast (12) Sportlandi kauane juht lahkus ametist Välismaa Trump otsib rahutustele vasturohtu (2) Välismaa lühiuudised India ja Myanmari piiriga eraldatud naga hõimud igatsevad ühtset riiki (1) Testitüli lõhkus Rootsi poliitilise üksmeele (1) Arvamus Juhtkiri: nina piima sisse (3) Kommentaar ⟩ Toomas Verrev: aktivistid lähevad liiale (9) Urve Läänemets: tasuta haridust pole olemas (5) Marek Strandberg: avanss Tallinnale Karina Auli: kui aku sai tühjaks Tarmo Pikner: isik või andmed? (1) Kultuur Kultuuri lühiuudised Suurem kui surm Broadway avamise vastu on… publik Sport Karl Jakob Heina positiivne aasta Londoni Arsenalis Spordi lühiuudised Mustanahalised sporditähed on tagajalgel: millal nähakse meid inimeste, mitte ohuna? (15) Tervis «... et saada pruuniks teiseks juuniks»* – kas ikka peaks? Tervise lühiuudised Tartu Tervishoiukõrgkooli tudengid pääsevad laborisse läbi kahe kontrollpunkti Jüri Saar: tornhooned kui kriiside monumendid Lenne Rähn-Kuusik ja Ingrid Sahk: barbaarsus puhkemetsa kallal peatses kultuuripealinnas (6) Rattaringluse kasutajad saavad nüüd osta tunnipileti Kaks pluss kaks reegli tõttu ripub kirves kinode kohal Tartu lühiuudised Uus Põltsamaa lasteaed võib kerkida lauluväljaku asemele (2) Õpilaste raamat pälvis presidendilt tunnustuse Võltsmett on võimatu silma järgi ära tunda (2) Kuidas lapsed laulsid ennast ajalukku Meelelahutus Koomiks Sudoku

Putukad ja meie

2 min lugemist
Maipõrnikas Viljandimaa lilleaias. FOTO: Elmo Riig

Meie maailma tasakaal seisab paljus putukate õlul.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Pelasta pörriäinen, päästa putukas.

Soomekeelsena kõlab see põhjanaabrite rahvusringhäälingu YLE tänavukevadine sõnum mu meelest iseäranis mahlakalt. See tuli televiisorist, masinast, mis on koroonaajal kuidagi seltsimaks saanud. Igatahes ärgitas appihüüe asjast rohkem sotti saama.

Lihtsustatult, aga siiski: kui poleks mesilasi, mardikaid, liblikaid ega teisi tibatillukesi tiivulisi, ei paljuneks paljud lilled, ei sööks me puuvilju, ei jooks kohvi, ei tõmbaks selga puuvillasärki. Hapnikku oleks vähem ja toiduahel puudulik, ahistades muu hulgas linde. Ka kesksuvine mustikakook oleks paarikümne aasta pärast ajalugu, kui maamesilased mustikaid ei tolmeldaks.

Meie maailma tasakaal seisab paljus putukate õlul.

Saan juhatust, mida mina või ükskõik milline rohenäpp saaks oma väikeses universumis aina vähenevate tolmeldajate hüvanguks ära teha. Alustuseks ei peaks vihaselt murust välja kiskuma kõiki võililli, mis silmaulatusse jäävad. Las nad siis olla seal terrassi servas! Samuti võiks katta putukatele aias, terrassil või rõdul rikkaliku puhvetilaua, pannes kasvama nii palju erinevaid värvilisi ja lõhnavaid õistaimi kui võimalik. Neid võiks valida põhimõttel, et õitsemist ehk õietolmu ja magusa neste bufeed jätkuks põristajatele-sumistajatele kevadest sügiseni. Nii mu silmaulatuses juhtumisi juba ongi. Kui läheduses pole vanu puid, mille õõnsustesse putukad armastavad pesa teha, võib rajada aeda pisikesi putukahotelle. Õnneks on kortermaja õuel paar õõnsustki olemas.

01.06.2020 02.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto